گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهخواندنی هایک اختراع انگلیسی/فرانسوی!

یک اختراع انگلیسی/فرانسوی!

یک اختراع انگلیسی/فرانسوی!

مجله تصویری سلاح- مفهوم یک وسیله نقلیه که ضمن جا به جایی نیروهای نظامی از قابلیت حفاظت و همچنین قدرت تسلیحاتی بالا برخوردار باشد، موضوع جدیدی نبوده است. با این وجود در جنگ جهانی اول، افزایش دسترسی به موتور احتراق داخلی، صفحات زرهی و همچنین مشکل خندق های میدان نبرد دست به دست یکدیگر دادند تا تولید تانک های پیشرفته تسهیل شود. اما واژه “تانک” از کجا آمده است؟ تانک نخستین بار هم‌زمان با جنگ جهانی اول در بریتانیا و فرانسه، با الهام گرفتن از حرکت تراکتورهای جدید کشاورزی طراحی شده و در پیروزی جنگی پاییز 1918 میلادی به متفقین کمک کرد. در جریان ساختن اولین تانک برای مخفی‌کاری به کارگران تانک ساز بریتانیا گفته بودند که دارند مخزن آب (که در انگلیسی تانک نامیده می‌شود) متحرک برای جبهه می‌سازند و این نام پس از آن بر این وسیله ماند.

جالب است بدانید که طی جنگ جهانی اول، بریتانیا با جدیت هرچه تمام تر شروع به توسعه تانک های مدرن کرد. بخش مهمی از این پروژه توسط نیروی دریایی سلطنتی و به رهبری وینستون چرچیل در اوایل سال 1915 هدایت شد.

به دنبال تلاش های مذکور، در اوایل سال 1916 ارتش در کنار مهندسان و صنعتگران سرشناس نخستین پروتوتایپ از تانک های آینده را تصویب کرد. بریتانیا از تانک های نظامی نخستین بار در نبرد Flers-Courcelette در پانزدهم سپتامبر سال 1916 استفاده کرد. در ادامه نخستین عکس رسمی از این تانک تحت عنوان مارک I را مشاهده خواهید کرد. همانطور که در تصویر نیز مشخص است، قسمتی چرخان در سمت دم تانک دیده می شود که البته در مدل های بعدی به طور کلی حذف شد. تانک های اولیه کند و همچنین غیر قابل اعتماد بودند، به گونه ای که از 49 تانک استقرار یافته در میدان نبرد تنها 25 واحد از آنها توانستند به خط مقدم جنگ برسند.

 

 

پس از آن که اصلاحات گسترده ای در زمینه افزایش ضریب اطمینان تانک ها صورت گرفت، تولید آنها افزایش یافت و به تعداد بیشتری در نبردهای مختلف مورد استفاده قرار گرفتند. تا تابستان سال 1918، تانک های جدید تبدیل به یکی از مهم ترین عناصر نظامی در متدهای جنگی بریتانیا شدند و در مجموع نیز حدود 2،600 تانک تولید شد. فرانسه نیز در اواخر سال 1915، شروع به توسعه تانک های منحصر به فرد خود کرد و نتیجه آن ساخت تانک سبک FT رنو بود. لازم به ذکر است که نخستین بار رنو FT از برجک تمام چرخان استفاده کرد و این برجک هم سلاح اصلی تانک به شمار می رفت. بیش از 3،000 واحد از این تانک تا اواخر سال 1918 ساخته شد.

 

 

در مقابل، آلمان از پیشرفت تانک های تولیدی توسط بریتانیا و فرانسه عقب ماند. با این حال نیروهای آلمانی اغلب تانک های بریتانیایی و فرانسوی را برای اهداف تحقیقاتی و همچنین استفاده در جنگ، بازیابی می کردند. آلمان در نهایت تانک A7V را توسعه داد اما مجموعا 20 دستگاه از آن تولید شد.

 

نیاز به یک ماشین نظامی کارآمد برای جنگ ها، موجب شد تا روند طراحی و تولید انواع پیشرفته تر تانک در کشورهای صنعتی تداوم یابد و به تدریج انواع قدرتمندتر آن رونمایی شود. هم اکنون نیز که رشد تکنولوژیی موجب تغییر شکل کلاسیک جنگ ها شده، تانک همچنان بخشی از توانمندی نظامی کشورها را تضمین می کند.

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد