گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهخواندنی هامتفاوت ترین نظامیان انگلیسی؛ از فراخوان تا اولین اسیر!

متفاوت ترین نظامیان انگلیسی؛ از فراخوان تا اولین اسیر!

متفاوت ترین نظامیان انگلیسی؛ از فراخوان تا اولین اسیر!

مجله تصویری سلاح- “دفتر جنگ صاحبان سگ با نژادهای مختلف را دعوت کرده تا آنها را برای کمک رسانی در خلال جنگ، به ارتش تحویل دهند” این جمله یکی از معروف ترین درخواست های چاپ شده در روزنامه های بریتانیایی مربوط به تاریخ 5 ماه مه سال 1941 است. گفتنی است: دفتر جنگ دپارتمانی در دولت انگلیس طی سال های 1857 تا 1964 بود که مسئولیت کنترل، تجهیز و فرماندهی ارتش را برعهده داشت. بعدها این نهاد و وظایف کاملا آن به وزارت دفاع انتقال یافت.

اداره کنندگان انگلیس در آن زمان، هرگز تصور نمی کردند چنین درخواستی از شهروندان به نتیجه ای مثبت ختم شود اما تنها طی دو هفته، مردم بریتانیا با 7000 قلاده از سگ های خود به این تقاضا پاسخ دادند تا آنها نیز سهم شان را در جنگ ایفا کرده باشند. یکی از خانم های داوطلب در طرح واگذاری سگ به ارتش این گونه نوشته بود: “همسرم رفته است، پسرانم همگی رفته اند. سگم را نیز برای کمک ببرید تا این جنگ بی رحمانه هر چه زودتر به پایان برسد” .بدین ترتیب تا پایان جنگ جهانی دوم این موجودات وفادار با حضور در میدان جنگ نه تنها روحیه ای مضاعف برای سربازان به شمار می رفتند، بلکه توانستند جان انسان های بسیاری را نیز نجات دهند.

 

 

یکی از سگ هایی که به همین روش وارد دنیای نظامی شد، لابرادور طلائی رنگ (به نام تگزاس) متعلق به بخش مهندسین سلطنتی بود که برای شناسایی مین های ضد نفر دوره های آموزشی را پشت سر گذاشته بود. در عملیاتی تحت عنوان Plunder که در تاریخ 24 ام مارس 1945 صورت گرفت، تگزاس همراه با چندین سگ دیگر در حوالی رودخانه راین وظیفه شناسایی مین های زمینی را بر عهده داشت. جالب است بدانید با وجود آغاز آتش خمپاره های دشمن، او به ماموریت خود ادامه داد و دست از کار نکشید! با وجود شجاعت و فداکاری های مثال زدنی تگزاس، این سگ باهوش هیچ نشان و یا مدل رسمی دریافت نکرد. اما ریکی (یک سگ گله ولزی از کنت) توانست به واسطه خدماتش، مدال Dickin را دریافت کرد که یک نشان ویژه سلطنتی در تقدیر از خدمات حیوانات در جنگ جهانی دوم محسوب می شود. ریکی در سال 1944 برای پاک سازی مین ها از مسیرهای راه آهن و کانال های مختلف به کار گرفته شد. در سوم دسامبر یک مین منفجر و منجر به کشته شدن فرمانده بخش و همینطور جراحت شدید ریکی شد. با وجود آسیب جدی به سر و شوک ناشی از انفجار ریکی پیش از انتقال برای مداوا، به ماموریت خود ادامه داد و مین های بیشتری را کشف کرد.

علاوه بر آموزش برای مشارکت در ماموریت های زمینی، سگ های زیادی نیز به منظور یاری رسانی به نیروهای هوایی انتخاب می شدند. این دسته از سگ ها نیز دوره آموزشی خود را با سیزدهمین گردان چترباز در سال 1944 آغاز کردند. نیروهای حاضر در این گردان برای تشویق سگ ها به پرش از هواپیما همراه آنها، مقداری گوشت در جیب های خود قرار می دادند. در ششم ژوئن، سه سگ آموزش دیده برای ایفای نقش در گردان هوایی به چتر نجات مجهز شدند. قرار بود آنها از هواپیمای حامل خود بر فراز فرانسه به پایین پریده و در حالی که با آتش سنگین ضد هوایی رو به رو می شدند، به ماموریت خود ادامه دهند. گزارش ها حاکی از آن هستند که یکی از سگ ها به شدت مجروح، دیگری در شاخه ها گرفتار شده بود و سگ سوم (برایان) با وجود آسیب وارده همچنان آماده کار بود.

 

 

همانطور که گفته شد، سگ های داوطلب در بخش های متفاوتی آموزش دیده و خدمت می کردند. وظایف بعضی از آنها نیز محدود به مناطق شهری بود و کمتر به محیط های جنگی فرستاده می شدند. از جمله مهم ترین ماموریت های این گروه از سگ ها، می توان به عملیات امداد و نجات غیرنظامیان محبوس در ساختمان های تخریب شده، اشاره کرد. دو سگ ژرمن شپرد به نام های Crumstone Irma و Crumstone Psyche که در سال 1945 موفق به دریافت مدال Dickin شدند، به همراه صاحب خود (Margaret Griffin) به خاطر تلاش های فراوان و موثر در راستای مشارکت در عملیات های امداد و نجات بسیار معروف هستند. شاید متعجب شوید اما همین تیم کوچک و متعهد، موفق به شناسایی محل 223 تن زیر تخته سنگ های خرد شده شد که 21 نفر از آنها همچنان زنده بودند!

اما شاید جالب ترین داستان مرتبط با سگ های داوطلب در جنگ جهانی دوم، متعلق به جودی (سگ شکاری انگلیسی) باشد. وی عضوی از خدمه کشتی اچ‌ام‌اس گرس‌هوپر و اچ‌ام‌اس گنات به شمار می رفت و عجیب تر آن که تبدیل به تنها سگ اسیر جنگی در جنگ جهانی دوم شد.  بدین ترتیب جودی رسما به عنوان تنها سگ اسیر در جنگ جهانی دوم شناخته شد.

 

 

یک سند رسمی در مورد سگ های جنگی متعلق به سال 1942، صریحا سربازان و نیروهای نظامی را خطاب قرار داده است: با هیچ کدام از این سگ ها رابطه دوستانه و صمیمانه برقرار نکنید و آنها را حیوان خانگی خود ندانید. هرچند به واسطه فداکاری ها و وفاداری بی نظیر این سگ ها، هیچ نیرویی را نمی توانستید بیابید که قادر به رعایت مفاد این سند باشد.

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

 

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد