گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهتسلیحات دریاییزیردریایی هسته ای کلاس باراکودا

زیردریایی هسته ای کلاس باراکودا

زیردریایی هسته ای کلاس باراکودا

مجله تصویری سلاح- کلاس باراکودا یا سافرن نوعی زیردریایی تهاجمی هسته ای است که به وسیله شرکت صنایع جنگ افزاری گروه نیوال فرانسه برای نیروی دریایی این کشور طراحی و ساخته شد. طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار بود که این زیردریایی جایگزین زیردریایی کلاس روبیس شود. بدین ترتیب روند تولید در سال 2007 آغاز شد و نخستین زیردریایی از این کلاس نیز در سال 2020 به بهره برداری خواهد رسید.

طراحی و توسعه

در اکتبر سال 1998، فرانسه تیمی ویژه متشکل از نمایندگان گروه جنگ افزار سازی نیوال، شرکت خوشه ای استخراج معدن، فناوری هسته ای و انرژی فرانسوی به نام آریوا و همچنین کمیسیون انرژی اتمی و انرژی های جایگزین فرانسه را به منظور ارائه نظرات مفید در جهت طراحی یک کلاس جدید از زیردریایی های تهاجمی گرد هم آورد. کمپانی های نام برده بسته به تخصص خود مسئول به اشتراک گذاری ریسک های صنعتی، مدیریت برنامه، عملکرد طراحی و برآورد هزینه شدند که در آن زمان چیزی حدود 4.9 میلیارد دلار اعلام شده بود.

 

 

در تاریخ 22 دسامبر سال 2006، دولت فرانسه سفارشی به ارزش 7.9 میلیارد یورو برای توسعه و تولید شش زیردریایی کلاس باراکودا توسط گروه نیوال و نیروگاه هسته ای آریوا را به ثبت رساند. با توجه به این قرارداد، انتظار می رفت که آزمایشات دریایی در اوایل سال 2016 انجام شود و تا پایان همین سال نیز نمونه های مورد نظر آماده تحویل باشند. به کارگیری رسمی برای خدمت نظامی هم اواخر سال 2017 اعلام شد. البته به جز زیردریایی های کلاس باراکودا، یک طراحی دیگر به نام شورتفن باراکودا نیز در دست بررسی است تا بتواند به عنوان جایگزین زیردریایی های کلاس کالینز برای نیروی دریایی سلطنتی استرالیا خدمت کند. طرح شورتفن باراکودا از سال 2016 مورد توجه نیروی دریایی سلطنتی کانادا هم قرار گرفته است تا در آینده (حداکثر سال 2030) جایگزین زیردریایی های کلاس ویکتوریا شود.

باراکودا از تکنولوژی زیردریایی های کلاس تریومفان، شامل پیشرانه پمپ جت بهره می برد. بر اساس گزارش های به دست آمده، این کلاس تنها یک هزارم سایر زیردریایی ها سر و صدای تشخیص پذیر تولید می کند و ده برابر نیز حساسیت بالاتری به ردیابی زیردریایی های دیگر دارند. آنها همچنین می توانند اقدام به شلیک موشک های کروز سایه توفان از طریق لوله های راه انداز اژدر کنند. این عملیات به صورت دوربرد (بیش از 1000 کیلومتر) و علیه اهداف استراتژیک زمینی انجام می گیرد. از جمله دیگر وظایف تعریف شده برای زیردریایی های باراکودا می توان به مشارکت در نبردهای ضد زیردریایی، مدیریت بحران و عملیات های ویژه اشاره کرد. اگر نگاهی به سیستم هسته ای این کلاس از زیردریایی های تهاجمی داشته باشیم، باراکودا از رآکتور هسته ای پیشرفته تری در مقایسه با کلاس های قدیمی مانند روبیس برخوردار است. همچنین زمان بین سوخت گیری و تعمیرات اساسی از 7 سال به 10 سال افزایش یافته که همین موضوع دوره های خدمت در دریا را برای باراکودا طولانی تر ساخته است. از طرف دیگر به منظور عملکرد بهتر طی ماموریت های ویژه، این زیردریایی می تواند تا حداکثر 12 نیروی ویژه(علاوه بر خدمه) را بدون نیاز به کاهش وزن تجهیزات همراه جا به جا کند.

 

 

فرانسه به تازگی نخستین زیردریایی تهاجمی هسته ای باراکودا تحت عنوان SNA سافرن از مجموعه 6 تایی برنامه ریزی شده برای ساخت را به رونمایی کرده است. (ژوئیه سال 2019). البته از لحاظ فنی، این مراسم راه اندازی که با حضور امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه برگزار شد، مشابه نمونه های متداول قبلی نبوده است. از این رو در مراسم مذکور به یک لنگرگاه خشک منتقل شده تا پس از انجام آزمایشات گسترده در زمانی مناسب که همین امسال برآرود شده، داخل آب شناور شود. SNA سافرن با هزینه ساخت نهایی 11.1 میلیارد دلار، ناوگان قدیمی روبیس را کنار خواهد گذاشت. طبق اطلاعات به دست آمده از گروه نیوال این زیردریایی های جدید نه تنها پیشرفت های گسترده تکنولوژیک را به نمایش خواهند گذاشت، بلکه قادر به برآورده سازی الزامات مد نظر نیروی دریایی فرانسه نیز خواهند بود.

 

 

گفته می شود که دوام عملیاتی دقیق باراکودا به علت محدودیت منابع غذایی برای خدمه 60 نفره به علاوه نیروی کماندو، 70 روز است. همین بازه زمانی نیز تقریبا 2 برابر همان چیزی است که از کلاس روبیس انتظار می رفت. در کنار سیستم موشکی که پیش تر اشاره شد، باراکودا می تواند به موشک های Exocet SM39 Block2، اژدرهای سنگین آرتمیس F21 و مین های FG29 نیز تجهیز شود. استفاده این زیردریایی از پیشرانه پمپ جت ضمن به حداقل رساندن صدا حین حرکت، قابلیت مخفی کاری آن را نسبت به هم رده های قدیمی خود به صورت قابل توجهی افزایش داده است. در ادامه تصاویری از مراسم رونمایی SNA سافرن را مشاهده خواهیم کرد.

مشخصات زیردریایی کلاس باراکودا

– نام: کلاس باراکودا

– سازنده: گروه نیوال

– اپراتور: نیروی دریایی فرانسه

– زمان ساخت: از سال 2007

– زمان آغاز خدمت: 2020

– تعداد برنامه ریزی شده: 6

– نوع: زیردریایی تهاجمی هسته ای

– طول: 99.5 متر

– پیشرانه: دو گروه توربو ریداکتور با قدرت 13000 اسب بخار (موتورهای الکتریکی تغذیه کننده گرداننده پیشرانه)، رآکتور هسته ای با قدرت 200000 اسب بخار، 2 موتور الکتریکی اضطراری و یک پمپ جت

– سرعت: 46 کیلومتر بر ساعت (26 کیلومتر بر ساعت در حالت شناور)

– برد: برد نامحدود، 10 سال (سوخت هسته ای)

– پایداری: 70 روز ذخیره غذایی

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد