گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهتسلیحات دریاییSkjold؛ گشت ناو برتر در نیروی دریایی سلطنتی نروژ

Skjold؛ گشت ناو برتر در نیروی دریایی سلطنتی نروژ

Skjold؛ گشت ناو برتر در نیروی دریایی سلطنتی نروژ

مجله تصویری سلاح- کلاس Skjold(در زبان نروژی به مفهوم سپر است) متشکل از 6 فروند گشت ناو یا همان ناوچه سبک (کشتی جنگی با قابلیت مانور بالا و آتشبار سبک)، فوق سریع، رادارگریز و مجهز به موشک است که به نیروی دریایی سلطنتی نروژ خدمت می کنند. گشت ناوهای کلاس Skjold به وسیله کارخانه کشتی سازی Umoe Mandal واقع در نروژ با حداکثر سرعت 60 گره دریایی معادل 110 کیلومتر بر ساعت ساخته شدند.

طراحی و توسعه

گشت ناو کلاس Skjold با پروژه SMP 6081 نیروی دریایی سلطنتی نروژ وارد مراحل طراحی و توسعه خود شد و اولین سفارش از نسخه تولیدی نیز مربوط به تاریخ 30 اوت سال 1996 می شود. نخستین کشتی از این کلاس هم با نام P960 در تاریخ 22 سپتامبر سال 1998 راه اندازی شد و در 17 آوریل سال بعد خدمت رسمی خود را آغاز کرد. در نهایت 6 فروند گشت ناو کلاس Skjold توانستند با موفقیت جایگزین شناورهای گشتی قدیمی کلاس Hauk شوند. این ناوچه ها برای مدت زمان زیادی به نیروی دریایی سلطنتی نروژ خدمت کرده بودند.

تصویری از کلاس Hauk

 

تصویری از گشت ناو کلاس Skjold

 

گشت ناو مورد بحث عمدتا با استفاده از الیاف شیشه و مواد کامپوزیت کربن تولید شد. علاوه بر این به منظور تقویت قابلیت های رادارگریزی، از مواد جاذب رادار برای بخش های وسیعی از این کشتی کوچک کمک گرفته شد. مواد جاذب رادار در تکنولوژی رادارگریزی برای پنهان کردن یک وسیله از دسترس امواج رادار کاربرد دارند. از سوی دیگر استفاده از کامپوزیت های پیشرفته نقش مهمی در کاهش وزن این کشتی داشت.

در ادامه با عبور از برنامه های اصلاحی متعدد، طراحی نهایی نسبت به پروتوتایپ Skjold تغییرات زیادی را متحمل شد. از همه مهم تر آن که نمونه های تولیدی مجهز به 4 توربین گازی بودند. مواد مورد نیاز برای ساخت بدنه تحت روش های مختلف تهیه شدند تا استحکام آنها افزایش و آسیب پذیری نسبت به آتش دشمن کاهش یابد.

مشخصات گشت ناو P965 KNM Gnist

– نام: کلاس Skjold

– سازنده: کارخانه کشتی سازی Umoe Mandal

– اپراتور: نیروی دریایی سلطنتی نروژ

– تعداد برنامه ریزی شده: 6

– تعداد فعال: 6

– نوع: گشت ناو ساحلی

– طول: 47.50 متر

– پیشرانه: 2 موتور پرت اند ویتنیST18M  و دو موتور ST40M

– سرعت در آب آرام: بیش از 60 گره دریایی

– برد: 1500 کیلومتر در سرعت 40 گره دریایی معادل 74 کیلومتر بر ساعت

– تسلیحات: 8 موشک ضد کشتیKongsberg/ یک توپ خودکار اوتو ملارا ۷۶ میلی متری/ 2 تیربار برونینگ M2HB

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

 

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد