گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهپرنده های نظامیگرگ خاکستری؛ بالگرد جدید نیروی هوایی آمریکا

گرگ خاکستری؛ بالگرد جدید نیروی هوایی آمریکا

گرگ خاکستری؛ بالگرد جدید نیروی هوایی آمریکا

مجله تصویری سلاح- گرگ خاکستری لقبی است که برای جدیدترین سری از بالگردهای نیروی هوایی آمریکا انتخاب شده است. این محصول با توجه به آن که بالگرد UH-1 ایروکوای (معروف به هیویی) نیروی هوایی مربوط به دوران جنگ ویتنام نیازمند جایگزینی سریع بود، وارد مراحل طراحی و توسعه خود شد.

در واقع MH-139 یا همان گرگ خاکستری که حاصل تلاش های مشترک دو شرکت هوافضای بوئینگ و گروه فناوری عالی صنعتی لئوناردو اس.پی.ای. در سال 2018 است، موفق به پیروزی بر رقبای خود شد. این بالگرد جدید سیستم امنیت نیروی هوایی را مجهز به امکانی جدید برای محافظت از سیلوهای موشک بالستیک قاره پیما (ICBM) خواهد ساخت.

تصویری از بالگرد UH-1 ایروکوای

 

تصویری از بالگرد گرگ خاکستری

 

درباره گرگ خاکستری پرنده

 ماموریت اصلی این بالگرد مدرن و پیشرفته چیست؟ گرگ خاکستری نیروهای ضربت سریع شامل پرسنل امنیتی نیروی هوایی را که آماده واکنش آنی به حوادث و یا حملات احتمالی تهدید کننده سیلوهای موشک بالستیک قاره پیما هستند، جا به جا خواهد کرد. بالگرد مذکور در واقع یک نمونه نظامی و تولید مجدد از بالگرد تجاری دو موتوره و متوسط AW139 شرکت آگوستاوستلند (هم اکنون تمام سهام این شرکت در اختیار لئوناردو اس.پی.ای. قرار دارد که پیش تر به آن اشاره شد) است که تحت نام تجاری متفاوتی از نسخه اولیه ساخته می شود.

بدین ترتیب برای آن که به درخواست نیروی هوایی مبنی بر تولید یک بالگرد با وزن متوسط و اندازه ای مشابه بلک هاوک یا همان شاهین سیاه پاسخ داده شود، کمپانی بوئینگ به 900 فروند AW139 ساخته شده در شرکت آگوستاوستلند رجوع کرد. بالگردها پس از سرهم سازی اولیه در شرکت مذکور، برای افزودن اجزای نظامی به کمپانی بوئینگ فرستاده می شوند.

 

 

طبق اطلاعات منتشر شده به وسیله بوئینگ، گرگ خاکستری 50 درصد سریعتر از بالگردهای UH-1 ایروکوای است که تا پیش از معرفی این محصول جدید در خدمت واحد امنیتی نیروی هوایی قرار داشتند. البته برتری های گرگ خاکستری تنها به همین مورد محدود نمی شود و از جمله دیگر ویژگی های مهم آن می توان به قابلیت پرواز در مسافت های دورتر (50 درصد بیشتر) و همچنین ترابری 2.2 تن وزن بیشتر از محموله های نظامی و غیر نظامی اشاره کرد.

به ادعای کمپانی بوئینگ، بالگرد منحصر به فرد نیروی هوایی منتج به صرفه جویی سالیانه میلیاردها دلار در زمینه نگه داری و تعمیرات خواهد شد. به نظر می رسد که نیروی هوایی برنامه ریزی قطعی خود برای خرید 84 فروند از این بالگردها به ارزش 2.4 میلیارد دلار را انجام داده باشد.

با توجه خصوصیات برشمرده برای گرگ خاکستری و حرف M که در نام آن به چشم می خورد، این محصول یک بالگرد “چند منظوره” است و می تواند پذیرای مسئولیت های متنوعی از حفاظت سیلوهای هسته ای گرفته تا عملیات امداد و نجات و پشتیبانی هوایی باشد. پرنده نام برده ظرفیت حمل 15 نیروی نظامی را در اختیار دارد و از طریق درب های کشویی به پایین، امکان استفاده از مسلسل های M240 نصب شونده بر پنجره ها را تسهیل می کند. اما شاید ارزشمندترین ویژگی این بالگرد، رد فرو سرخ کاهش یافته به منظور گمراه ساختن سنسورها و موشک های آشیانه یاب فروسرخ نیروهای دشمن باشد.

 

 

به گفته مجله نیروی هوایی، بالگردهای گرگ خاکستری در سراسر جهان پخش خواهند شد تا ماموریت های مربوط به نیروهای هوایی را پشتیبانی کنند. برای مثال 11 فروند از این بالگرد به پایگاه نیروی هوایی مالمستورم، پایگاه نیروی هوایی فرانسیس وارن و همچنین پایگاه نیروی هوایی ماینت ارسال خواهد شد تا از سیلوهای ICBM محافظت کنند. طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، 4 فروند بالگرد تکمیل شده تا فوریه سال 2020 به نیروی هوایی آمریکا تحویل داده خواهند شد.

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد