گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهخواندنی هاخادینسکا پُل؛ چه اتفاقی برای نخستین فرودگاه مسکو رخ داد؟

خادینسکا پُل؛ چه اتفاقی برای نخستین فرودگاه مسکو رخ داد؟

خادینسکا پُل؛ چه اتفاقی برای نخستین فرودگاه مسکو رخ داد؟

مجله تصویری سلاح خادینسکا پُل (Khodynskoe Pole) که در شمال غرب شهر مسکو قرار دارد از زمان کاترین کبیر بین مردم این شهر به عنوان منطقه ای برای برگزاری رویدادهای بزرگ مشهور بوده است. در پایان قرن نوزدهم، تقریبا تمام نمایشگاه های هنری و صنعتی روسیه در اینجا برگزار می شدند.

در 30 می 1896، هنگام جشن تاجگذاری نیکلای دوم و به واسطه وعده ارائه هدایا از طرف امپراتور، حدود نیم میلیون نفر در منطقه خادینسکا جمع شدند. سازماندهی ضعیف مراسم به مرگ حدود 1400 نفر منجر شد.

در سال 1910، نخستین انجمن هوانوردی روسی تحت حمایت امپراتور روسیه تشکیل شد که ریاست آن بر عهده فرمانده منطقه نظامی مسکو بود. پیرو آن، بخشی از منطقه خادینسکا پل به ساخت یک فرودگاه اختصاص داده شد.

نخستین زیرساخت فرودگاهی در روسیه به لطف گروهی از خلبانان آماتور و علاقمند به صنعت هوانوردی که از سرمایه خود برای ساخت یک باند و آشیانه های هواپیما در منطقه خادینسکا پل استفاده کردند، شکل گرفت. این در شرایطی بود که منطقه خادینسکا پل همچنان برای برگزاری رژه های نظامی و جشنواره های غیرنظامی نیز استفاده می شد. پس از ساخت نخستین فرودگاه، نمایش های هوانوردی نیز به تدریج در این منطقه آغاز شدند.

پس از انقلاب 1917، منطقه خادینسکا پل به مهد هوانوردی شوروی تبدیل شد. در کنار استفاده از محل برای تامین نیازهای ارتش و آموزش و آماده سازی خلبانان، نخستین مسیرهای پرواز غیرنظامی نیز در آغاز دهه 1920 شکل گرفتند. در سال 1922، نخستین پرواز بین المللی روس ها بین مسکو – کونیگزبرگ (کالینینگراد) – برلین از فرودگاه این منطقه انجام شد.

در سال 1923، نخستین پرواز منظم بین مسکو و نیژنی نووگورود افتتاح شد و انجمن دوبرولیوت – وزارت هوانوردی غیرنظامی آینده – تاسیس شد. نخستین هواپیماها قادر به حمل چهار تا هشت سرنشین بودند، اما پروازها به شهرهای مختلف هر روز از این منطقه انجام می شدند.

در آغاز دهه 1930، اتحاد جماهیر شوروی پروازهای بین المللی و داخلی منظمی را سازماندهی کرده و حتی یک سرویس مرزی را شکل داده بود. در سال 1931، نخستین پایانه هوایی شوروی در فرودگاه منطقه خادینسکا پل در نزدیکی ایستگاه مترو خط سبز آئروپورت ساخته شد. پس از بررسی در این ترمینال، مسافران با اتوبوس به سمت هواپیما حرکت می کردند.

با این وجود، پس از سقوط یک فروند توپولوف ای‌ان‌تی-20 در نزدیکی شهرک ساکول در سال 1935، پروازهای غیرنظامی از فرودگاه خادینسکا پل متوقف شدند. از آن زمان به بعد، این فرودگاه برای ارائه خدمات، آزمایش و انجام پروازهای نظامی مورد استفاده قرار گرفت.

پس از جنگ جهانی دوم، فرودگاه های جدیدی به نام های ونوکووا، بیکوف و استافیفو در مسکو ساخته شدند که دورتر از مرکز شهر بودند اما همه از پایانه خادینسکا استفاده می کردند.

فرودگاه خادینسکا پل نخستین فرودگاه روسی بود که به میدان آزمایش محصولات شرکت های ایلیوشین و سوخو تبدیل شد.

در همین حال، وزارت دفاع شوروی زیرساخت های ورزشی خود از جمله استخر شنا، استادیوم، و سالن نمایشگاه را به این منطقه منتقل کرد. در فرودگاه خادینسکا پل، نمایشگاه های هوانوردی نیز برگزار می شدند.

آخرین هواپیما در سوم ژوییه 2003 از فرودگاه این منطقه به هوا برخاست. این در شرایطی بود که هواپیماهای مختلفی همچنان در بخش فرودگاه منطقه حضور داشتند و برنامه هایی برای تبدیل شدن آن به یک موزه هوانوردی مد نظر قرار گرفته بود. اما در نهایت هواپیماها به موزه وادیم زاداروژنی تکنیکس منتقل شده و منطقه خادیسنکا در اختیار مقامات شهر مسکو قرار گرفت. به این ترتیب یک مجوعه ورزشی، یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید مسکو و ایستگاه جدید مترو به نام CSKA در این محل ساخته شدند.

در سال 2018، در محل باند فرودگاه خادینسکا یک پارک جدید افتتاح شد. چند وسیله بازی به شکل هواپیما در زمین بازی کودکان باقی ماندند تا یادآور زمانی باشند که یک فرودگاه واقعی در این منطقه وجود داشت. خود باند به یک منطقه بزرگ برای اسکیت سوارها و گردشگاهی برای عابران پیاده تبدیل شده است.

ترجمه: محمدمهدی حیدرپور

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد