گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهتجهیزات جانبیبولارپ؛ وقتی پلیس از راه دور دستبند می زند!

بولارپ؛ وقتی پلیس از راه دور دستبند می زند!

بولارپ؛ وقتی پلیس از راه دور دستبند می زند!

مجله تصویری سلاح بولارپ (BolaWRAP) شاید شبیه به چیزی باشد که از داستان کمیک بتمن خارج شده، اما در واقع ابزاری برای مهار مجرمان است که توسط نیروهای انتظامی و نظامی استفاده می شود.

بولارپ توسط شرکت رپ تکنولوژیز (WRAP Technologies) تولید شده و به عنوان یک “دستبند از راه دور” توصیف می شود. این دستگاه بندی هشت فوتی (2.44 متر) از جنس کولار که دارای دو قلاب در قسمت انتها است و آنها را همزمان برای محدود کردن حرکت سوژه شلیک می کند که می تواند دور دست ها یا پاهای سوژه پیچیده و امکان فرار، مشت یا لگد زدن را از وی بگیرد.

بولارپ بردی بین 10 تا 25 فوت (3 تا 8 متر) دارد و بند مهار را با سرعت 513 فوت در ثانیه (156 متر در ثانیه) شلیک می کند. سرعت جمع شدن بند به دور سوژه برابر با 270 فوت در ثانیه (82 متر در ثانیه) است. بند از یک کارتریج شلیک می شود که امکان پر کردن دوباره آن وجود دارد و یک تا سه بار دور سوژه می پیچد.

این دستگاه دارای یک خط دید لیزر سبز برای کمک به مامور در هدف گیری است. این دستگاه چند بار مصرف قیمتی حدود هزار دلار شامل کارتریج و لوازم جانبی دارد.

بولارپ چگونه کار می کند؟

به گفته شرکت رپ تکنولوژیز، بولارپ در درجه نخست برای مهار افرادی که با بحران سلامت روانی مواجه هستند یا تحت تاثیر مواد مخدر و الکل قرار داشته و به دستورات مجریان قانون پاسخ درستی نمی دهند و با هدف کاهش تنش موقعیت استفاده می شود. شرکت تولیدکننده بولارپ این محصول را به عنوان ابزاری برای رسیدگی به برخوردهای خشونت آمیزتر، مانند مقابله با افراد شرور یا مسلح به سلاح گرم، یا ابزاری برای مهار حوادث بزرگ‌تر مانند شورش ها در نظر نمی گیرد.

فضای اطراف سوژه باید دو تا چهار فوت (60 تا 120 سانتیمتر) باشد تا امکان بکارگیری درست از بولارپ وجود داشته باشد. شلیک بولارپ صدایی شبیه به یک تپانچه ایجاد می کند، اما نتیجه بسیار متفاوت است و بدون بروز مشکلی خاص و خونریزی می تواند سوژه را مهار کند.

به گفته شرکت رپ تکنولوژیز، بولارپ در حال حاضر در 430 اداره پلیس آمریکا و 36 کشور استفاده می شود. اداره پلیس لس آنجلس یکی از نخستین اداراتی است که استفاده از بولارپ را آغاز کرد. در برنامه آزمایشی پلیس لس آنجلس، بولارپ با شش مهار موفق از نه شلیک به عنوان محصولی موثر در نظر گرفته شد.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد