گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهتجهیزات جانبیآرتمیس‌پرو-ام؛ نخستین نمونه سامانه ناوبری زیرآبی نظامی دستی در نوع خود

آرتمیس‌پرو-ام؛ نخستین نمونه سامانه ناوبری زیرآبی نظامی دستی در نوع خود

آرتمیس‌پرو-ام؛ نخستین نمونه سامانه ناوبری زیرآبی نظامی دستی در نوع خود

مجله تصویری سلاح کالینز آئرواسپیس، یکی از شرکت های زیرمجموعه ریتون تکنولوژیز، یک سامانه ناوبری زیرآبی نظامی جدید به نام آرتمیسپرو-ام را معرفی کرده که نخستین نمونه در نوع خود در جهان است. این دستگاه جدید به عنوان یک سامانه ناوبری دستی برای غواصان طراحی شده که نه تنها موقعیت مکانی دقیق و درست را ارائه می کند، بلکه از قابلیت های ضد جمینگ طی ماموریت های اعماق دریا برخوردار است.

ماموریت های نظامی پیچیده زیرآبی نیاز به معرفی یک سامانه ناوبری دقیق را ایجاد کرده بود. غواصان نظامی ماموریت های خود را در اعماق مختلف آب، جایی که تجهیزات ناوبری دقیق و ضد جمینگ مورد نیاز است، انجام می دهند.

سامانه ناوبری زیرآبی نظامی جدید با ام-کد (MUNS-M) با سیگنال جی‌پی‌اس نظامی به نام ام-کد (M-Code) که وزارت دفاع آمریکا برای عملیات نظامی استفاده می کند، یکپارچه شده است. ام-کد برای تقویت توانایی های موقعیت یابی، ناوبری، و زمانبندی (PNT) و بهبود مقاومت در برابر تهدیدهای موجود و در حال ظهور برای جی‌پی‌اس، مانند جمینگ و اسپوفینگ (حمله جعل) طراحی شده است. این مساله آن را به یک دارایی مهم برای جنگ الکترونیک تبدیل می کند.

سامانه آرتمیس‌پرو-ام طی همکاری با شرکت انگلیسی بلو-پرینت ساب‌سی که طیف گسترده ای از محصولات ناوبری زیرآبی دستی را برای کمک به ماموریت های جستجو و نجات و تعیین موقعیت اشیا در بستر دریا تولید می کند، توسعه یافته است.

در حال حاضر، اطلاعات چندانی درباره این سامانه ناوبری زیرآبی جدید و نحوه عملکرد آن منتشر نشده است اما با توجه به فناوری پیشرفته دستگاه های ناوبری زمینی و هوایی می توان تصور کرد که توسعه دستگاهی مشابه برای کار در محیط زیرآب تا چه اندازه می تواند پیچیده باشد. این دستگاه به فناوری سونار مجهز است تا تصاویر زمان واقعی در شرایط دید نامطلوب در اختیار غواص قرار بگیرد. حسگر فشار برای آگاهی از عمق دقیق و حسگر دمای آب نیز از دیگر امکانات آن هستند.

غواصان نظامی باید ماموریت های پیچیده و خطرناکی در زیر آب انجام دهند که نیازمند تعیین موقعیت دقیق و برخورداری از قابلیت های ضد جمینگ است. سامانه آرتمیس‌پرو-ام به طور خاص برای پاسخ به نیازهای غواصان نظامی و استفاده در محیط های جنگی سخت طراحی شده است.

ترجمه: محمدمهدی حیدرپور

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد