گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهتسلیحات دریاییگرگ دریا؛ خطرناک‌ترین زیردریایی تهاجمی جهان

گرگ دریا؛ خطرناک‌ترین زیردریایی تهاجمی جهان

گرگ دریا؛ خطرناک‌ترین زیردریایی تهاجمی جهان

مجله تصویری سلاح نیروی دریایی آمریکا برخی از قدرتمندترین و خطرناک‌ترین شناورهای جهان در رو و زیر سطح دریا را در اختیار دارد. زیردریایی ها بخشی کلیدی از یک ناوگان دریایی هستند و همچنین نقش مهمی در گروه های حمله ناو هواپیمابر ایفا می کنند. بر همین اساس، آمریکا برخی از پیشرفته‌ترین و کارآمدترین زیردریایی های جهان را تولید و در اختیار دارد.

زیردریایی های کلاس گرگ دریا (Seawolf Class) از جمله این شناورهای زیرسطحی هستند. این زیردریایی های تهاجمی سریع مجهز به راکتور هسته ای از خطرناک‌ترین نمونه ها در جهان محسوب می شوند. به واسطه توانایی بالا در پنهان ماندن از دید نیروهای دشمن، از زیردریایی های کلاس گرگ دریا به عنوان اف-22 دنیای زیردریایی ها نام برده می شود.

نگاهی گذرا به زیردریایی های کلاس گرگ دریا

زیردریایی های کلاس گرگ دریا جانشین زیردریایی های کلاس لس آنجلس محسوب می شوند. توسعه آنها در سال 1989 آغاز شد و تا سال 2005 ادامه داشت.

نخستین زیردریایی کلاس گرگ دریا در سال 1997 خدمت در نیروی دریایی آمریکا را آغاز کرد و تا به امروز سه فروند زیردریایی از این کلاس ساخته شده که شامل یواس‌اس سی‌ولف، یواس‌اس کنتیکت و یواس‌اس جیمی کارتر می شوند. هر سه زیردریایی در حال حاضر فعال هستند، اگرچه قرار بود تعداد زیردریایی های کلاس گرگ دریا 29 فروند باشد.

بودجه محدود و پایان جنگ سرد از دلایل اصلی لغو ساخت 26 فروند زیردریایی دیگر کلاس گرگ دریا بودند. زیردریایی های این کلاس جنگ افزارهایی ارزان نیستند. ساخت هر فروند زیردریایی کلاس گرگ دریا تقریبا 3 میلیارد دلار هزینه به همراه دارد و هزینه ساخت گران‌ترین آنها یعنی یو‌اس‌اس جیمی کارتر برابر با 3.5 میلیارد دلار بوده است.

در مقطعی، آمریکا تصمیم گرفت که 12 فروند زیردریایی کلاس گرگ دریا با هزینه کلی 33.6 میلیارد دلار را تولید کند، اما این تصمیم با پایان جنگ سرد بایگانی شد. زیردریایی کلاس گرگ دریا گران‌ترین زیردریایی آمریکا و پس از زیردریایی فرانسوی کلاس تریومفان (Triomphant Class) دومین زیردریایی گران قیمت جهان است.

با معرفی زیردریایی های کلاس ویرجینیا، کلاسی کوچک‌تر و ارزان‌تر نسبت به کلاس گرگ دریا، به نوعی آنچه کلاس گرگ دریا آغاز کرده بود در حالت مقرون به صرفه‌تر ادامه یافت.

قابلیت های زیردریایی های کلاس گرگ دریا به طور خاص با مد نظر قرار دادن درگیری های فرضی با روس ها طراحی شده بود. کلاس گرگ دریا برای دفاع و حمله به زیردریایی های کلاس آکولا و کلاس تایفون روسیه که دومی قابلیت حمل موشک بالستیک را دارد، طراحی شد.

زیردریایی کلاس گرگ دریا ظرفیت حمل 50 موشک کروز یو‌جی‌ام-109 تاماهاوک را دارد که می توانند علیه اهداف در دریا و خشکی بکار گرفته شوند. سامانه های دیگر این زیردریایی ها مانند سونار و رادارها نیز بسیار پیشرفته و توانمند هستند. زیردریایی های کلاس گرگ دریا از یک راکتور هسته ای اس6دبلیو نیرو می گیرند که توانایی تولید 45 هزار اسب بخار نیرو را دارد. ره رغم قدرت بالای راکتور، زیردریایی می تواند نسبتا بی سر و صدا فعالیت کند.

در آزمایش های صورت گرفته زیردریایی های کلاس گرگ دریا موفق شده اند تا ژرفای 490 متری آب پایین بروند.

چرا کلاس گرگ دریا از خطرناکترین زیردریایی های تهاجمی جهان است

اگرچه تنها سه فروند زیردریایی کلاس گرگ دریا تولید و در نیروی دریایی ارتش آمریکا خدمت می کنند اما به طور قطع از مرگبارترین نمونه ها در نوع خود هستند.

همان گونه که پیشتر اشاره شد، فعالیت بی سر و صدای زیردریایی های کلاس گرگ دریا به پنهان ماندن آنها از سامانه های سونار دشمن و انجام حملات مخفیانه کمک می کند. در ترکیب با سرعت بالا، این زیردریایی ها برای نیروی دریایی دشمن خطری جدی محسوب می شوند. در حالت بی صدا، زیردریایی های کلاس گرگ دریا می توانند با سرعت 20 گره (37 کیلومتر بر ساعت) حرکت کنند و بیشینه سرعت آنها نیز برابر با 35 گره (65 کیلومتر بر ساعت) است.

اژدرها و موشک های پیشرفته گرگ دریا پیش از ردیابی خود زیردریایی می توانند آسیب های جدی به کشتی های دشمن وارد کند. نسبت به کلاس لس آنجلس، زیردریایی های کلاس گرگ دریا می توانند تقریبا دو برابر موشک بیشتر حمل کنند.

تنها دلیل محدود شدن تولید زیردریایی های کلاس گرگ دریا به سه فروند، هزینه تولید چشمگیر آنها بوده است. اما این سه فروند همچنان فعال هستند و به عنوان خطرناک‌ترین زیردریایی های تهاجمی جهان مطرح هستند.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد