گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهاسلحه شناسی5 ابزار مهم در ارتش آمریکا؛ از “خوک” تا “ما-دیوس”

5 ابزار مهم در ارتش آمریکا؛ از “خوک” تا “ما-دیوس”

5 ابزار مهم در ارتش آمریکا؛ از “خوک” تا “ما-دیوس”

مجله تصویری سلاح سربازان پیاده نظام از جمله ارکان اصلی ارتش های جهان محسوب می شوند. سربازان وظیفه نبرد در شرایط مختلف از مناطق بیابانی تا جنگل ها و حتی شهرها را بر عهده دارند و برای انجام ماموریت خود در درجه نخست به تفنگ هایی که در اختیار دارند، متکی هستند.

به رغم پیشرفت های فناورانه، تفنگ ها همچنان استانداردی طلایی در میدان نبرد هستند و ارتش آمریکا به عنوان یکی از مجهزترین نیروهای نظامی جهان برخی از بهترین نمونه ها را در اختیار دارد. در ادامه نگاهی به برخی از بهترین تپانچه ها، تفنگ های تهاجمی و مسلسل ها در تاریخ ارتش آمریکا داریم.

مسلسل ام60

مسلسل ام60 یکی از سلاح های شناخته شده ارتش آمریکا است.

مسلسل ام60 در سال 1957 خدمت در ارتش آمریکا را آغاز کرد و به صورت گسترده در واحدهای مختلف مورد استفاده قرار گرفت. با نام مستعار “خوک” (Pig)، این مسلسل گلوله های قدرتمند 7.62 میلیمتری را شلیک می کند. ام60 با نوار فشنگ تغذیه می شود، از این رو، تیرانداز برای پر کردن سلاح به یک دستیار نیاز دارد.

مسلسل ام60 با قدرت آتش قابل توجه خود می تواند آتش دشمن را سرکوب کرده و امکان مانور و حرکت را برای نیروهای خودی به سمت هدف فراهم کند. همچنین، این مسلسل روی بالگردها نصب شده و به طور موثر از آن استفاده می شد.

مسلسل ام60 همان گونه که از نام مستعار آن مشخص است، سلاحی سنگین و نیازمند تمیز کردن مرتب بود. اما در میدان نبرد مسلسلی قابل اعتماد و قدرتمند محسوب می شد. ام60 تا سال 1997 در خدمت ارتش آمریکا بود اما از آنجایی که ارتش به مسلسلی با وزن کمتر و قابلیت حمل راحت‌تر نیاز داشت ابتدا مسلسل ام‌ای‌جی 58 و سپس ام240 جانشین آن شد.

کلت ام1911

کلت ام1911 تپانچه ای است که پس از حدود 100 سال از معرفی اولیه آن همچنان مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه شکل‌گیری کلت ام1911 به سال های 1890 باز می گردد که ارتش آمریکا در پی جایگزینی سلاح های رولور با تپانچه ای اتوماتیک بود که از قدرت نفوذ و بازدارندگی کافی برخوردار باشد. در همین راستا کلت ام1911 یکی از تپانچه هایی بود که مورد توجه قرار گرفت.

پس از پشت سر گذاشتن موفق آزمایشات، تپانچه کلت در سال 1911 وارد خدمت در ارتش آمریکا شد. طی جنگ های جهانی اول و دوم کلت ام1911 رشد تولید خود را شاهد بود. طی جنگ ویتنام نیز کلت ام1911 از جمله محبوب‌ترین سلاح های سربازان و تفنگداران دریایی آمریکا بود.

کلت ام1911 وزنی برابر با 39 اونس (1.1 کیلوگرم) دارد و طول لوله آن پنج اینچ (127 میلیمتر) است. خشاب این تپانچه به طور معمول هفت یا هشت فشنگ در خود جای می دهد که کمتر از سلاح برتا ام9 است و برد موثری برابر با 50 متر دارد.

کلت ام1911 تا سال 1985 در خدمت ارتش آمریکا بود و پس از آن با برتا ام9 جایگزین شد. اما بسیاری از نیروهای نظامی از جمله نیروهای عملیات ویژه دلتنگ ام1911 شدند زیرا معتقد بودند که فشنگ های کالیبر 45 ای‌سی‌پی بهتر از گلوله های 9 میلیمتری بود. همچنین، ام1911 ضخامت کمتری داشت و پنهان کردن آن راحت‌تر بود که همین مساله جذابیت آن برای مجریان قانون را نیز توضیح می دهد.

تفنگ تهاجمی ام4 کارباین

تفنگ تهاجمی ام4 به عنوان نسخه ای کوتاه‌تر از تفنگ تهاجمی ام16 به نام سی‌ای‌آر-15 که توسط برخی از واحدهای عملیات ویژه آمریکا در ویتنام استفاده شد، شکل گرفت. بعدها این سلاح به نام ام4 معروف شد.

واحدهای عملیات ویژه مدرن ارتش آمریکا از این سلاح در نبردهای شهری در عراق و روستاهای افغانستان استفاده کردند. در مقایسه با لوله 20 اینچی (50 سانتیمتر) تفنگ تهاجمی ام16، طول لوله ام4 فقط 14.5 اینچ (37 سانتیمتر) است و همچنین نسبت به ام16 وزن کمتری دارد.

برخی از یگان های پیاده نظام عادی ارتش آمریکا در اوایل دهه 2000 برای انجام بهتر ماموریت های هوابرد و عملیات مکانیزه استفاده از تفنگ تهاجمی ام4 را آغاز کردند. این سلاح از خشاب و مهمات 5.56 میلیمتری مشابه با سلاح ام16 استفاده می کند. قنداق قابل جمع شدن این امکان را فراهم می کند تا ام4 اندازه ای جمع و جورتر به خود بگیرد و با انواع مختلف اندازه بدن منطبق شود.

سامانه ریلی مورد استفاده در تفنگ تهاجمی ام4 امکان استفاده از لوازم جانبی مختلف مانند دوربین ها و سامانه های هدف‌گیری را فراهم می کند.

تفنگ تک تیرانداز ام24

تفنگ تک تیرانداز ام24 یکی از شناخته شده‌ترین سلاح های ارتش آمریکا محسوب می شود که بر پایه تفنگ رمینگتون مدل 700 شکل گرفته است. این سلاح در سال 1988 به عنوان تفنگ تک تیرانداز استاندارد ارتش آمریکا خدمت خود را آغاز کرد.

از ام24 به عنوان یک “سامانه سلاح” نام برده می شود زیرا نه تنها شامل تفنگ تهاجمی بلکه یک دوربین تلسکوپی قابل جدا شدن و لوازم جانبی دیگر می شود.

تفنگ تک تیرانداز ام24 توانایی شلیک فشنگ های .308/ 7.62*51 میلیمتری را دارد و خشاب آن می تواند پنج فشنگ را در خود جای دهد. وزن این سلاح 15 پوند (7 کیلوگرم) و برد موثر آن 800 متر است.

کشش ماشه قابل تنظیم در تفنگ ام24 یکی از موارد مورد علاقه تک تیراندازان است.

بیشتر تک تیراندازان در ارتش و تفنگداران دریایی آمریکا شلیک با ام24 را تجربه کرده و ممکن است تیراندازی از راه دور را با این سلاح فرا گرفته باشند.

تک تیراندازان نیروهای پلیس آمریکا نیز از این سلاح استفاده می کنند. ام24 یک تفنگ تک تیرانداز دقیق و قدرتمند است که شکایات کمی درباره آن مطرح شده است.

مسلسل ام2 براونینگ

مسلسل سنگین ام2 با توانایی شلیک گلوله های کالیبر 50 می تواند به راحتی نیروهای دشمن را زمینگیر کند.

همه شاخه های ارتش آمریکا طی چندین دهه از مسلسل ام2 استفاده کرده اند. این سلاح با قدرت آتش چشمگیر خود تجربه نصب روی تانک ها، نفربرهای زرهی، هواپیماها، بالگردها و قایق ها را دارد. مسلسل ام2 به نوعی از زمان جنگ جهانی اول در خدمت نیروهای نظامی آمریکا بوده است.

با نام مستعار “ما-دیوس” (Ma-Deuce)، ام2 دارای سرعت مازل 2910 فوت در ثانیه (890 متر در ثانیه) با برد موثر 1800 متر و برد حداکثری 7400 متر است. این مسلسل توانایی شلیک 850 گلوله در دقیقه را دارد.

به طور معمول، مسلسل ام2 نخستین سلاحی است که در موقعیت دفاعی قرار می گیرد، اما با وزن 84 پوند (38 کیلوگرم) مسلسلی سنگین در نظر گرفته می شود.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد