گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهتجهیزات جانبیطعمه‌های 30 سانتی؛ تکنولوژی غافلگیر کننده روس‌ها برای فرار موشک‌ها از سامانه دفاعی اوکراین!

طعمه‌های 30 سانتی؛ تکنولوژی غافلگیر کننده روس‌ها برای فرار موشک‌ها از سامانه دفاعی اوکراین!

طعمه‌های 30 سانتی؛ تکنولوژی غافلگیر کننده روس‌ها برای فرار موشک‌ها از سامانه دفاعی اوکراین!

مجله تصویری سلاح مقامات اطلاعاتی آمریکا دریافته اند که برخی از موشک های بالستیک روسیه که به سمت اوکراین شلیک شده اند دارای طعمه هایی برای گمراه کردن رادار سامانه های دفاع هوایی و فریب موشک های گرمایاب این سامانه ها بوده اند.

سامانه موشک بالستیک کوتاه برد اسکندر-ام

به گفته یک مقام اطلاعاتی آمریکا، این دستگاه ها هر کدام حدود یک فوت (30 سانتیمتر) طول دارند، شکلی شبیه به دارت داشته و به رنگ سفید با دم نارنجی هستند. این طعمه ها توسط موشک های بالستیک کوتاه برد اسکندر-ام که روسیه از پرتابگرهای متحرک شلیک می کند، رها می شوند. زمانی که موشک بالستیک حس می کند که توسط سامانه های دفاع هوایی هدف قرار گرفته است، این طعمه ها را رها می کند.

هر یک از این دستگاه های فریب دهنده دارای تجهیزات الکترونیکی بوده و سیگنال های رادیویی را برای ایجاد پارازیت یا گمراه کردن رادارهای دشمن که در تلاش برای مکان‌یابی موشک اسکندر-ام هستند، تولید می کنند. آنها همچنین دارای منبع گرمایی برای جذب موشک های شلیک شده از سامانه دفاع هوایی هستند.

مقام اطلاعاتی آمریکایی به شرط فاش نشدن نامش این اطلاعات را ارائه کرده است.

استفاده از این دستگاه های طعمه ممکن است تا حدی به توضیح این که چرا تسلیحات دفاع هوایی اوکراین در رهگیری موشک های اسکندر روسیه با مشکل مواجه شده اند، کمک کند.

بنابر اسناد دولت آمریکا، موشک اسکندر از موتور راکت سوخت جامد نیرو می گیرد و می تواند برای نابودی اهدافی در فاصله بیش از 200 مایلی (321 کیلومتر) بکار گرفته شود. هر پرتابگر متحرک می تواند دو موشک اسکندر را شلیک کند و پس از آن باید دوباره پر شود.

عکس های منتشر شده از دستگاه های طعمه به شکل دارت از دو هفته پیش در شبکه های اجتماعی منتشر شده اند. آنها موجب سردرگمی کارشناسان و تحلیلگران اطلاعاتی شده بودند و برخی این طعمه ها را بر اساس شکل و اندازه‌شان با بمب های سلاح های خوشه ای اشتباه می گرفتند.

ریچارد استیونز که 22 سال را در ارتش بریتانیا به عنوان سرباز خنثی کننده مهمات منفجره پشت سر گذاشته و پس از آن به مدت 10 سال به عنوان تکنسین بمب غیرنظامی در جنوب عراق، آفریقا و مناطق دیگر کار کرده است به این نکته اشاره داشته که به رغم مواجهه با مهمات و جنگ افزارهای چینی و روسی مختلف، هرگز چنین چیزی را ندیده بوده است.

استیونز عکس هایی از این جنگ افزار را در سایتی که برای کارشناسان خنثی‌سازی بمب نظامی و غیرنظامی در سال 2011 راه اندازی کرده بود، پست کرد و متوجه شد که گویا تاکنون هیچ فرد دیگری نیز این وسیله مرموز را ندیده است.

این دستگاه ها شبیه به طعمه های جنگ سرد به نام “کمکی های نفوذ” (penetration aids) هستند که از دهه 1970 با کلاهک های هسته ای همراه بوده اند. این طعمه ها برای فرار موشک از چنگ سامانه های ضد موشکی طراحی شده و این امکان را برای کلاهک های جنگی فراهم می کنند تا به اهداف خود برسند. ادغام این دستگاه ها با تسلیحاتی مانند موشک بالستیک اسکندر-ام که دارای کلاهک های جنگی متعارف است تا پیش از این در زرادخانه های نظامی ثبت نشده بود.

به گفته جفری لوئیس، استاد منع گسترش در موسسه مطالعات بین الملل میدلبری، زمانی که افراد با موشک مواجه شدند، تلاش خود را برای سرنگونی آن را آغاز کردند، و زمانی که تلاش برای سرنگونی موشک ها آغاز شد، استفاده از طعمه هایی برای جلوگیری از این کار مورد توجه قرار گرفت. اما تا پیش از این با چنین طعمه هایی مواجه نشده بودیم زیرا گزینه هایی بسیار محرمانه هستند و اگر بدانید چگونه کار می کنند می توانید با آنها مقابله کنید.

استفاده از این طعمه ها ممکن است به سطحی از بی احتیاطی یا فوریت در رهبری نظامی روسیه اشاره داشته باشد، زیرا روسیه می داند که اطلاعات این دستگاه ها توسط سرویس های اطلاعاتی غربی جمع آوری و مطالعه خواهند شد، و بر همین اساس، سامانه های دفاع هوایی ناتو می توانند برای شکست اقدامات متقابل موشک های اسکندر برنامه‌ریزی شوند.

به گفته لوئیس، تاکنون نمونه ای از این طعمه ها در نسخه هایی از موشک اسکندر که روسیه به کشورهای دیگر فروخته است، مشاهده نشده بود.

این نشان می دهد که روس ها برای حفظ اطلاعات این فناوری ارزش قائل بوده، اما جنگ با اوکراین به اندازه ای برای آنها مهم است که حاضر به لو رفتن این اطلاعات شده اند. شاید برای روس ها دیگر اهمیتی نداشته باشد، اما به نظر می رسد برخی افراد هیجان‌زده در جامعه اطلاعاتی آمریکا و جهان غرب وجود دارند.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد