گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهخواندنی هابوزوک؛ ترکیه در آسمان قدرتمندتر می شود!

بوزوک؛ ترکیه در آسمان قدرتمندتر می شود!

بوزوک؛ ترکیه در آسمان قدرتمندتر می شود!

مجله تصویری سلاح بنابر گزارش هایی که به تازگی منتشر شده اند، ترکیه تولید انبوه مهمات مینیاتوری جدیدی را آغاز کرده است که برای نصب در هواگردهای بدون سرنشین (پهپاد) طراحی شده است.

 

 

موشک هدایت شونده لیزری “بوزوک” (Bozok) آزمایش های مختلف را با موفقیت پشت سر گذاشته و اکنون در خط تولید انبوه قرار گرفته است. اگرچه مهمات مینیاتوری می تواند در انواع مختلف پهپادها بکار گرفته شود، بوزوک به طور خاص برای استفاده در پهپاد بیرقدار تیبی2 (Bayraktar TB2) طراحی شده است.

ویژگی های موشک بوزوک

در شرایطی که پهپاد تی‌بی2 توسط شرکت ترکیه ای بایکار ماکینا توسعه یافته است، موشک بوزوک توسط موسسه پژوهش و توسعه صنایع دفاعی توبیتاک توسعه داده شده است. ترکیه نزدیک به 100 پهپاد تی‌بی2 را به 13 کشور جهان صادر کرده است. موشک جدید بوزوک می تواند توانایی های این پهپاد را هرچه بیشتر افزایش دهد.

پهپاد بیرقدار تی‌بی2 در سال 2007 معرفی شد و به دلیل کارایی خود در ماموریت های ضد شورش مورد توجه قرار گرفت. در درگیری سال گذشته بین ارمنستان و آذربایجان و به تازگی در تهاجم روسیه به اوکراین شاهد استفاده از این پهپاد بوده ایم.

موشک بوزوک توانایی تهاجمی هواگردهای بدون سرنشین را بدون به خطر افتادن عملکردهای دفاعی موثر آنها افزایش می دهد. اندازه کوچک و وزن سبک، سازگاری عملیاتی این جنگ افزار با پهپادهایی که مساله وزن برای پرواز آنها اهمیت دارد را فراهم می کند. برد این موشک برابر با 15 کیلومتر عنوان شده است.

مهمات مام-ال (MAM-L) که به طور معمول توسط پهپادهای جنگی ساخت ترکیه استفاده می شود، بزرگ‌تر و سنگین‌تر از نسخه جدید بوزوک است. موشک بوزوک 16 کیلوگرم وزن دارد و طول آن 80 سانتی متر است. در مقام مقایسه، مهمات هوشمند مام-ال وزنی برابر با 22 کیلوگرم داشته و 100 سانتیمتر طول دارد.

شرکت توبیتاک دو موشک هوا به هوای “بوزدوگان” (Bozdogan) و “گوکدوگان” (Gokdogan) را نیز توسعه داده است که هر دو در مرحله نزدیک به تولید انبوه قرار دارند. توسعه این موشک ها از سال 2013 آغاز شده است. گوکدوگان موشکی با برد کوتاه، مانورپذیری بالا و جستجوگر فروسرخ است، در شرایطی که بوزدوگان موشکی دور برد با جستجوگر راداری فعال است.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد