گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهتجهیزات جانبینگاهی به بهترین عینک های آفتابی تاکتیکی

نگاهی به بهترین عینک های آفتابی تاکتیکی

نگاهی به بهترین عینک های آفتابی تاکتیکی

مجله تصویری سلاح همان طور که می دانید بهترین راه محافظت از چشم ها در برابر تشعشعات مضر خورشید، استفاده از عینک آفتابی است. این موضوع به ویژه برای نیروی های نظامی از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود چرا که علاوه بر کاربرد محافظتی، به کمک این مدل عینک ها می توان شلیک دقیق تری را نیز در شرایط نوری نامناسب، تجربه کرد. عینک های آفتابی نظامی به طور انحصاری برای این منظور ساخته شده اند و تحت هر شرایطی کارایی مناسب خود را حفظ می کنند. البته نحوه عملکرد هر کدام از این دسته عینک ها به موادی که در ساخت آن ها به کار رفته است بر می گردد. اما پیش از آن که به معرفی چندی از مناسب ترین عینک های آفتابی نظامی بپردازیم، به فاکتور های مهم دخیل در چنین انتخابی اشاره خواهیم کرد.

– نوع لنز

کیفیت لنز را می توان پر اهمیت ترین عامل در انتخاب عینک آفتابی نظامی به شمار آورد. هرچه این کیفیت پایین تر باشد، رضایت کلی از عینک نیز به شدت افت خواهد کرد. لنز علاوه بر کیفیت باید از مقاومت بالا برخوردار باشد تا در صورت قرار گیری تحت وضعیت های دشوار، به راحتی شکسته نشود. از طرفی رنگ مورد نظر نیز توسط لنز عینک تعیین می شود. هر رنگ به نحوی متفاوت به اشعه های ساطع شده از خورشید پاسخ می دهد. برای مثال اگر چشمانتان در معرض نور خورشید حساسیت نشان نمی دهد، می توانید از لنز های شفاف و یا زرد رنگ استفاده کنید. در مقابل اگر چشمانی دارید که در اثر نور خورشید اذیت می شود، لنز های آبی انتخاب مناسب تری هستند.

– حفاظت در برابر تشعشع

اگر لنز های آبی تیره و یا مشکی را در نظر بگیریم، پوشش های متنوع با سطح UV متفاوت در بازار موجود خواهد بود. هرچه این پوشش بیشتر باشد، شانس نفوذ اشعه کمتر خواهد بود. اغلب عینک های آفتابی حداقل 100 درصد در برابر UV محافظت دارند، با این وجود برخی دیگر نظیر اکثر عینک های آفتابی نظامی در مقابل پرتو های UV-A، UV-B و UV-C نیز محافظت می شوند. لازم به ذکر است که استفاده از عینک های آفتابی نظامی با پوشش حداکثری در برابر انواع پرتو های خورشید، این امکان را در اختیار نیرو های نظامی قرار می دهد تا با دقت بسیار بیشتری تیر اندازی کنند. البته انتخاب بهترین میزان پوشش از هر فرد به فرد دیگر متفاوت خواهد بود و نباید به حدی باشد که دید را مه آلود کرده و کار با آن را مشکل کند.

– حفاظت در برابر ضربه

وقتی صحبت از عینک های آفتابی نظامی می شود، سطوح مختلفی از مقاومت در برابر ضربه وجود دارد. بعضی از آن ها مجهز به محافظت استاندارد ANSI Z87.1 هستند. در عین حال دسته ای دیگر از درجه حفاظت ارتش آمریکا شامل MIL-PRF-31013 برخوردار اند.

– راحتی

علاوه بر فاکتور های ذکر شده، نحوه قرار گیری عینک روی بینی هم نقش مهمی دارد. اما متاسفانه تا قبل از آن که عینک را شخصا امتحان کنید، هیچ راهی برای مطمئن شدن از راحتی آن وجود نخواهد داشت. این موضوع خود به طور مستقیم با برند عینکی که انتخاب می کنید در ارتباط است.

– برند

بسیاری از نیروهای نظامی به برند عینک آفتابی اهمیت زیادی می دهند و مارک های متنوعی نیز در بازار موجود است. هر برند مدل های محدودی را در خود جای داده که هر کدامیک از آن ها از نظر محافظت و قیمت تفاوت هایی دارند.

عینک آفتابی نظامی اسپورت LVX548

اولین عینک این لیست با نام LVX548، از جمله عینک های آفتابی نظامی و اسپورت است. فریم آن از جنس ماده aTR90 بوده که در عین انعطاف پذیری، کاملا نشکن است. مهم ترین مزیت های این عینک شامل لنز پلاریزه، طراحی ظاهری زیبا و عملکرد پنج گانه است. عیب آن نیز فریم پلاستیکی خواهد بود.

عینک آفتابی American Optical 30186OP55BBATC0

این مدل معروف در پنج رنگ متنوع موجود است که قدرت انتخاب بیشتری را در اختیار مشتری قرار خواهد داد. فریم از جنس مواد فلزی بوده و برای افرادی که اندازه صورت آن ها متوسط است، انتخاب خوبی خواهد بود. اصلی ترین مزیت های این عینک شامل فریم فلزی و راحتی استفاده از آن است. مناسب نبودن این مدل برای همه انواع صورت ها، تنها عیب به حساب می آید.

عینک آفتابی نظامی Oakley 12-856

این خط تولید از عینک های نظامی Oakley، 7 طیف رنگی متفاوت را به خود اختصاص می دهد. هر کدام از رنگ های فریم از مواد پلاستیکی سخت ساخته شده اند و تضمین دوام و کیفیت منحصر به فرد آن تحت شرایط آب و هوایی متنوع هستند. از جمله مزیت های این عینک می توان به لنز های پلی کربناتی، محافظت 100 درصدی در برابر پرتو UV و طراحی مدرن اشاره کرد. اصلی ترین عیب آن نیز فریم پلاستیکی و شکنندگی Oakley 12-856 خواهد بود.

عینک آفتابی نظامی Elemart Tactical

این عینک در سه رنگ لنز متفاوت شامل مشکی، زرد و شفاف تولید شده و بنا بر شرایط محیطی که در آن قرار دارید می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. هر لنز از جنس مواد پلی کربناتی ساخته شده است و فریم نیز از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است. طراحی خاص فریم سبب شده تا عینک با هر سایزی از صورت هماهنگ شود. مهم ترین مزایای آن فریم پلی کربناتی، مقاومت در برابر خراش و قیمت مقرون به صرفه است. لازم به ذکر است که لنز های تیره این عینک کاملا تیره نبوده که اصلی ترین عیب آن محسوب می شود. همچنین این مدل برای افرادی که بینی باریک دارند مناسب تر است.

عینک آفتابی نظامی MOTELAN Tr90

MOTELAN برندی است که در زمینه تولید عینک های آفتابی نظامی با قابلیت استتار فعالیت دارد. عینک های خط تولید این کمپانی با یک لایه لاستیک نرم پوشیده شده اند و از فریمی انعطاف پذیر برخوردار هستند، بدین ترتیب برای استفاده در شرایط مختلف گزینه ای مناسب محسوب خواهند شد. لنز ها از جنس مواد پلی کربناتی بوده که آن ها را در برابر خراش های احتمالی و شکستگی محافظت می کند. از جمله اصلی ترین مزیت های Tr90 می توان به محافظت حداکثری از چشم ها، مقاومت در مقابل خراش و وضوح بالای دید اشاره کرد. اما مهم ترین عیبی که این مدل عینک ها دارند، فریم پلاستیکی آن ها است که مورد پسند عده زیادی از نیرو های نظامی واقع نمی شود.

عینک آفتابی نظامی Wiley ACSLA04

این مدل با فریم مشکی رنگ و لنز های خاکستری دودی قابلیت بالایی در جلب نظر مشتری ها دارد. لازم به ذکر است که لنز های تیره رنگ محافظت مناسبی در برابر اشعه های خورشید به عمل می آورند، از این رو هنگام تیر اندازی در معرض نور خورشید چشمان کاربر اذیت نشده و با دقت بالایی کار خود را انجام خواهد داد. از جمله مزیت های این عینک می توان از کیفیت بالای لنز های پلاریزه، مقاومت 100 درصدی در برابر اشعه UV-A و لنز های ضد خط و خش نام برد. معایب آن نیز شامل لنز های نه چندان تیره و وزن نسبتا بالا تر آن در مقایسه با سایر مدل ها خواهد بود.

عینک آفتابی نظامی Under Armour Igniter P MR

مورد بعدی این لیست عینکی از برند آندر آرمور است. این عینک در سه ترکیب رنگی مختلف موجود بوده و قدرت انتخاب بالایی را در اختیار نیرو های نظامی قرار می دهد. بنا بر سلیقه خود می توان یکی از سه ترکیب متنوع شامل: فریم مشکی/ لنز های خاکستری، فریم سفید/ لنز های آبی و فریم سفید/ لنز های نارنجی را انتخاب کنید. مزایای این مدل فریم تیتانیومی، لنز های پلی کربناتی و وزن سبک خواهد بود. تنها عیب این عینک از برند آندر آرمور، فریم پلاستیکی آن عنوان شده است.

عینک آفتابی نظامی 8.5.11 5-52035-920

با استفاده از این مدل می توانید لنز های مختلفی را در فریم عینک قرار داده و بسته به شرایط ویژه خود از آن ها بهره برداری کنید. چرا که قابلیت تغییر رنگ لنز در محیط های متفاوت وجود خواهد داشت. سه رنگ دودی، نارنجی و شفاف نیز در اختیار خریداران قرار خواهد گرفت. فریم عینک مشکی رنگ بوده و تمام لنز ها از جنس مواد پلی کربناتی هستند. از این رو مقاومت بالای داشته و به این زودی ها کارایی خود را از دست نمی دهند. مزایای این عینک شامل سه مدل لنز، استحکام در برابر ضربه و خط و خش و معایب آن نیز قیمت بالا و فریم پلاستیکی خواهد بود.

عینک آفتابی نظامی Revision 4-0491-0016-P

اگر بخواهیم عینکی با امکان استفاده و نگه داری آسان را معرفی کنیم، این مدل گزینه خوبی محسوب می شود چرا که مجهز به دستمال پاک کننده از جنس میکروفیبر و یک کیف نگه دارنده با کیفیت است، بدین ترتیب هیچ گونه حادثه ناگهانی برای این عینک آفتابی نظامی رخ نخواهد داد. لنز ها از جنس پلی کربنات فوق فشرده بوده و 2.2 میلی متر ضخامت دارند. از جمله مهم ترین مزایای این عینک می توان به محافظت حداکثری از چشم ها، محافظت 100 درصدی در برابر پرتو UV-A و مقاومت بالای آن اشاره کرد. معایب نیز شامل قیمت بالا و تیره نبودن کامل لنز ها خواهد بود.

عینک آفتابی نظامی Edge SG61-G15

اغلب عینک های آفتابی نظامی از فریمی انعطاف پذیر برخوردار هستند. این مدل نیز که برخی قسمت های آن از جنس نایلونی است، فریمی نرم دارد. بدین ترتیب به راحتی می تواند با انواع و اقسام صورت ها هماهنگ شود. لنز ها از جنس مواد پلی کربناتی هستند و از این رو استحکام و مقاومت بالایی را فراهم می آورند. از جمله اصلی ترین مزایای این مدل می توان به فریم نایلونی انعطاف پذیر، لنز های پلی کربناتی و مقاومت به خط و خش اشاره کرد. مهم ترین عیب آن نیز شکنندگی نسبی لنز ها عنوان شده است.

اکنون که با طیف متنوعی از عینک های آفتابی نظامی آشنا شده اید، باید با دقت بیشتری به جزئیات توجه کرده تا مناسب ترین انتخاب را داشته باشید. به عنوان مثال پیش تر اشاره شد که نوع لنز از اهمیت بالایی برخوردار است. اما این بار لازم است به مواد به کار رفته در ساخت لنز ها نیز دقت کنید. یک عینک آفتابی نظامی باید به خوبی بتواند از چشمان شما در برابر آسیب های احتمالی محافظت کند. حال عینکی را با لنز های شکننده تصور کنید. لنز باید از موادی ساخته شده باشد که تا حد امکان مقاومت بالایی در برابر ضربات احتمالی از خود نشان دهد. سطوح متفاوتی از توان محافظتی در لنز های موجود در بازار، وجود دارد و بنابر نیاز خود می توانید مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید. گام بعدی مربوط به رنگ لنز است که مختصر در مورد آن توضیح داده شد. اگر به دنبال عینکی هستید که در انواع محیط ها و شرایط جوی کارایی خوبی داشته باشد، بهتر است سری به عینک های نظامی چند منظوره بزنید. این مدل عینک ها مجهز به قسمتی تاشو هستند که رنگ روشن لنز شما را به کمک لنزی مجزا تیره خواهد کرد.

نکته مهم دیگری که در مورد آن صحبت نشد، لوازم جانبی همراه عینک است! شاید به نظر موضوعی کم اهمیت باشد اما در دراز مدت تبدیل به فاکتوری ضروری می شود. دو مدل عینک را فرض کنید که از نظر امکانات، عملکرد و قیمت بسیار مشابه هستند. با این وجود یکی از آن ها مجهز به لوازم جانبی کامل از جمله کیف نگهدارنده و دستمال پاک کننده مخصوص است در حالی که مدل دوم این امکانات را ندارد. کدامیک را انتخاب خواهید کرد؟ اگرچه این عامل بسیار مهم است، اما شمار محدودی از عینک های این لیست آن را در اختیار دارند. بررسی ها نشان داده است که استقبال نیرو های نظامی و همچنین مردم عادی از عینک های آفتابی درجه نظامی که مجهز به لوازم جانبی هستند، بسیار بیشتر است.

 

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد