گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهخودروهای نظامیخودروی زرهی گریزلی

خودروی زرهی گریزلی

خودروی زرهی گریزلی

مجله تصویری سلاح- گریزلی که نوعی خودروی زرهی جنگی است و در رده وسایل نقلیه پیاده نظام قرار می گیرد، به اختصار APC نیز خوانده می شود. این خودرو نظامی 22 تن وزن دارد و توسط یک کمپانی آمریکایی تولید شده است.

طراحی

گریزلی در انواع 4×2، 4×4 و 6×6 موجود بوده و مجهز به یکی از سه مدل متفاوت موتور های دیزلی کاترپیلار است. پوشش زرهی این خودرو که “سیستم حفاظتی بلک واتر” نامیده می شود، می تواند از گریزلی در برابر سلاح های کالیبر 50. و همچنین بمب های کنار جاده ای محافظت کند. زره مذکور از فولاد AR500 ساخته شده است و امواج انفجاری تولیدی توسط مواد منفجره را منحرف خواهد کرد. بدین ترتیب احتمال خرد شدگی در صفحات داخلی و خارجی خودرو به کمک این زره تاکتیکی به حداقل می رسد.

ساختار خودرو متشکل از دو دریچه خروجی در قسمت بالایی آن، پنچ پورت مخصوص سلاح (دو عدد در طرفین و یک پورت در بخش پشتی) و پنجره های زره پوش شفاف (حفاظت سطح سوم NIJ) است. در سقف خودرو گریزلی بخشی شبیه برجک وجود دارد که می تواند یک مسلسل 12.7 میلی متری را جای دهد. لازم به ذکر است که این مسلسل را می توان با استفاده از یک ایستگاه کنترل از راه دور، هدایت کرد. به گزارش روزنامه آرمی تایمز (Army Times)، پوشش زرهی تست های لازم را با موفقیت پشت سر گذاشته است، اما خود گریزلی به علت زره محدود در ناحیه جلو وسیله نقلیه با رضایت چندان زیادی همراه نبوده است.

تولید

گریزلی در نهایت توسط “کمپانی خودرو های زرهی بلک واتر” تولید شد. این کارخانه در زمینی به مساحت 70،000 فوت مربع در شهر کمدن؛ ایالت کارولینای شمالی آمریکا قرار دارد. برنامه ریزی های صورت گرفته حاکی از آغاز روند تولید در سال 2007 بودند و بلک واتر نیز تولید روزانه حداقل یک خودرو را پیش بینی کرده بود. با این وجود گریزلی در سال 2008 توسط ارتش آمریکا گزینش نشد و به علت سود پایین فروش، کمپانی مجبور به کاهش تعداد کارکنان کارخانه شد.

مشخصات خودروی زرهی جنگی گریزلی

– نوع: نفربر زره پوش

– محل تولید: آمریکا

– وزن: بیش از 30،000 پوند

– طول: 6.70 متر

– پهنا: 2.60 متر

– ارتفاع: 2.67 متر

– خدمه: 2+8

– پوشش زرهی: فولاد AR500

– موتور: موتور دیزلی با قدرت 300 اسب بخار

– برد عملیاتی: 560 کیلومتر

– سرعت: 105 کیلومتر بر ساعت

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد