گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهخواندنی هادانستنی هایی درباره سگ های نظامی!

دانستنی هایی درباره سگ های نظامی!

دانستنی هایی درباره سگ های نظامی!

مجله تصویری سلاح- همان طور که می دانید نه تنها سگ ها در عرصه نظامی سابقه درخشانی دارند، بلکه انجام ماموریت های دشوار نیز بدون آن ها امکان پذیر نخواهد بود. از امداد و نجات گرفته تا حمله به دشمن در شرایط بحرانی، حضور نظامی پر رنگ این موجودات هوشمند هیچ گاه از یاد نخواهد رفت و نیاز به آن ها نیز همواره احساس خواهد شد. اما آموزش حرفه ای سگ ها به این راحتی ها هم نخواهد بود و نیازمند صرف وقت و حوصله بسیار است. از این رو در ادامه نگاهی به چند مورد از جالب ترین حقایقی که درباره سگ های نظامی وجود دارد، خواهیم داشت.

سگ ها از دیرباز در نبرد های مختلف با سربازان آمریکایی همراه بوده اند، اما حضور آن ها تا جنگ جهانی دوم به صورت رسمی تایید نشد

 

 

گروهبان استابی (Stubby) نام سگی است که در سال 1916 و یا 1917 متولد شد و در 10 سالگی نیز درگذشت. این سگ طی خدمت 18 ماهه خود، در بیش از 17 نبرد حضور فعال یافت. استابی به عنوان تزئینی ترین سگ نظامی در جنگ جهانی اول معروف شد و تنها سگ نامزد برای دریافت رتبه گروهبانی بود. شهرت این سگ به اندازه ای است که موضوع اصلی برای تولید یک انیمیشن تا آوریل سال 2018 نیز شده است. در واقع استابی با تبدیل شدن به نمادی از شجاعت و قهرمانی، راه را برای همکاری دیگر سگ های نظامی با سربازان هموار کرد.

سگ های نظامی به منظور ردیابی دقیق بمب ها، انواع سلاح، مواد مخدر و همچنین حمله به نیروهای دشمن آموزش می بینند

 

 

آموزش نظامی به سگ ها با هدف تشخیص سلاح و یا بمب های کار گذاشته شده توسط دشمن، قدمتی طولانی دارد. امروزه نیز پایگاه های نظامی مختلفی در سراسر دنیا، آموزش های مذکور را انجام می دهند. نتیجه این تلاش، حضور بیش از 1000 سگ حرفه ای در ارتش و پایگاه های امدادی نقاط مختلف جهان است. تکنیک های پیچیده آموزشی به گونه ای طراحی شده اند که از موهبت های خدادادی اعطا شده به سگ ها، در جهت منافع نظامی بهره برداری شود. نژاد هایی همچون ژرمن شپرد و لابرادور بهتر از هر نوع تجهیزات نظامی پیشرفته، قادر به ردیابی ادوات جنگی و بمب ها خواهند بود.

امروزه نزدیک به 2500 سگ در خدمت نظامی فعال قرار دارند(آمریکا) و حدود 700 قلاده از آن ها نیز در خارج از آمریکا مستقر هستند

 

 

جالب است بدانید که سگ های نظامی به ویژه در جنگ عراق و همچنین جنگ افغانستان حضوری موثر و در عین حال گسترده داشته اند. اصلی ترین نقش آن ها نیز به کفش عوامل انفجاری و کمک به خنثی سازی به موقع این عوامل توسط نیروهای متبحر نظامی باز می گردد.

85 درصد سگ های نظامی ارتش آمریکا از آلمان و هلند خریداری می شوند

 

 

سگ هایی که برای آموزش نظامی و شرکت در عملیات های جنگی یا حتی امداد و جست و جو انتخاب می شوند، بسیار اصیل بوده و دارای شجره خانوادگی چند صد ساله هستند. بدین ترتیب تنها سگ هایی که از هر نظر مناسب باشند گزینش خواهند شد. 85 درصد سگ های نظامی ارتش آمریکا از آلمان و هلند خریداری می شوند. 15 درصد باقی مانده نیز مربوط به آمریکا است.

به سگ های نظامی نه فقط به خاطر خدمت آن ها، بلکه به واسطه مهربانی و وفای بی نظیرشان نیز احترام زیادی گذاشته می شود

 

 

یک سگ نظامی بمب یاب که به صورت حرفه ای تعلیم دیده شده است، بیش از 150،000 دلار قیمت دارد. اما در واقع این حیوان بدون قیمت است! دقت آن ها حین انجام عملیات های کشف و شناسایی بیش از 98 درصد برآورد شده است. با این حال آرامش خاطری که به نیروهای نظامی حاضر در محل منتقل می کنند، غیر قابل سنجش است.

تنها 50 درصد از سگ های انتخاب شده، تمامی فاکتور های نظامی ضروری را با موفقیت پشت سر می گذارند

 

 

سگ هایی که برای آموزش نظامی انتخاب می شوند علاوه بر حس بویایی قوی و حساسیت بالا، باید از فاکتور های مهم دیگری نیز برخوردار باشند. از جمله مهم ترین این موارد می توان به مسائل جسمانی اشاره کرد. سگ مد نظر باید عاری از هرگونه مشکل فیزیکی و یا بیماری باشد. قابلیت حمله در صورت فرمان نظامی نیز فاکتور بعدی خواهد بود. به دلیل سطح استرس  شدید حین حمله به یک انسان، سگ هایی که سن کمی دارند در این تمرینات حضور نمی یابند.

تمام سگ های نظامی از نژاد ژرمن شپرد نیستند

 

 

زمانی که صحبت از سگ های نظامی می شود، ژرمن شپرد های عضلانی اولین گزینه ای هستند که به ذهن هر فردی می رسد. با این وجود نژاد های متفاوت زیادی برای شرکت در ماموریت های نظامی مطرح خواهند بود. به عنوان مثال در بسیاری از پایگاه های آموزشی، با سگ های شکاری لابرادور رتریور که متعلق به بریتانیا و کانادا هستند، رو به رو می شوید. نیروی دریایی آمریکا نیز اغلب از نژاد مالینویز بلژیکی (مشابه ژرمن شپرد اما مقداری کوچک تر) استفاده می کند. سگ های این نژاد نه تنها فوق العاده سریع هستند، بلکه قدرت بویایی آن ها 40 برابر بیشتر از انسان است.

سگ های نظامی می توانند دچار PTSD شوند

 

 

شاید عجیب به نظر برسد اما سگ ها نیز ممکن است دچار اختلال استرسی پس از ضایعه روانی شوند! این اختلال سندرمی است که به دنبال مشاهده و یا تجربه مستقیم یک رویداد استرس زا یا ناراحت کننده روی می دهد. از آن جایی که ترومای روحی وارده به سگ های نظامی در میدان نبرد بسیار شدید است، احتمال بروز علائم PTSD بالا خواهد بود. سگ هایی که دچار این حالت می شوند نیاز به مراقب و محبت داشته و تا بهبودی کامل از شرکت در هرگونه ماموریتی منع خواهند شد.

 مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد