گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهخواندنی هانگاهی بر سابقه حیوانات در میدان نبرد!

نگاهی بر سابقه حیوانات در میدان نبرد!

نگاهی بر سابقه حیوانات در میدان نبرد!

مجله تصویری سلاح- حیوانات نظامی در واقع حیواناتی اهلی شده هستند که در جنگ و یا فعالیت های مرتبط دیگر به کار گرفته می شوند. بدین ترتیب حیوانات مختلف در زمینه های متفاوتی موثر خواهند بود. به عنوان مثال از فیل و شتر بیشتر به منظور حمل و نقل مهمات و یا آذوقه استفاده شد. این در حالی است که سابقه حضور کبوتر ها در عرصه نظامی، به اهداف ارتباطی و یا جاسوسی باز می گردد. علاوه بر این ها، حیوانات مختلف دیگری از سگ، موش صحرایی و خوک نیز در عملیات های نظامی حضور داشته اند. در این میان سگ ها خدمت فراوانی به نیروهای نظامی کرده و سرنوشت بسیاری از جنگ های مختلف را به کلی تغییر داده اند. همان طور که می دانید اخیرا از سگ ها به علت هوش بالای آن ها در تشخیص بمب و همچنین تمرکز بر امنیت نیروهای نظامی استفاده می شود. دلفین ها و شیر های دریایی نیز امروزه در وضعیت فعال به سر می برند.

البته لازم به ذکر است که سابقه حضور حیوانات در میدان های جنگ به زمان های بسیار دور باز می گردد! نقاشی هایی که از سربازان آن زمان سوار بر اسب به دست آمده است، تاییدی بر این مسئله خواهد بود. سگ ها و اسب ها نخستین حیواناتی بودند که انسان با آن ها همکاری نظامی طولانی مدت خود را آغاز کرد. در ادامه نگاهی به مهم ترین حیوانات نظامی در گذر تاریخ خواهیم داشت.

کبوتر: کبوتر ها دست کم 6 قرن پیش از میلاد مسیح برای ارسال نامه های مهم مطرح بوده اند، درست زمانی که گفته می شود کوروش؛ پادشاه ایرانی برای ارتباط با بخش های دور امپراطوری بزرگ خود از مزایای متعدد کبوتر ها سود می برده است. همانند بسیاری از گونه های دیگر پرندگان، کبوتر ها دارای توانایی ذاتی منحصر به فردی در راستای تشخیص مسیر بازگشت به خانه هستند و این قابلیت به واسطه حساسیت آن ها به جهت میدان مغناطیسی زمین به وجود آمده است.

خرس: خرس ها چندین بار در تاریخ جنگی ملیت های مختلف ظاهر شده اند اما یکی از آن ها به علت مقاومت مثال زدنی خود در برابر نیروهای آلمانی طی جنگ جهانی دوم معروف شد. ویتک نوعی خرس قهوه ای ایرانی بود که توسط یک شرکت لهستانی، در زمان اقامت خود در ایران، خریداری شد. وی همراه با نیروهای لهستانی در مناطق جنگی مختلفی واقع در عراق، فلسطین، مصر و سپس ایتالیا حضور داشته است.

فیل: فیل ها که بزرگ ترین پستانداران خشکی هستند، قابلیت خود را جنگ های باستانی به واسطه تخریب تشکیلات دشمن اثبات کرده اند. این حیوانات هوشمند می توانند سربازان دشمن را با عاج های برنده نابود کرده و یا حتی با خرطوم خود پرتاب کنند. گاهی اوقات فیل ها به منظور مقابله بهتر با نیروهای دشمن زره پوش می شده اند! از جمله دیگر اهداف استفاده از این حیوانات می توان به حمل و نقل محموله های سنگین اشاره کرد.

شتر: از شتر ها هنوز هم به عنوان گشت نظامی در بیابان ها، مناطق کوهستانی و زمین های بایر در چندین نقطه از جهان استفاده می شود. اگرچه یک شتر هیچ گاه سرعتی برابر یک اسب نخواهد داشت، اما به دلیل توانایی بی نظیر خود برای تحمل راهپیمایی های طولانی مدت در شرایط سخت و بدون آب بسیار ارزشمند است. نخستین سابقه بهره برداری از این حیوانات به 853 پیش از میلاد مسیح باز می گردد که توسط پادشاه عربستان ارتشی متشکل از 1000 شتر گردآوری شد.

سگ: اگرچه از سگ ها همواره به عنوان بهترین دوست انسان یاد شده است، اما می توانند تبدیل به دشمنانی ترسناک نیز بشوند. اولین سگ های نظامی احتمالا سگ های شکاری بود اند. از آن زمان تاکنون نژاد های مختلفی در جنگ ها حضور یافته و با تمام توان خود به نیروهای خودی خدمت کرده اند. سگ های نظامی اولین بار در پادشاهی باستانی لیدیه در غرب آناتولی حدود 600 B.C. به کار گرفته شدند.

اسب: هیچ حیوان دیگری در تاریخ جنگی ملت های مختلف، به اندازه اسب حضوری پر رنگ و کلیدی نداشته است. باستان شناسان شواهدی در دست دارند که نشان می دهد استفاده از اسب ها برای مقاصد نظامی به 5،000 سال پیش در آسیای مرکزی و اروپای شرقی مربوط می شود یعنی مناطقی که ادعا می شود برای اولین بار اسب های اهلی در آن پرورش داده شده اند.

دلفین: نیروی دریایی آمریکا از دهه 1960 تاکنون به تربیت و آموزش دلفین های مختلف با هدف استفاده در گشت های دریایی پرداخته است. این حیوانات به دلیل هوش بالا و قابلیت های نظامی مناسب خود، از میان 19 گونه حیوانی دیگر شامل انواع پرندگان و کوسه ها انتخاب شده اند. این قابلیت نظامی شاخص مربوط به حس دقیق مکان یابی در دلفین ها از طریق انعکاس اصوات می شود. بدین ترتیب قادر به کشف سوژه هایی در اعماق آب ها هستند که برای انسان غیر قابل مشاهده خواهد بود.

زنبور: در یونان باستان و روم، بسیاری از مردم زنبور ها را به عنوان سلاح های جنگی کوچک می شناخته اند. نخستین استفاده از این حشرات برای اهداف نظامی به واسطه سمی که از طریق نیش خود به انسان ها منتقل کرده و سبب بیمار شدن آن ها می شوند، به 72 B.C. در یونان باز می گردد.

از جمله حیوانات دیگری که به صورت نظامی مورد استفاده قرار گرفته اند می توان به این موارد اشاره کرد: گاو (سال 1591در غرب آفریقا)، پشه به ویژه مالاریا (اواخر جنگ جهانی دوم)، عقرب (198 B.C.)، حیوانات فضانورد (سال 1947 در آمریکا)، قاطر (49 B.C.)، خفاش (جنگ جهانی دوم توسط ارتش آمریکا) و شیر دریایی (آمریکا)

هم اکنون نگاهی به چندین عکس واقعی از حیوانات نظامی خواهیم داشت:

– Togo؛ گربه نظامی مستقر در کشتی جنگی اچ ام اس دریدنوت

 

 

– روباه نظامی عضو گردان هوایی No.32، فرودگاه Humieres فرانسه؛ سال 1918

 

 

– گروهی از شتر ها در حال حمل نیروهای زخمی به منطقه ای امن در مرز شمال غربی هند؛ سال 1917

 

 

– سگ های صلیب سرخ فرانسه آماده بازرسی در جبهه غربی؛ سال 1914

 

 

– سوارکار آلمانی با پوشش ماسک ضد گاز همراه با اسب خود در جبهه غربی؛ سال 1917

 

 

– میمون نظامی ارتش بریتانیا؛ سال 1917

 

 

– یک تفنگدار اهل لنکستر بریتانیا در کنار گربه نظامی؛ فرانسه سال 1918

 

 

– نیروهای فرانسوی در کنار کبوتر های نامه رسان

 

 

– سگ نظامی آلمانی در حال حمل دستگاه مخصوص سیم کشی؛ سال 1917

 

 

– نیروهای بریتانیایی در حال تمیز کردن یک قاطر غوطه ور در گل؛ جبهه غربی سال 1916

 

 

–  دریافت پیامی که توسط یک سگ نامه رسان رسیده است؛ فرانسه سال 1918

 

 

– یک اسب نظامی همراه با تجهیزات ضروری طی جنگی در بلژیک؛ سال 1917

 

 

– یک سرباز استرالیایی که برای نشان دادن دوستی با شتر خود، دستش را در دهان حیوان قرار داده است؛ مصر سال 1917

 

 

– قاطر های نظامی ایتالیا؛ اکتبر سال 1916

 

 

– سربازان آلمانی با پوشش ماسک ضد گاز در حال انتقال کبوتر های نامه رسان به محفظه ضد گاز

 

 

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد