گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهاسلحه شناسیتپانچه نیمه خودکار بلژیکی FN Five-seven

تپانچه نیمه خودکار بلژیکی FN Five-seven

تپانچه نیمه خودکار بلژیکی FN Five-seven

مجله تصویری سلاح- یکی از محصولات کارخانه اسلحه سازی بلژیکی “فابریک ناسیونال ارستال” تپانچه نیمه خودکار  تحت عنوان (FN Five-seven (Five-seveNاست. دلیل نام گذاری این سلاح به صورت پنج- هفت، قطر 5.7 میلی متری گلوله آن بوده است. همچنین اگر دقت کنید، متوجه خواهید شد که حروف نخست دو واژه پنج و هفت در عبارت انگلیسی نام سلاح بزرگ نوشته شده اند. بزرگ نویسی این حروف به منظور تاکید بر نام کمپانی فابریک ناسیونال؛ FN بوده است.

تپانچه Five-seven، همراه با سلاح FN P90 و کارتریج FN 5.7×28mm توسعه یافت. P90 در سال 1990 و Five-seven نیز در سال 1998 با قابلیت استفاده از مهمات مشابه ((5.7×28mm معرفی شدند. اما کارتریج یکسان تنها وجه تشابه این دو سلاح نبود و در طراحی Five-seven ویژگی های آشنای دیگری نیز به چشم می خورد؛ اسلحه نام برده نمونه ای سبک وزن با پایه پلیمر بوده که مجهز به ظرفیت خشاب نسبتا بالا و لگد پایین است. این سلاح با استفاده از انواع خاص کارتریج، قابلیت نفوذ به پوشش های زرهی پوشیده شده توسط نیروهای دشمن را نیز خواهد داشت. در ابتدا فروش Five-seven از طریق شرکت FN محدود به نیروهای نظامی و یا مامورین اجرای قانون بود. با این حال از سال 2004، سلاح نام برده برای مقاصد دیگری همچون دفاع شخصی نیز مورد استفاده قرار گرفت. هرچند برای این کاربرد تنها مهمات ورزشی در دسترس بود، اما مصرف غیر نظامی آن با مخالفت صریح سازمان های نظارتی اسلحه رو به رو شد. این موضوع همچنین منجر به چالش های متعدد در خصوص استفاده غیر نظامی از سلاح نام برده در آمریکا شد.

 

 

در حال حاضر Five-seven در بیش از 40 کشور دنیا از جمله کانادا، فرانسه، یونان، هند، لهستان، اسپانیا و آمریکا در اختیار نیروهای نظامی و مامورین اجرای قانون قرار دارد. این سلاح در آمریکا توسط سازمان های مختلفی استفاده می شود که یکی از مهم ترین آنها سرویس مخفی این کشور است. از طرفی با وجود بحث های زیاد پیرامون استفاده غیر نظامی از این اسلحه در آمریکا (دفاع شخصی)، Five-seven به محبوبیت بالایی دست یافته است.

طراحی و توسعه

تپانچه Five-seven و مهمات  5.7×28mm آن توسط کمپانی فابریک ناسیونال ارستال و در پاسخ به تقاضای ناتو برای جایگزینی کارتریج های پارابلوم  9×19mm(به همراه تپانچه ها و مسلسل های دستی مرتبط) ساخته شد. در واقع ناتو سفارش تولید دو نوع اسلحه سازگار با کارتریج جدید را به ثبت رساند؛ نخست نوعی سلاح دستی و دوم سلاحی که برای شلیک روی شانه قرار می گرفت. در سال 1989، ناتو سند D/296 را منتشر کرد که در آن برخی از ویژگی های مورد نظر سلاح های جدید شرح داده شده بود:

– کارتریج جدید باید دارای برد، دقت و عملکرد بهتر در مقایسه با کارتریج 9×19mm باشد. علاوه بر این، قابلیت نفوذ به انواع خاصی از پوشش های زرهی نیروهای نظامی نیز ضروری خواهد بود.

– مدلی که برای شلیک روی شانه قرار می گیرد، باید کمتر از 3 کیلوگرم وزن و ظرفیت خشاب حداقل 20 دور داشته باشد.

– نمونه دستی (تپانچه) باید کمتر از 1 کیلوگرم وزن و حداقل 20 دور ظرفیت خشاب داشته باشد.

– هر دو نسخه باید قابلیت حمل و نقل آسان داشته باشند و در آب و هوا و محیط های مختلف عملکرد بهینه خود را حفظ کنند.

 

 

برای نخستین بار تپانچه های Five-seven در سال 2000 پس از سفارش 250 قبضه توسط گارد ملی قبرس، خدمت نظامی خود را آغاز کردند. جالب است بدانید که روند پیشرفت و توسعه این سلاح منتج به معرفی مدل Five-seven USG شد. این نسخه در سال 2004 به وسیله سازمان ATF به عنوان تسلیحاتی ورزشی (برای تیراندازی) به تصویب رسید. USG تغییرات محدودی را در طراحی خود به همراه داشت که از جمله آنها می توان به اصلاحات خشاب اشاره کرد.

انواع

Five-seven: نمونه اصلی از تفنگ مورد بحث در سال 1998 معرفی شد و هم اکنون در وضعیت توقف تولید قرار دارد. عملکرد سنگین ماشه این سلاح بارهای بار با انتقادهای شدید رو به رو شد. حکاکی لوگو روی Five-seven اصلی در مقایسه با مدل های جدیدتر مقداری متفاوت بود (سمت چپ فریم بالای محافظ ماشه).

Five-seven Tactical: این مدل مدت زمان کوتاهی پس از معرفی Five-seven اصلی، وارد بازار نظامی شد. مشکلات مربوط به ماشه در نسخه تاکتیکال تا اندازه زیادی بر طرف شده بود. با این حال پس از معرفی مدلIOM ، Five-seven تاکتیکال نیز وارد روند توقف تولید شد.

Five-seven IOM: IOM اولین نمونه ای بود که در سال 2004 به عنوان یک نسخه غیر نظامی آغاز به کار کرد. هم اکنون تولید این مدل نیز به دنبال ساخت مدل USG، متوقف شده است. IOM نیز از نظر طراحی پایه مشابه نسخه تاکتیکال خواهد بود. Five-seven IOM مجهز به مکانیسم ایمنی خشاب بوده و بدین ترتیب از شلیک تپانچه بدون حضور خشاب جلوگیری می کند.

Five-seven USG: همانطور که گفته شد مدل USG (United States Government)، در سال 2004 به عنوان سلاحی ورزشی توسط ATF پذیرفته شد. USG در مقایسه با IOM، نسخه ای ارتقا یافته محسوب می شود، برای مثال مجهز به خشابی بزرگتر است. از سال 2013 به بعد، USG از لیست FNH آمریکا حذف شده است.

Five-seven FDE: FDE با مشخصاتی مشابه مدل USG ساخته شد اما برخلاف آن مجهز به فریم قهوه ای و اجزای کنترلی سیاه بود. این مدل هم از سال 2013 به بعد، در لیست FNH آمریکا حضور ندارد.

Five-seven ODG: ODG هم مشخصاتی مشابه USG دارد اما از نظر رنگ بندی فریم متفاوت است (سبز زیتونی). این مدل از سال 2012 به بعد از لیست سلاح های تولیدی FNH آمریکا حذف شده است.

Five-seven MK2: MK2 در سال 2013 معرفی شد و هم اکنون نسخه استاندارد تپانچه Five-seven توسط کمپانی FNH به شمار می رود.

 

 

مشخصات FN Five-seveN

– نوع: تپانچه نیمه خودکار

– محل تولید: بلژیک

– دوره خدمت: از سال 2000 تاکنون

– طراح و تولید کننده: فابریک ناسیونال ارستال

– طراحی شده به سال: 1993 الی 1998

– وزن: 610 گرم در حالت خالی و 744 گرم در حالت پر

– طول: 208 میلی متر

– طول لوله: 122 میلی متر

– عرض: 36 میلی متر

– ارتفاع: 137 میلی متر

– کارتریج:  5.7×28mm

– نواخت تیر: نیمه خودکار

– برد موثر شلیک: 50 متر

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

 

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد