گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهخواندنی هازیردریایی مرموز هیتلر در دانمارک!

زیردریایی مرموز هیتلر در دانمارک!

زیردریایی مرموز هیتلر در دانمارک!

مجله تصویری سلاح- زیردریایی مفقود شده آلمانی که گفته می شود در انتقال رهبران شکست خورده نازی به آمریکای جنوبی بعد از جنگ جهانی دوم نقش داشته است، چند ماه قبل و پس از 73 سال در نزدیکی دانمارک کشف شد. طبق گزارش تلویزیون شبکه 2 دانمارک، U-3523 که یکی از انواع زیردریایی های تیپ XXI هیتلر محسوب می شود، به دست محققان موزه جنگ دریایی این کشور و در دریای شمال کشف شده است. جالب است بدانید که زیردریایی مذکور نخستین کلاس از یوبوت هایی به شمار می رفت که با قابلیت غوطه وری زیر آب به مدت طولانی طراحی شده بودند. برد U-3523 به آن اجازه می داد که بدون توقف تا آمریکای جنوبی حرکت کند.

 

 

زیردریایی مرموز مورد بحث در تاریخ ششم ماه مه سال 1945 (مصادف با اولین روزهای آزادسازی دانمارک از اشغال نازی ها به دست نیروهای متفقین) توسط بمب افکن بریتانیایی B-24 Liberator غرق شد و تمام 58 خدمه آن کشته شدند. عدم موفقیت در کشف لاشه این زیردریایی، منجر به تشدید شایعاتی مبنی بر فرار آن می شد. اما در نهایت U-3523 در فاصله 18 کیلومتری اسکاگن (شمالی ترین شهر دانمارک) و 16 کیلومتری محل گزارش شده توسط بمب افکن بریتانیایی کشف شد و این امر پایانی بر شایعات انتشار یافته، بود. پس از جنگ نیز شایعات بسیاری در خصوص حضور سران بالا رتبه نازی از جمله هیتلر به همراه مقدار زیادی طلا و اشیاء با ارزش از آلمان در زیردریایی وجود داشت. با این حال کسانی که لاشه را یافته بودند، هیچ گونه شواهدی مبنی بر موارد نام برده به دست نیاوردند. گرت نورمن اندرسون (رئیس موزه جنگ دریایی) اضافه کرده است: تا پیش از این شایعاتی انتشار یافته بود که حضور سران نازی و اشیای قیمتی در زیردریایی U-3523 را تایید می کرد. اما من معتقد هستم که این دسته از شایعات به دلیل پیشرفته بودن بالای زیردریایی و قابلیت آن در طی مسافت های طولانی به منظور فراری دادن برخی از نازی ها در آخرین روزهای جنگ بوده است. مشخص شده که مقصد زیردریایی به سمت نروژ بوده است نه آمریکای جنوبی و حامل هیچ یک از نازی ها یا متعلقات ارزشمند آنها هم نبوده است.

 

 

تصویری از بمب افکن B-24 Liberator

 

به گفته وی 118 فروند از این زیردریایی های پیشرفته سفارش داده شده بود اما تنها دو فروند از آنها به خدمت ارتش آلمان نازی درآمدند. هم اکنون فقط یک نسخه از این زیردریایی در موزه دریایی آلمان واقع در برمرهافن (بندری در شمال غربی آلمان) که قبلا یکی از پایگاه های زیردریایی این کشور طی جنگ جهانی دوم به شمار می رفته، مستقر است. ظاهرا U-3523 حین شرکت در عملیاتی محرمانه مورد حمله بمب افکن بریتانیایی قرار گرفته و همین موضوع تبدیل به جرقه ای برای دامن زدن به شایعات فرار نازی ها شده است. البته هنوز هم علت حمله به زیردریایی، ماموریت مخفی آن و دلیل حرکت به سوی نروژ مشخص نیست. موزه جنگ دریایی دانمارک نیز هیچ تصمیمی در راستای بیرون کشیدن این زیردریایی که در عمق 123 متری بستر دریا جای گرفته، اتخاذ نکرده است.

 

 

یکی از پرونده های آژانس اطلاعات مرکزی (سیا) به تاریخ سوم اکتبر سال 1955، ادعایی از سوی نیروی سابق اس اس (سازمان شبه نظامی تحت نظارت هیتلر) به نام فیلیپ سیتروئن را شامل می شود که هیتلر ابتدا در کلمبیا و سپس در آرژانتین پنهان شده بود. تصویری که در ادامه مشاهده خواهید کرد عکسی است که گفته می شود توسط این سرباز در سال 1954 در شهر کلمبیایی تونخا گرفته شده و هیتلر را در آن نشان می دهد. علاوه بر این یک فایل دیگر از بایگانی FBI به تاریخ 21 سپتامبر سال 1945، جزئیات شاهدان عینی از ورود هیتلر به آرژانتین توسط زیردریایی دو هفته و نیم پس از سقوط برلین را نشان می دهد. با این حال یافته های حاضر از کشف لاشه U-3523 حاکی از آن اند که این زیردریایی هرگز به آمریکای جنوبی سفر نکرده و همراه هر 58 خدمه خود غرق شده است.

 

 

در مورد U-3523

این زیردریایی دیزلی- الکتریکی در نوامبر 1943 سفارش داده شد. تکمیل روند ساخت به دسامبر 1944 باز می گردد و خدمت نظامی آن نیز در ژانویه سال 1945 آغاز شده است. از جمله دیگر خصوصیات مهم زیردریایی پر راز و رمز U-3523 می توان به حداکثر سرعت سطحی 30 کیلومتر در ساعت، برخورداری از موتور بدون صدا (به واسطه تکنولوژی خلاقانه استفاده شده برای ساخت آن)، ظرفیت 5 افسر و 50 خدمه و امکان جا به جایی 28،000 کیلومتری بدون توقف اشاره کرد. هرچند این نمونه کاستی های متعددی داشت و هیچ گاه در یک نبرد واقعی مورد استفاده قرار نگرفت، اما می توان آن را اولین زیردریایی با قابلیت عملیات طولانی مدت زیر سطح آب به شمار آورد.

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

 

تصویری از U-3008 زیردریایی خواهر U-3523

 

مدل سازی زمان غرق شدن زیردریایی

بخش جلوی این زیردریایی به طور غیرعادی در شن‌های کف دریا دفن شده است؛ در حالی که بخش عقب آن نزدیک به 20 متر از بستر دریا بالاتر است.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد