گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهاسلحه شناسیMP 40؛ پای ثابت فیلم های جنگ جهانی!

MP 40؛ پای ثابت فیلم های جنگ جهانی!

MP 40؛ پای ثابت فیلم های جنگ جهانی!

مجله تصویری سلاححتما تا کنون فیلم های مختلفی را با موضوع جنگ جهانی دوم مشاهده کرده اید یکی از آشناترین عناصر حاضر در تمام این آثار سینمایی یک مسلسلی با ظاهر ساده است که شاید درباره آن اطلاعاتی نداشته باشیم اما به مشاهده و تکرار آن در این فیلم ها عادت کرده ایم!

MP 40 نوعی مسلسل دستی مجهز به کارتریج 9×19 mm پارابلوم است. این سلاح در آلمان نازی توسعه یافت و به طور گسترده توسط نیروهای محور (متحدین) طی جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت. MP 40 در سال 1938 با الهام از برادر بزرگ خود  MP 38 طراحی شد و توانست به محبوبیت زیادی میان پیاده نظام و نیروهای چترباز در جبهه های غربی و شرقی دست یابد. حتی پس از اتمام جنگ نیز، نسخه های پیشرفته و مدرن شده این اسلحه با استقبال زیادی میان سربازان سراسر دنیا رو به رو شدند. از سال 1940 الی 1945، حدودا 1.1 میلیون قبضه MP 40 توسط کارخانه اسلحه سازی آلمانی Erma Werke ساخته شد.

تصویری از MP 38

 

تصویری از MP 40

 

طراحی و توسعه

همانطور که گفته شد، MP 40 حاصل بازنگری روی طراحی قدیمی تر MP 38 به شمار می رود که خود از MP 36 توسعه یافته بود. در واقع MP 38 نسخه ای ساده سازی شده از نمونه پیشین خود محسوب می شود و MP 40 نیز وضعیتی مشابه دارد. لازم به ذکر است که یکی از مهم ترین مزیت های MP 40 نسبت به MP 38، کاهش قابل توجه هزینه های تولید و نگه داری عنوان شده است.

مسلسل های دستی MP 40 در دسته تسلیحات خودکار طبقه بندی می شوند. در واقع تنها حالتی که برای این سلاح تعریف شده، مدل تمام خودکار است اما به علت نواخت آتش نسبتا پایین، امکان کنترل شلیک های تک از طریق کشش ماشه نیز وجود دارد. جالب است بدانید که در روند ساخت MP 38 از فولاد ماشین کاری شده استفاده شد که نه تنها هزینه تولید را بالا می برد، بلکه زمان بر هم بود. این موضوع منتج به بهره برداری از متد جوشکاری الکترو- نقطه ای در مورد MP 40 شد (در جوشکاری نقطه ای از ترکیب هر دو عامل گرما و فشار استفاده می شود) تا بتوان علاوه بر صرفه جویی در استفاده از مواد و زمان، حجم تولید را نیز بالا برد. هرچند MP 40 در مجموع سلاحی مطمئن به شمار می رفت، اما خشاب آن با ظرفیت 32 گلوله یکی از اصلی ترین نقاط ضعف MP 40 بود. در واقع سیستم ورودی تغذیه به صورتی طراحی شده بود که تنها امکان بارگذاری تکی مهمات وجود داشت. بدین ترتیب اصطکاکی که در برابر کارتریج های باقی مانده در حال حرکت به سمت بالا ایجاد می شد، تغذیه موفقیت آمیز سلاح را با شکست رو به رو می ساخت. گفتنی است که این مشکل در حضور گرد و خاک تشدید می شود. با وجود نقاط ضعف مذکور، محبوبیت این سلاح تا آن جایی پیش رفت که MP 40 توسط تعداد زیادی از نیروهای پیاده نظام طی جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت.

 

 

انواع

 

MP 40/I: نمونه ای اصلاح شده از MP 40 استاندارد که برای استفاده توسط نیروهای عملیات ویژه در جبهه شرقی طی جنگ جهانی دوم طراحی شد. این طرح به علت مشکلات مربوط به وزن و ضریب اطمینان پایین نتوانست آنطور که باید موفقیت آمیز باشد.

MP 41: این مدل نیز نمونه دیگری از سلاح مادر MP 40 به شمار می رود که طی دوران خدمت نظامی خود تنها به صورت محدود مورد استفاده قرار گرفت (مانند نیروی پلیس در سال 1944).

خصوصیات MP 40

– نوع: مسلسل دستی

– محل تولید: آلمان نازی

– مدت زمان خدمت: از سال 1938 الی 1945

– طراحی شده به سال: 1938

– تولید شده به سال: 1940 الی 1945

– تعداد ساخته شده: 1،100،000 (به صورت تخمینی)

– وزن: 3.97 کیلوگرم

– طول: 833 میلی متر با قنداق باز و 630 میلی متر با قنداق جمع شده

– طول لوله: 251 میلی متر

– کارتریج: 9×19 mm پارابلوم

– نواخت آتش: 500 الی 550 گلوله در دقیقه

– برد موثر شلیک: 100 الی 200 متر

– حداکثر برد شلیک: 250 متر

– سیستم تغذیه: خشاب جعبه ای قابل جداسازی با ظرفیت 32 گلوله

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

 

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد