گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهتسلیحات دریایی5 مورد از افسانه ای ترین کشتی های جنگی آمریکایی!

5 مورد از افسانه ای ترین کشتی های جنگی آمریکایی!

5 مورد از افسانه ای ترین کشتی های جنگی آمریکایی!

مجله تصویری سلاح- کشتی های جنگی در طول تاریخ از جمله مهم ترین تجهیزات مورد نیاز برای موفقیت در نبردهای مختلف به شمار می رفته اند. آمریکا نخستین کشتی جنگی واقعی خود را در سال 1895 معرفی و آخرین نسخه آن را نیز در سال 1992 از رده خارج کرد. با وجود آن که تاکنون انواع و اقسام متفاوتی از کشتی های جنگی ساخته شده اند، تنها چندین مورد از آنها توانسته اند به شهرتی افسانه ای دست یابند و نام خود را برای همیشه در اذهان عمومی جاودانه سازند. در ادامه نگاهی به 5 مورد از معروف ترین کشتی های جنگی آمریکایی خواهیم داشت:

یو اس اس تگزاس انتقام خواهر خود یو اس اس مین را گرفت

آمریکا در سال 1895 یکی از بهترین کشتی های جنگی خود را تحت عنوان یو اس اس تگزاس معرفی کرد. تگزاس تنها کمی بعد تر از یو اس اس مین وارد ناوگان این کشور شد. جالب است بدانید که پس از ناپدید شدن مین در بندرگاه هاوانا (15 فوریه سال 1898) به دنبال انفجاری با منشا غیر مشخص، آمریکا به اسپانیا اعلان جنگ کرد و در این میان تگزاس یکی از کشتی هایی بود که برای نبرد علیه اسپانیا به اقیانوس اطلس فرستاده شد.

تگزاس و یک کشتی دیگر موفق به در هم شکستن سنگر اسپانیا در زمانی کوتاه (حدودا 75 دقیقه) شدند. چندی بعد کشتی های اسپانیایی تلاش کردند تا نیروهای آمریکایی را محاصره کنند که نتیجه آن حمله سنگین تگزاس به چهار فروند از آنها به صورت همزمان و آسیب جدی به کشتی های مورد نظر بود. کمک این کشتی منحصر به فرد در راستای تخریب بقیه ناوگان اسپانیا، پایان جنگ را رقم زد.

 

یو اس اس آلاباما با موفقیت در هر دو اقیانوس آرام و اطلس جنگیده است

یو اس اس آلاباما یکی دیگر از کشتی های جنگی افسانه ای آمریکا است که در سال 1942 ساخته شد. در اواسط سال 1943، آلاباما به منظور انجام یک سری تعمیرات ضروری از طریق آمریکا به اقیانوس آرام فرستاده شد. جالب است بدانید که این کشتی در اقیانوس آرام به اجرای حملات مختلفی نظیر یورش به جزایر مارشال، نبرد تاراوا و همچنین اشغال فیلیپین توسط ژاپن کمک کرد.

 

یو اس اس آیووا در جنگ جهانی دوم، نبرد کره و خلیج فارس حضور داشته است

یو اس اس آیووا تنها نبردناو آمریکا در کلاس خود بود که طی جنگ جهانی دوم در اقیانوس اطلس خدمات مهمی را انجام داد. این کشتی جنگی در اوت سال 1943 درگیر حضور در نبردهای مختلف جنگ جهانی دوم شد. لازم به ذکر است که فرانکلین دلانو روزولت رئیس جمهور آمریکا طی جنگ جهانی دوم با استفاده از آیووا برای کنفرانس تهران به ایران سفر کرد. یو اس اس آیووا برای مشارکت در جنگ کره و سپس جنگ خلیج فارس روند فعال سازی مجدد را پشت سر گذاشت. طی جنگ خلیج فارس، آیووا چندین موشک تاماهاک و هارپون به همراه خود داشت و کشتی های نفتکش کویتی را تا آب های بین المللی پشتیبانی کرد.

 

یو اس اس نیوجرسی پر زرق و برق ترین کشتی جنگی در تاریخ نظامی آمریکا بوده است

یو اس اس نیوجرسی برای نخستین بار طی جنگ جهانی دوم مورد استفاده عملیاتی قرار گرفت و وظیفه آن شناسایی اهداف غیر خودی در سراسر اقیانوس آرام بود. این کشتی جنگی پس از جنگ جهانی دوم به وضعیت رزرو درآمد اما چندی بعد مجددا برای ایفای نقش نظامی خود به کره فراخوانده شد. یو اس اس نیوجرسی برای باری دیگر در سال 1957 به حالت رزرو درآمد و در سال 1968 نیز به منظور پشتیبانی توپخانه برای نیروهایی که در جنگ ویتنام خدمت می کردند، فعال سازی شد.

پس از یک دوره استراحت دیگر، نیوجرسی در سال 1982 با تجهیز به موشک های کروز ارتقا یافت. از این نمونه تکامل یافته برای حمایت از عملیات های آمریکایی در جنگ داخلی لبنان از سال 1983 الی 1984 بهره برداری شد. پس از دهه ها خدمت، 19 ستاره نبرد به یو اس اس نیوجرسی اعطا شده است.

 

یو اس اس میزوری آخرین نبردناو آمریکا بوده است

یو اس اس میزوری که به Mighty Mo نیز معروف است، از جمله نبردناوهای کلاس آیووا به شمار می رود. عرشه این کشتی جنگی میزبان مراسم تسلیم امپراتوری ژاپن به قوای متفقین که به اتمام جنگ جهانی دوم منتج شد نیز بوده است. میزوری بین سال های 1944 تا 1992 خدمت نظامی خود را به کشورش انجام داد و در جنگ کره نیز حضور فعال داشت. پس از توقف استفاده از میزوری در سال 1992، این کشتی جنگی تبدیل به یک نمونه یادبود در هاوایی شد.

 

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد