گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهپرنده های نظامیهمکاری ارتش نازی و ب ام و در یک پروژه پرنده!

همکاری ارتش نازی و ب ام و در یک پروژه پرنده!

همکاری ارتش نازی و ب ام و در یک پروژه پرنده!

مجله تصویری سلاح- Flettner Fl 282 یک بالگرد تک صندلی با پروانه های تداخلی است که توسط مهندس هوافضا و مخترع آلمانی به نام Anton Flettner طراحی شد. در بالگردهای مجهز به پروانه های تداخلی، جهت چرخش تیغه ها خلاف یکدیگر است که تحت عنوان بالگرد همگام نیز شناخته می شوند. به گزارش منابع مختلف، Flettner Fl 282 نخستین محصول تولید انبوه از خانواده بالگردهای مذکور در جهان بوده است.

طراحی و توسعه

 Fl 282نسخه ای ارتقا یافته از بالگرد تجربی Fl 265 محسوب می شود که در ماه ژوئیه سال 1940 معرفی شد. در این مدل نیز از همان پیکربندی پروانه های تداخلی استفاده شده بود. از آن جایی که نیروی دریایی آلمان علاقه زیادی به استفاده از Fl 282 نشان داده بود، 15 نمونه آزمایشی اولیه سفارش داده شد. این 15 نمونه در ادامه منتج به ساخت موفق 30 نسخه تولیدی شدند. تست های پرواز دو پروتوتایپ نخست در سال 1941 انجام گرفتند که شامل برخاست و فرودهای متعدد از عرشه پرواز یک ناو آلمانی به نام کلن بودند. در واقع فقط دو پروتوتایپ از طراحی محصور کابین خلبان بهره می بردند که سری A نام داشتند. در خصوص مابقی نمونه های طراحی شده، کابین خلبان مجهز به پیکربندی باز بود که این سری را تحت عنوان سری B می شناختند.

تصویری از Fl 265

 

تصویری از Fl 282

همچنین طی یکی از تست های انجام گرفته، به جای روتور 2 تیغه ای لرزاننده از روتورهای سه تیغه ای استفاده شد. نتیجه این جایگزینی حاکی از آن بود که بالگرد مورد نظر در صورت تجهیز به پروانه سه ملخی، کارکرد روانتری خواهد داشت اما این طرح مفهومی مورد پیگیری های بعدی قرار نگرفت. لازم به ذکر است که تا پس از جنگ جهانی دوم، پروانه های تداخلی به صورت گسترده در بالگردهای تولید انبوه مورد استفاده قرار نگرفته بودند.

اگر بخواهیم نگاهی به وظایف عملیاتی تعریف شده برای بالگرد Fl 282 داشته باشیم، در ابتدا باید به انتقال بسته های مختلف میان کشتی ها و دوم به نقش آن در ماموریت های بازیابی و شناسایی اشاره کرد. با این حال به دنبال پیشروی جنگ، نیروی هوایی آلمان نازی تصمیم به آماده سازی این بالگرد برای استفاده نظامی در میدان نبرد گرفت. تا آن زمان کابین خلبان تنها برای یک نفر ظرفیت داشت و هدایت این مجموعه بر عهده یک تک خلبان بود. اما پس از ورود نیروی هوایی آلمان نازی به امر برنامه ریزی Fl 282، جایگاهی در قسمت عقب بالگرد برای یک ناظر نیز در نظر گرفته شد و نسخه نهایی مدل B-2 نام گرفت.

قابلیت پرواز موفقیت آمیز در آب و هوای نامساعد، باعث شد که وزارت هوانوردی آلمان قراردادی را در سال 1944 با کمپانی بِ‌اِم‌وِ مبنی بر تولید 1000 فروند از بالگرد مورد بحث منعقد کند. با این حال شعبه کارخانه مونیخ این کمپانی تنها پس از تولید 24 فروند، به دنبال بمباران توسط متفقین به کلی تخریب شد. گفتنی است که تعدادی از بالگردهای Fl 282 در اواخر جنگ جهانی دوم به دنبال پیشروی متفقین در آلمان، طعمه آتش ضد هوایی شده و به دست نیروهای آمریکایی و شوروی افتادند. مطالعه روی آنها تا سال ها پس از اتمام جنگ ادامه داشت. علاوه بر این گفته می شود که حداقل دو فروند از بالگردهای مذکور در پایان جنگ همچنان در مرحله توسعه قرار داشتند. یکی از آنها که Fl 285 نام داشت، مجهز به موتور Argus As.10C بود و می توانست در حالت حمل دو بمب کوچک به مدت 2 ساعت پرواز کند. مورد دوم نیز قرار بود به عنوان یک بالگرد ترابری بزرگ با موتور 132A بِ‌اِم‌وِ طراحی شود و  Fl 339 نام گیرد.

 

 

انواع

Fl 282 V1/7: پروتوتایپ ها

Fl 282A-1: مدل تک صندلی نیروی دریایی مخصوص عملیات های شناسایی که غالبا ماموریت خود را از ناوها و دیگر کشتی های جنگی آغاز می کرد

Fl 282A-2: یک نمونه تک صندلی مخصوص عملیات های شناسایی دیگر برای زیردریایی هایی که به آشیانه ویژه عرشه مجهز بودند. این مدل تنها در مرحله پیشنهاد طرح باقی ماند و هیچ گاه به خط تولید نرسید

Fl 282B-1/B-2: نسخه دو صندلی

مشخصات Flettner Fl 282

– نقش: بالگرد

– طراح: کمپانی Anton Flettner, Flugzeugbau GmbH

– اولین پرواز: سال 1941

– معرفی شده به سال: 1942

– بازنشسته شده در سال: 1945

– اپراتور اصلی: نیروی هوایی آلمان نازی

– تعداد ساخته شده: 24 فروند

– موتور هواگرد: یک موتور Bramo Sh 14A، 6 سیلندر، قدرت 160 اسب بخار

– طول: 6.65 متر

– عرض: 11.96 متر

– ارتفاع: 2.2 متر

– وزن خالی: 760 کیلوگرم

– حداکثر سرعت: 150 کیلومتر در ساعت

– سقف پرواز: 3300 متر

– برد: 170 کیلومتر

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

 

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد