گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهخواندنی هابدترین هواپیماهای تاریخ! (بخش آخر)

بدترین هواپیماهای تاریخ! (بخش آخر)

بدترین هواپیماهای تاریخ! (بخش آخر)

مجله تصویری سلاح- مطالعه لیست بدترین هواپیماهای تاریخ در نوع خود یک تجربه خاص به شمار می رود! محصولاتی که به رغم تلاش های انجام شده برای ارائه یک پرنده موفق و موثر، هرگز مورد توجه قرار نگرفتند.

بمب افکن متوسط دو موتوره  LWS-6 Żubr

 LWS-6 Żubrیک بمب افکن متوسط دو موتوره لهستانی بود که پیش از آغاز جنگ جهانی دوم تولید شد. قرار بود از این محصول برای اهداف آموزشی استفاده شود اما با این حال بسیاری از نمونه های ساخته شده طی جنگ و روی زمین به طور کلی نابود شدند. در مجموع 20 فروند LWS-6 Żubr از زمان معرفی رسمی آن در سال 1938 تولید شد. گفتنی است که پرنده مذکور مدت زمان کوتاهی پس از به کار گیری در دهه 1940 از خدمت عملیاتی کنار گذاشته شد.

اتحاد جماهیر شوروی هنگام حمله به لهستان 4 فروند از این بمب افکن ها را همراه خود به خاک روسیه برد و بعدتر از آنها به عنوان هواپیماهای ارتباطی استفاده کرد.

 

هواگرد توربوپراپ ساب 340

ساب 340 یک هواگرد توربوپراپ ساخته شده در سال 1983 و محصولی مشترک از سوئد و آمریکا به شمار می رود که همچنان نیز در وضعیت خدمت فعال قرار دارد. اما آنچه که این پرنده را تبدیل به یکی از بدترین هواپیماهای تولید شده طی تاریخ نظامی کرده است، چیزی نیست جز سر و صدای بیش از اندازه آن هم برای یک هواگرد تجاری!

به گفته شمار زیادی از خلبانانی که تجربه پرواز با پرنده نام برده را داشته اند، صدای موتور غیر قابل باور است و اگر می خواهید دچار آسیب شنوایی نشوید باید حتما از گوش گیر استفاده کنید.

 

هواپیمای مسافربری مک‌دانل داگلاس MD-80

مک‌دانل داگلاس MD-80 هواپیمای مسافربری دو موتوره و نسل جدیدی از پرنده های قدیمی تر شرکت مک دانل داگلاس بود که نخستین پرواز خود را در تاریخ 18 اکتبر سال 1979 به انجام رساند. در سال 2008 روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، لیستی از مشکلات متعدد این هواپیما منتشر کرد که طی سالیان فعالیت آن گزارش شده بود.

سایر عوامل که اهمیت کمتری داشتند هم شامل سرعت پایین MD-80، فضای محدود و کارایی نامطلوب بودند. لازم به ذکر است که این محصول همچنان در وضعیت خدمت فعال قرار دارد و توسط یک سری از خطوط هوایی آمریکا استفاده می شود. با این حال بسیاری از مسافران ترجیح می دهند با پروازهای جایگزین سفر کنند.

 

مجموعه ای از هواپیماهای مسافربری دی هاویلند کانادا دش 8

دی هاویلند کانادا دش 8 عنوانی برای اشاره به مجموعه ای از هواپیماهای مسافربری با موتور توربوپراپ است که در سال 1984 معرفی شدند. سری کیو از این محصولات نخستین پرواز آزمایشی خود را در تاریخ 20 ژوئن سال 1983 به ثبت رساند. طبق نظرات بسیاری از کارشناسان حمل و نقل هوایی و همچنین گزارشات به دست آمده، این پرنده یکی دیگر از بدترین هواپیماهای تاریخ محسوب می شود.

از جمله مهم ترین مشکلات این هواپیما غیر از سر و صدای زیاد پروانه، باید به عدم تحمل وزن چمدان های تمامی مسافران آن اشاره کرد. در حالت ایده آل بهترین راه حل کاهش وزن بار مسافران بود که چندان منطقی به نظر نمی رسد.

 

هواگرد تجربی کارخانه هواپیماسازی سلطنتی B.E.9

B.E.9 یک هواپیمای تجربی بریتانیایی مخصوص عملیات های بازیابی و شناسایی مربوط به دوران جنگ جهانی اول بود که اولین پرواز خود را در تاریخ 14 اوت سال 1915 به انجام رساند. در ساخت این پرنده سعی شده بود نسبت به مدل های قبلی میدان آتش برای ناظر مسلسل افزایش یابد و بدین ترتیب به نوعی برتری هوایی منتهی شود.

با وجود آن که توپچی از دید بهتری برخوردار شده بود، اما این طراحی در عین حال احتمال آسیب دیدگی وی را بالا می برد. در واقع ممکن بود در صورت سقوط هواپیما، اپراتور تسلیحات به وسیله تیغه های پروانه به نیم تقسیم و یا در اثر انفجار موتور کشته شود. تمامی این عوامل باعث شد تا فرماندهی نیروی هوایی سلطنتی، پرواز با B.E.9 را تنها یک اشتباه بسیار خطرناک و مرگبار بخواند. در مجموع فقط یک فروند از پرنده مذکور ساخته شد و هیچگاه نتوانست به موفقیت عملیاتی شاخصی دست یابد.

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد