گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهخودروهای نظامی“خودرو زرهی” جدید ارتش انگلیس سربازان را بیمار می کند!

“خودرو زرهی” جدید ارتش انگلیس سربازان را بیمار می کند!

“خودرو زرهی” جدید ارتش انگلیس سربازان را بیمار می کند!

مجله تصویری سلاح بنابر گزارشی که به تازگی منتشر شده؛ خودرو زرهی شناسایی جدیدی که یکی از گزینه های اصلی در راستای نوسازی تجهیزات ارتش انگلیس محسوب می شود با نقص های جدی در زمینه طراحی مواجه است! ظاهرا این نقایص بسیار جدی هستند و چالش مهمی را پیش روی مقامات نظامی قرار داده اند.

بنابر گزارش بی بی سی، خودرو زرهی آژاکس مستعد لرزش و سر و صدای بیش از حد است که موجب شده آزمایش های این محصول برای چندین ماه متوقف شود. آژاکس نخستین خودرو زرهی بزرگی است که ارتش انگلیس طی بیش از 20 سال گذشته دریافت کرده است.

آژاکس با وزن 38 تن، قابلیت حمل سه خدمه را دارد و به یک سلاح 40 میلیمتری مجهز شده است. آژاکس برای جمع آوری اطلاعات درباره نیروهای دشمن و در صورت نیاز درگیری با آنها طراحی شده است. همچنین، این نخستین نمونه از خودروهای بسیاری است که قرار است روی شاسی آژاکس شکل بگیرند که از آن جمله می توان به آرس (نفربر زرهی)، آرگوس (خودرو مهندسی)، و آتنا (فرماندهی و کنترل) اشاره کرد.

به طور کلی، ارتش انگلیس خرید 589 خودرو زرهی مبتنی بر پلتفرم آژاکس را برنامه ریزی کرده است که دست کم هفت نوع مختلف را شامل می شوند. نقایص طراحی موجود در نخستین خودروهای آژاکس تولیدی به اندازه ای بد هستند که ارتش انگلیس به واسطه نگرانی های ایجاد شده درباره سلامت سربازانی که از این خودرو استفاده می کنند، انجام آزمایشات آن را به حالت تعلیق درآورده است.

سر و صدا و لرزش بیش از حدی که خودرو زرهی آژاکس هنگام حرکت تولید می کند موجب شده تا برخی نیروهای حاضر در این خودرو شرایطی مانند وزوز گوش، تورم مفاصل، و حالت تهوع را تجربه کنند. و هیچ هدفون حذف کننده نویزی نیز برای مقابله با این شرایط موثر عمل نمی کند. در حقیقت، هر سربازی که درون یکی از این خودروهای زرهی قرار گرفته است باید اکنون آزمایش شنوایی بدهد.

همچنین، آژاکس نمی تواند روی موانعی که 20 سانتیمتر ارتفاع دارند به خوبی به سمت عقب حرکت کند و مشکلات سیستم تعلیق خودرو نیز مانع از شلیک با سلاح 40 میلیمتری آن در حال حرکت می شود. به دلیل این مشکلات و موارد دیگر، ارتش انگلیس مدت زمان حضور سربازان درون این خودرو در هر بار را به 105 دقیقه محدود کرده و حداکثر سرعت راندن آن نیز به 20 مایل در ساعت محدود شده است.

ASCOD 

آژاکس از نوادگان خودرو زرهی اسپانیایی-اتریشی ASCOD (عکس بالا) است که با زره اضافی تقویت شده است. به نظر می رسد این زره اضافی که وزن خودرو را به 38 تن رسانده، مقصر بسیاری از مشکلات شناسایی شده در آژاکس است.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد