گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهخواندنی هامعرفی نسل جدید جت جنگنده اروپایی یک مرحله دیگر به واقعیت نزدیک شد

معرفی نسل جدید جت جنگنده اروپایی یک مرحله دیگر به واقعیت نزدیک شد

معرفی نسل جدید جت جنگنده اروپایی یک مرحله دیگر به واقعیت نزدیک شد

مجله تصویری سلاح بر اساس اخبار منتشر شده اخیر، اجرای مرحله بعدی برنامه “سامانه پیشرفته نبرد هوایی آینده” (FCAS) اروپا از سوی قانونگذاران آلمانی چراغ سبز دریافت کرده است. این طرح که با همکاری مشترک آلمان، فرانسه، و اسپانیا شکل گرفته است شامل معرفی جنگ جنگنده و سامانه های پشتیبان جدید برای جایگزینی با جنگنده های فعلی یوروفایتر/تایفون، جنگنده های فرانسوی رافائل، و جنگنده های ئی‌اف-18 هورنت اسپانیا تا حدود سال 2040 می شود.

پارلمان مرکزی آلمان (بوندشتاگ) اجرای فازهای 1B و 2 این برنامه که قرار است بین سال های 2021 و 2027 آغاز شود را تصویب کرده است.

خبرگزاری فرانسه با توجه به اسناد رسمی اشاره می کند: این مراحل احتمالا حدود 4.5 میلیارد یورو (5.3 میلیارد دلار) هزینه در بر خواهند داشت.

برنامه FCAS فقط شامل معرفی یک جت جنگنده نسل جدید نمی شود و برنامه هایی برای معرفی پهپادها و شبکه ارتباطات فوق سریع به نام “ابر جنگی” (Combat Cloud) را نیز شامل می شود. این بخش از توانایی های هوش مصنوعی برای ارتقا تمام عناصر سامانه استفاده خواهد کرد. همچنین، این برنامه شامل خودروهای حامل کنترل از راه دور برای افزایش توانایی های جنبشی عناصر سرنشین‌دار و بدون سرنشین سامانه می شود.

انتظار می رود کل هزینه این برنامه نزدیک به 100 میلیارد یورو باشد.

ترکیب هوش مصنوعی و پهپادها برای ارائه سامانه سامانه ها (System of Systems) یا SoS

ریشه های برنامه FCAS را می توان در سال 2017 یعنی زمانی که آلمان و فرانسه قصد خود برای معرفی نسلی جدید از جت جنگنده را اعلام کردند، جستجو کرد، که بعدا اسپانیا نیز به این دو کشور پیوست.

در همین راستا، دو شرکت مطرح هواپیمایی داسو و ایرباس با هم همکاری خواهند کرد تا نمونه اولیه از جنگنده جدید را برای بررسی مواردی مانند قابلیت اطمینان، قابلیت پرواز، و امکانپذیری استفاده از فناوری پیشرفته آن آزمایش کنند.

در حال حاضر، اطلاعات پیرامون ویژگی ها و قابلیت های نسل جدید جت جنگنده اروپایی ها چندان زیاد و قطعی نیست اما افزایش برد پروازی و توان حمل مهمات از جمله موارد مورد انتظار محسوب می شوند. استفاده از هوش مصنوعی که می تواند به خلبان در آنالیز بهتر موقعیت های مختلف کمک کند یکی دیگر از مواردیست که می توان انتظار داشت در نسل ششم جت جنگنده اروپایی بکار گرفته شود.

مانورپذیری بیشتر و یکپارچگی حسگرها و آنتن ها در بدنه، استفاده از پیشرانه هایی قدرتمندتر که می توانند به افزایش بیشینه سرعت و چالاکی هواپیما کمک کنند، و توانایی بیشتر در پنهان ماندن از دید رادارها از دیگر ویژگی ها و قابلیت هایی هستند که می توان به آنها اشاره داشت.

سامانه FCAS از ترکیب نسل ششم جت جنگنده، پهپادها و خودروهای بدون سرنشین به منظور ارائه روش سامانه سامانه ها (System of Systems) یا (SOS) برای نبردهای آینده استفاده خواهد کرد.

اما به نظر نمی رسد مسیر پیش رو کاملا هموار باشد. بنابر گزارشی که در ماه ژوئن در نشریه اشپیگل منتشر شد، برخی مقام های بلندپایه ارتش آلمان اعلام کرده اند که این قرارداد از نظر فنی و اقتصادی به مذاکره مجدد نیاز دارد.

از دیدگاه مقام های نظامی آلمان، این قرارداد تمام نیازهای طرف فرانسوی را تامین می کند، اما به سود منافع طرف آلمانی نخواهد بود. این نگرانی ها از سوی حزب سوسیال دمکرات آلمان نیز مطرح شده بود که پرسش های بسیاری را درباره این برنامه مطرح کرده بودند.

اما با تایید پارلمان مرکزی آلمان توجه چندانی به این نگرانی ها نشده و این امید وجود دارد که نمونه اولیه جت جنگنده نسل ششم اروپا که بخشی از سامانه FCAS است برای آزمایش در اوایل سال 2025 آماده پرواز شود.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد