گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهتجهیزات جانبیکلاه جنگنده اف-35؛ گرانتر از خودروی “فِراری” و شخصی سازی شده برای هر خلبان!

کلاه جنگنده اف-35؛ گرانتر از خودروی “فِراری” و شخصی سازی شده برای هر خلبان!

کلاه جنگنده اف-35؛ گرانتر از خودروی “فِراری” و شخصی سازی شده برای هر خلبان!

مجله تصویری سلاح خلبانان جنگنده اف-35 لایتنینگ II از کلاهی استفاده می کنند که بیش از یک خودرو سوپر اسپرت فراری قیمت دارد، روندی دو روزه را برای اندازه کردن این کلاه پشت سر می گذارند، به طور کلی باید مدل موی یکسانی داشته باشند، از افزایش وزن پرهیز کنند و سه بار در سال شرایط کلاه خود را برای حصول اطمینان از اندازه بودن آن کنترل کنند.

این فرایندی است که در بیانیه مطبوعاتی نیروی هوایی آمریکا به آن اشاره شده و در آن توضیح داده می شود که چقدر کار لازم است تا یک بخش از جنگنده 78 میلیون دلاری اف-35 برای پرواز آماده شود.

موارد کوچکی مانند تغییر مدل مو یا اندکی افزایش وزن نیز می توانند موجب شوند تا کلاه خلبان جنگنده اف-35 که حدود 400 هزار دلار قیمت دارد به درستی روی سر وی قرار نگیرد. در ساخت این کلاه از موادی مانند کولار و فیبر کربن استفاده شده است که استحکام بالا در کنار وزن کم را ممکن می سازد.

کلاه خلبانان جنگنده اف-35 محصولی پیشرفته است. این کلاه می تواند امکان دید در شب، دید حرارتی و دید 360 درجه از محیط اطراف جنگنده را فراهم کرده و آگاهی موقعیتی قابل توجهی را به خلبان بدهد.

کلاه خلبان جت جنگنده اف-35 می تواند تصاویر دوربین هایی که در بدنه هواپیما جایگذاری شده اند را در معرض دید خلبان قرار دهد. در واقع این کلاه به خلبان اجازه می دهد تا حجم زیادی از اطلاعات را با هم ترکیب کند و از بار کاری وی می کاهد که می تواند به افزایش قدرت پاسخگویی خلبان منتج شود.  

تمام این فناوری ها باید به طور دقیق تنظیم شوند تا عملکرد درستی باشند و بر همین اساس حصول اطمینان از اندازه بودن کلاه برای فردی که آن را می پوشد، اهمیت بسیاری دارد.

ابتدا، سر خلبان اندازه گیری و اسکن می شود. از این اسکن ها برای ساخت یک آستری کلاه قابل حمل که بین سر خلبان اف-35 و قسمت سخت کلاه قرار می گیرد، استفاده می شود.

پس از اتمام اسکن، اپتیک های کلاه باید به درستی با چشم های خلبان تراز شوند. تکنسین ها از یک مردمک سنج برای اندازه گیری فاصله بین مردمک های خلبان استفاده می کنند.

در مرحله بعد، تکنسین های تجهیزات پرواز خلبان ماسک اکسیژن را روی صورت وی قرار داده و هر گونه نشت هوا از اطراف آن که می تواند از جریان مناسب اکسیژن جلوگیری کند را شناسایی می کنند.

مرحله بعد حصول اطمینان از فاصله مناسب بین ماسک و ویزور کلاه است. زمانی که خلبان حرکت یا صحبت می کند، ماسک نباید با ویزور برخوردی داشته باشد. اگر فاصله بیش از حد کم باشد ویزور را خم کرده و در تصویر نمایشگر کلاه اختلال ایجاد می کند.

پس از متناسب سازی اولیه، شرایط کلاه خلبان اف-35 هر 105 روز یک بار بررسی می شود و هر 120 روز یک بار اندازه بودن آن برای سر خلبان کنترل می شود. این برای ایجاد تعامل بی عیب بین قابلیت های پیشرفته کلاه و مهارت های خلبانی که از آن استفاده می کند، ضروری است.

ترجمه: محمدمهدی حیدرپور

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد