گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهخودروهای نظامیخودروهای توقف ناپذیر!

خودروهای توقف ناپذیر!

خودروهای توقف ناپذیر!

مجله تصویری سلاح آب، یخ، برف، گل و لای، موانع، سطوح شیب‌دار، و حتی مین ها و بمب های دست‌ساز کنار جاده ای نمی توانند حرکت برخی وسایل نقلیه نظامی را متوقف کنند.

این وسایل نقلیه زرهی باید توانایی تحمل شرایط شخت، مقابله با حمله، و فعالیت در زمین هایی که حرکت در آنها بسیار دشوار است را داشته باشند. از آنجایی که کاربرد نظامی دارند، آنها باید از توانایی حمل نیرو، مهمات، سلاح های کاربردی و مواد منفجره برخوردار باشند. مهم‌تر از همه، آنها باید زرهی مقاوم داشته باشند تا در برابر حملات سخت و انفجار مواد منفجره مانند نارنجک و مین دچار مشکل نشوند. در ادامه با برخی از بهترین نمونه ها در این زمینه بیشتر آشنا می شویم.

تانک آبرامز ام1

آبرامز ام1 تانک اسب کاری ارتش آمریکا است. آبرامز ام1 بستری برای شکل‌گیری انواع مختلف وسایل نقلیه نظامی از جمله مین‌روب ام1150 است. این ماشین نظامی 1,500 اسب بخاری تا به امروز با بروزرسانی های صورت گرفته در خدمت ارتش آمریکا بوده است.

ام1150 با 15 متر طول و 72 تن وزن به یک شخم زن 4.5 متری در قسمت جلو مجهز است که از آن برای منفجر کردن مین و مواد منفجره دیگر استفاده می شود تا مسیری امن برای عبور سربازان ایجاد شود.

وسیله نقلیه زرهی ام104 ولورین یکی دیگر از مواردی است که بر اساس تانک ام1 آبرامز شکل گرفته و مجهز به یک پل تاشو است. این پل عبور هر چیزی که کمتر از 70 تن وزن داشته باشد را از نهرها و خندق ها ممکن می سازد.

شرپ ایتیوی

شرپ ای‌تی‌وی یک خودرو همه‌جارو است. مرکز ثقل پایین و قرارگیری پیشرانه و اجزا سنگین این وسیله نقلیه در ارتفاعی کمتر از انچه تصور می شود آن را قادر می سازد از شیب های 35 درجه صعود کرده، از روی موانعی یک متری عبور کرده و در هر جهت تا 30 درجه کج شود.

شرپ ای‌تی‌وی یک وسیله نقلیه آبی‌خاکی است و به سامانه تنظیم فشار باد تایرها مجهز است. این وسیله نقلیه در صورت پنچر شدن تایرها همچنان می تواند به حرکت خود ادامه دهد. شرپ ای‌تی‌وی فاقد سیستم تعلیق بوده و تایرهای بزرگ آن در ارائه عملکردی چشمگیر برای عبور از مسیرهای مختلف نقش مهمی را ایفا می کنند.

ام1117 گاردین کماندو

ام1117 گاردین کماندو یک وسیله نقلیه زرهی است که در سال 1990 برای نیروی پلیس آمریکا ساخته شد. این وسیله نقلیه به عنوان جایگزینی برای خودروهای هاموی و مقاوم در برابر انفجار مین و آماده نبرد نیز در نظر گرفته شد. برخلاف بیشتر هاموی ها، کماندو از سیستم تهویه مطبوع کامل برخوردار است.

این وسیله نقلیه به گونه ای ساخته است تا در برابر آتش سلاح های سبک، مین ها، و بمب های دست‌ساز کنار جاده ای مقاوم باشد. بدنه زاویه‌دار ام1117 گاردین کماندو می تواند گلوله های آرپی‌جی را نیز منحرف کرده و حتی در برابر انفجار آن دوام بیاورد.

ام1117 گاردین کماندو از سامانه تعلیق مستقل سود می برد و قابلیت عبور از مسیرهای آبی به عمق 1.5 متر، صعود از شیب 60 درجه و گذر از موانعی به ارتفاع 1.5 متر را دارد. پیشرانه این وسیله نقلیه توانایی تولید 260 اسب بخار نیرو و 828 پوندفوت گشتاور را دارد و با یک باک پر می تواند تقریبا 765 کیلومتر را طی کند. بیشینه سرعت ام1117 گاردین کماندو برابر با 101 کیلومتر در ساعت است.

سلاح های اصلی ام1117 گاردین کماندو مسلسل کالیبر 50 ام2اچ‌بی و نارنجک انداز 40 میلیمتری ام‌کی 19 هستند و سلاح ثانویه آن مسلسل متوسط ام240اچ است.

کاماز تایفون

برنامه تایفون توسط روس ها به منظور معرفی سری جدیدی از وسایل نقلیه زرهی برای نیروهای ارتش و پلیس شکل گرفت. کاماز تایفون یک وسیله نقلیه شش چرخ مقاوم و محافظت شده در برابر مین و کمین (امرپ) با شاسی ماژولار است که می تواند انفجار حداقل 17 پوند تی‌ان‌تی در زیر خود را تحمل کند.

شیشه های ضدگلوله این وسیله نقلیه دید وسیعی را برای راننده فراهم می کند. نیروی تولیدی پیشرانه کاماز تایفون به تمام چرخ های این وسیله نقلیه منتقل می شود و در صورت پنچر شدن تایرها همچنان می تواند به حرکت خود ادامه دهد. دامنه حرکت این وسیله نقلیه زرهی با یک باک پر تقریبا 1,200 کیلومتر است.

بیایئی کیمن امتیوی

بی‌ای‌ئی کیمن ام‌تی‌وی یک وسیله نقلیه تاکتیکی اندازه متوسط است که به سیستم تمام چرخ محرک، سامانه مرکزی تنظیم باد تایرها و زره کامپوزیتی مجهز شده است.

این وسیله نقلیه نظامی از نوع امرپ توانایی حمل 10 نفر را دارد و در برابر آتش سلاح های سبک، انفجار مین و بمب های دست‌ساز کنار جاده ای مقاوم است.

الجیاس فنک

ال‌جی‌اس فنک نام خود را از گونه ای روباه صحرایی گرفته و یک خودرو زرهی شناسایی چهار چرخ محرک تولید مشترک آلمان و هلند است. پیشرانه ال‌جی‌اس فنک توانایی تولید 239 اسب بخار نیرو را دارد و بیشینه سرعت آن برابر با 115 کیلومتر در ساعت است. برد عملیاتی این وسیله نقلیه با یک باک پر برابر با 860 کیلومتر است.

سامانه تنظیم باد تایرها، جی‌پی‌اس، فاصله‌یاب لیزری و دوربین حرارتی از جمله ویژگی های ال‌جی‌اس فنک هستند. این خودرو زرهی 10 تنی سه خدمه دارد و توانایی مقاومت در برابر مین های ضد نفر و آتش سلاح های سبک را دارد.

سلاح های مختلفی روی این خودرو قابل نصب هستند که از آن جمله می توان به یک مسلسل 12.7 میلیمتری، موشک های ضد تانک، یا نارنجک انداز اتوماتیک 40 میلیمتری اشاره کرد. همچنین، امکان نصب موشک های استینگر برای دفاع هوایی برد متوسط وجود دارد. سامانه تهویه مطبوع کاملا محافظت شده ال‌جی‌اس فنک می تواند ایمنی سرنشینان در برابر جنگ افزارهای هسته ای، بیولوژیکی، و شیمیایی را تامین کند.

بیایئی بیویاس 10 وایکینگ

بی‌وی‌اس 10 یک وسیله نقلیه همه‌جارو زرهی آبی‌خاکی با کابین دوقلو است. زره این وسیله نقلیه در حالت پایه توانایی مقاومت در برابر آتش سلاح های سبک را دارد و در صورت ارتقا می تواند محافظت در برابر مین و بمب های دست‌ساز کنار جاده ای را ارائه کند.

بی‌وی‌اس 10 وایکینگ می تواند به مسلسل های 5.58 میلیمتری تا 12.7 میلیمتری، نارنجک انداز اتومکاتیک 40 میلیمتری و همچنین پرتاب کننده نارنجک دودزا و خمپاره انداز مجهز شود.

پیشرانه شش سیلندر دیزلی 5.9 لیتری این وسیله نقلیه زرهی توانایی تولید 285 اسب بخار نیرو و 970 نیوتن‌متر گشتاور را دارد. بی‌وی‌اس 10 وایکینگ توانایی دستیابی به بیشینه سرعت 70 کیلومتر در ساعت در خشکی و 5 کیلومتر در ساعت در آب را دارد و با یک باک پر برد حرکتی تا 500 کیلومتر را ارائه می کند.

وسیله نقلیه جنگی بردلی

این وسیله نقلیه نام خود را از ژنرال عمر بردلی که در جنگ جهانی دوم حضور داشت، گرفته است. بردلی برای حمل و نقل نیرو و ارائه محافظت زرهی از آنها در برابر آتش دشمن ساخته شده است، در شرایطی که می تواند آتش پوششی برای عقب راندن نیروها و وسایل نقلیه نظامی دشمن را نیز ارائه کند.

پیشرانه دیزلی این وسیله نقلیه زرهی توانایی تولید 600 اسب بخار نیرو را دارد و می تواند به بیشینه سرعت 56 کیلومتر در ساعت دست یابد. برد حرکتی بردلی برابر با 400 کیلومتر است.

تسلیحات اصلی وسیله نقلیه جنگی بردلی شامل مسلسل 25 میلیمتری ام242 بوش‌مستر و موشک ضد تانک بی‌جی‌ام-71 تاو می شوند. سلاح ثانویه آن نیز مسلسل 7.62 میلیمتری ام240 است.

زره این وسیله نقلیه نظامی می تواند محافظت در برابر انفجار آر‌پی‌جی را نیز فراهم کند. نسخه اولیه بردلی محصولی آبی‌خاکی بود، اما با ارتقا زره و افزایش وزن، دیگر از این قابلیت برخوردار نیست.

پارامونت مارائودر

مارائودر یک خودرو زرهی ساخت شرکت پارامونت مستقر در آفریقای جنوبی است که غیرنظامیان نیز می توانند آن را خریداری کنند. این خودرو به پیشرانه ای با توانایی تولید 290 اسب بخار نیرو و 808 پوندفوت گشتاور مجهز است.

ضخامت شیشه های این خودرو 3.5 اینچ است و دارای سیستم تهویه کاملا محافظت شده است که در مواجهه با جنگ افزارهای شیمیایی، بیولوژیکی و هسته ای از سرنشینان محافظت می کند.

مارائودر توانایی تحمل نیروی انفجاری قابل توجهی را دارد و تایرهای آن قابلیت حرکت در حالت پنچر را دارند. بدنه مونوکوک این خودرو محافظت بالستیک (STANAG 4569 level III) و محافظت در برابر انفجار مین را ارائه می کند.

پیشرانه دیزلی این خودرو زرهی توانایی تولید 300 اسب بخار نیرو و 1,100 نیوتن‌متر گشتاور را دارد و با یک باک پر دامنه حرکتی 700 کیلومتر را ارائه می کند. با توجه به نوع تایر، این خودرو توانایی دستیابی به بیشینه سرعت 100 تا 120 کیلومتر در ساعت را دارد.

امکان مجهز کردن مارائودر به سلاح ها و سامانه های دفاعی مختلف از جمله مسلسل های کالیبر سبک تا متوسط، توپ، موشک انداز و همچنین سامانه های فرماندهی-نظارت-کنترل وجود دارد. همچنین، امکان پیکربندی برای نصب خمپاره انداز نیز وجود دارد.

کوگر امرپ

کوگر امرپ (مقاوم و محافظت شده در برابر مین و کمین) ساخت کشور آفریقای جنوبی است. شاسی مونوکوک وی شکل این خودرو در قسمت پایین می تواند نیروی انفجارها را به سمت بیرون منحرف کرده و مقاومت قابل توجهی در برابر آتش و انفجار ارائه می کند.

کوگر امرپ بر اساس ویژگی های طراحی و مواد بکار رفته در ساخت آن توانایی مقاومت در برابر آتش سلاح های سبک، مین و بمب های دست‌ساز کنار جاده ای را دارد. سیستم تهویه مطبوع دوگانه این وسیله نقلیه زرهی از افزایش بیش از حد دمای بدن سربازان در شرایط آب و هوایی گرم پیشگیری می کند.

پیشرانه کوگر امرپ توانایی تولید 330 اسب بخار نیرو را دارد و بیشینه سرعت این وسیله نقلیه زرهی برابر با 105 کیلومتر در ساعت است. برد حرکتی آن با یک باک پر برابر با 966 کیلومتر است.

ترجمه: محمدمهدی حیدرپور

اشتراک گذاری با :
تگ ها
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد