گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهخواندنی هاجدیدترین فناوری‌های نظامی؛ از بمب افکن خاص آمریکایی تا مورچه های جاسوس!

جدیدترین فناوری‌های نظامی؛ از بمب افکن خاص آمریکایی تا مورچه های جاسوس!

جدیدترین فناوری‌های نظامی؛ از بمب افکن خاص آمریکایی تا مورچه های جاسوس!

مجله تصویری سلاح هر ساله شاهد عرضه محصولات نظامی مختلف توسط کشورهای صاحب فناوری در این زمینه هستیم. این در شرایطی است که شاید مدت ها پس از طراحی و بکارگیری این تسلیحات از وجود آنها باخبر شویم زیرا بسیاری از پروژه های نظامی فوق محرمانه هستند.

در ادامه فهرستی از قدرتمندترین، انقلابی‌ترین، و آینده‌نگرترین هواپیماها، پهپادها، خودروها و دیگر تجهیزات و تسلیحات نظامی ارائه شده است. این مطلب در چند بخش ارائه خواهد شد.

بخش اول/جدیدترین فناوری‌های نظامی؛ از تانک نامرئی تا ناوگان ارواح!

 

بی-21 ریدر

بی-21 ریدر یک بمب افکن سنگین است که توسعه آن زیر نظر نیروی هوایی آمریکا و شرکت نورثروپ گرومن دنبال می شود. به عنوان بخشی از برنامه بمب افکن ضربتی دوربرد (ال‌آراس‌بی)، بی-21 قرار است یک بمب افکن راهبردی پیشرفته، بسیار دوربرد، رادارگریز و با قابلیت حمل مهمات سنگین باشد که توانایی استفاده از تسلیحات متعارف و نامتعارف را دارد.

ربات نظامی “سگ بزرگ”

“سگ بزرگ” یک ربات نظامی چهارپا با پایداری پویا است که برای نخستین بار در سال 2005 توسط شرکت بوستون داینامیکس معرفی شد. تامین مالی این پروژه بر عهده دارپا یا آژانس پروژه‌های پژوهشی پیشرفتهٔ دفاعی آمریکا بود.

ربات “سگ بزرگ” امکان حمل بار و تجهیزات در مسیرهای سخت و ناهموار را فراهم می کند، بدون این که تهدیدی متوجه جان سربازان باشد. اگرچه پروژه “سگ بزرگ” در سال 2015 و به دلیل سر و صدای زیاد پیشرانه آن برای استفاده در میدان نبرد کنار گذاشته شد، اما زمینه را برای معرفی نمونه های پیشرفته ای مانند ربات چهارپای “اسپات” فراهم کرد.

روبتل

روبتل (RoBattle) یک ربات نظامی بدون سرنشین ماژولار و محصول شرکت ارواسپیس اینداستریز است. این ربات نظامی برای انجام وظایفی خاص به جای سربازان پیاده نظام مانند حفاظت از کاروان نظامیان، ماموریت های شناسایی و غیره طراحی شده است. این خودرو بدون سرنشین دارای شش چرخ است، اما امکان جایگزی آنها با نوار فولادی شنی نیز وجود دارد.

روبتل توانایی عبور از مسیرهای ناهموار و برخی موانع مانند دیوارهای کوتاه را دارد. ماژولار بودن روبتل این امکان را فراهم می کند تا به ابزارهای مختلف مانند بازوهای رباتیک، رادارها و تسلیحات مجهز شود که به آن امکان درگیری در میدان نبرد را می دهد. این وسیله نقلیه 7 تنی توانایی حمل بار تا 3 تن را دارد و با استفاده از فناوری شبکه 4جی ارتباط برقرار می کند.

یواچ-19اکسآردبلیو هاور وینگ

یواچ-19اکس‌آردبلیو هاور وینگ (UH-19XRW Hoverwing) ترکیبی از ویژگی های قایق پرنده و هاورکرافت را ارائه می کند. این وسیله توانایی حمل بیشینه وزن 1200 پوند (544 کیلوگرم) را دارد، بیشینه سرعت آن 75 مایل بر ساعت (120 کیلومتر بر ساعت) و برد حرکتی آن 140 مایل (2253 کیلومتر) است. نکته جالب توجه درباره یواچ-19اکس‌آردبلیو این است که می تواند در ارتفاع بیش از شش فوتی (1.8 متر) شناور شده و بدون مزاحمت از موانع و بسیاری انواع مین های زمینی عبور کند.

لاکهید مارتین اسآر-72   

لاکهید مارتین اس‌آر-72 یک طرح مفهومی از هواگردی ابرصوت است که برای انجام ماموریت های اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی در نظر گرفته شده است. این طرح برای نخستین بار توسط شرکت لاکهید مارتین در سال 2013 و به عنوان جانشینی بدون سرنشین برای هواپیمای بازنشسته اس‌آر-71 ارائه شد. پرواز با سرعت 14500 مایل بر ساعت (23335 کیلومتر بر ساعت) می تواند امکان دسترسی به هر نقطه از سیاره زمین در کمتر از یک ساعت را برای اس‌آر-72 فراهم کند.

سامانه دیافراگم توزیع شده (دیایاس)

هواپیمای جنگنده اف-35 یکی از پیشرفته‌ترین جت های جنگنده حال حاضر جهان است که به سامانه دیافراگم توزیع شده مجهز است. این سامانه جریانی زنده از اطلاعات ارسالی از دوربین هایی تعبیه شده در سراسر هواپیما را در اختیار خلبان قرار می دهد. از این طریق خلبان بر هر زاویه ای دید داشته و هیچ نقطه کوری نیز برای وی باقی نمی ماند. این سامانه در ماموریت های شبانه نیز عملکرد دید در شب اختصاصی را ارائه می کند.

مورچه های مجهز به دوربین فِستو

مورچه های مجهز به دوربین فِستو جاسوس هایی ریز جثه ‌‌‌‌هستند و تشخیص آنها در دنیای واقعی دشوار است. این جاسوس های کوچک از راه دور قابل کنترل بوده و همچنین به صورت خودمختار نیز می توانند عمل کرده و از فواصل بسیار دور اقدام به ارسال تصاویر زنده و فوری کنند.

فناوری زمینگیر کردن پهپاد

هواگردهای بدون سرنشین یا پهپادها از جمله ابزارهای پر استفاده در میدان های نبرد امروز و مبارزه با تروریسم هستند. در شرایطی که آنها ابزارهایی مفید در دست افراد خوب محسوب می شوند، اما امکان استفاده از آنها توسط نیروهای دشمن و افراد شرور نیز وجود دارد. برای مقابله با چنین تهدیدی، فناوری زمینگیر کردن پهپاد (Drone Strike-Downs) یکی از طرح هایی است که می تواند چندین هدف پرنده را شناسایی کرده و به سرعت آنها را غیرفعال کند.

ریپساو

ریپساو (RIPSAW) یک سری از وسایل نقلیه رزمی زمینی بدون سرنشین هستند که برای استفاده توسط ارتش آمریکا توسعه یافتند. ریپساو برای انجام ماموریت های مختلف از جمله حفاظت از کاروان نظامیان، دفاع پیرامونی، نظارت، امداد و نجات، گشت مرزی، کنترل جمعیت و خنثی سازی مهمات انفجاری در نظر گرفته است. ماژولار بودن این وسیله نقلیه امکان استفاده از ابزارها و تسلیحات مختلف را فراهم می کند.

وسایل نقلیه همه جا رو فرماندهی آینده ارتش آمریکا 

در آینده، وسایل نقلیه رزمی رباتیک می توانند انجام وظایف خطرناکی که در حال حاضر توسط سربازان انجام می شوند را بر عهده بگیرند. فرماندهی آینده ارتش آمریکا (United States Army Futures Command) در سال 2018 و با ماموریت مدرن‌سازی ارتش با توسعه مفاهیم جنگ در آینده، ایجاد نوآوری از طریق پژوهش و توسعه و ساخت نسل بعدی تسلیحات شکل گرفت. توسعه نسل بعدی وسایل نقلیه جنگی همه جا رو یکی از گزینه هایی است که این بخش دنبال می کند.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد