گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهپرنده های نظامیشنیانگ جی-11: پرنده چینی، الهام روسی و تهدیدی برای تایوان!

شنیانگ جی-11: پرنده چینی، الهام روسی و تهدیدی برای تایوان!

شنیانگ جی-11: پرنده چینی، الهام روسی و تهدیدی برای تایوان!

مجله تصویری سلاح طی تور آسیایی اخیر جو بایدن رییس جمهور آمریکا، چین در چند مورد با هواپیماهای خود به منطقه شناسایی دفاع هوایی تایوان وارد شد. جت جنگنده شنیانگ جی-11 (Shenyang J-11) یکی از این هواپیماها بوده است. در ادامه نگاه دقیق‌تری به این جت جنگنده خواهیم داشت.

 

 

پرنده ای با الهام از جنگنده های روسی

نیروی هوایی ارتش آزادی‌بخش خلق (پی‌ال‌ای‌ای‌اف) جت جنگنده جی-11 را از سال 1998 به خدمت گرفته است. این هواپیما برای رقابت با جنگنده های اف-16 فایتینگ فالکون، اف/ای-18 هورنت و اف-15 ایگل شکل گرفته است. طراحی جنگنده جی-11 بر اساس جنگنده روسی سوخو سو-27 انجام شده است.

نیروی هوایی چین در مورد مجوز ساخت 200 فروند جنگنده جی-11 در چین با همکاری روسیه مذاکراتی را انجام داد. اما پس از پایان مدت اعتبار این مجوز، ساخت این هواپیما احتمالا از طریق مهندسی معکوس قطعات توسط شرکت هواپیماسازی شنیانگ ادامه یافت که نارضایتی روسیه را به همراه داشت زیرا مسکو می خواست که پیشرانه ها و اویونیک همچنان ساخت این کشور باشند.

مدل جی-11بی عمدتا به صورت بومی ساخته شده است

جی-11 هواپیمایی تک خلبان و مجهز به دو پیشرانه است. این یک جت جنگنده غیر رادارگریز است، اما با توجه به تولید تعداد زیادی از آن در چین به یکی از جنگنده های اصلی نیروی هوایی این کشور تبدیل شده است.

چین با معرفی مدل جی-11بی بهبودهایی را در این هواپیما ارائه کرد که از آن جمله می توان به کابین بهتر با نمایشگر هدآپ و رادار هشدار اولیه که می تواند جنگنده های دشمن را در فاصله بیش از 90 مایلی (145 کیلومتر) و کشتی های سطحی را در فاصله بیش از 200 مایلی (322 کیلومتر) تشخیص دهد، اشاره کرد. نود درصد مدل جی-11بی از قطعات ساخت چین تشکیل شده است.

پیشرانه های توربوفن دبلیو‌اس-10ای نیروی مورد نیاز جنگنده جی-11بی را تامین می کنند، اما به تعمیر و نگهداری و اورهال قابل توجهی نیاز دارند. این پیشرانه ها امکان دستیابی به بیشینه سرعت 1553 مایل بر ساعت (2500 کیلومتر بر ساعت) را فراهم می کنند. برد پروازی جی-11 برابر با 2193 مایل (3530 کیلومتر) و برد رزمی آن 930 مایل (1500 کیلومتر) است. این جت جنگنده می تواند تا 62500 پا (19000 متر) اوج بگیرد.

به خوبی مجهز شده با مهمات ساخت چین

جنگنده جی-11 توانایی استفاده از مجموعه کاملی از بمب ها و موشک های هوا به هوای ساخت چین را دارد که با فناوری راداری یا فروسرخ هدایت می شوند. همچنین، این هواپیما امکان استفاده از بمب های هدایت شونده لیزری و بمب های خوشه ای سقوط آزاد را دارد. جی-11 می تواند به موشک های هوا به سطح نیز مجهز شود. تعداد 10 جایگاه روی بال های این هواپیما برای حمل تسلیحات وجود دارند. این جنگنده برای فرار از دست موشک های دشمن نیز می تواند از چف و منور استفاده کند.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد