گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهخودروهای نظامیتانک ام1 آبرامز؛ 40 ساله و یکی از قدرتمندترین وسایل نقلیه روی سیاره زمین!

تانک ام1 آبرامز؛ 40 ساله و یکی از قدرتمندترین وسایل نقلیه روی سیاره زمین!

تانک ام1 آبرامز؛ 40 ساله و یکی از قدرتمندترین وسایل نقلیه روی سیاره زمین!

مجله تصویری سلاح در شرایطی که بسیاری از تجهیزات نظامی در زرادخانه آمریکا با فناوری های جدید جایگزین شده اند، تانک ام1 آبرامز (M1 Abrams) ارتش طی سال ها فقط به ارتقا نیاز داشته تا همچنان قابلیت های خود را برای حضور در میدان نبرد حفظ کند.

 

 

تانک ام1 آبرامز بیش از چهار دهه است که در خدمت ارتش آمریکا قرار دارد و به عنوان یکی از قدرتمندترین وسایل نقلیه روی سیاره زمین شناخته می شود. این تانک در میدان های نبرد مختلف از جمله جنگ خلیج فارس، حمله آمریکا به عراق در سال 2003 و در ولایت هلمند در افغانستان در سال 2010، توانایی های خود برای حضور در میدان نبرد را ثابت کرده است.

سه نوع اصلی از تانک آبرامز شامل ام1، ام1ای1 و ام1ای2 وجود دارند، اگرچه هر یک از آنها دارای چند مدل مختلف هستند که این تانک را به یک وسیله نقلیه با کارایی متنوع تبدیل می کند.

جدیدترین نوع تانک آبرامز که به نام M1A2 SEPv4 شناخته می شود از ماه مارس در دست توسعه است و از آن به عنوان مرگبارترین عضو خانواده آبرامز تا به امروز نام برده می شود.

تاریخچه کوتاه از تانک ام1 آبرامز

تانک جنگی آبرامز توسط شرکت کرایسلر دیفنس (در حال حاضر به نام جنرال داینامیکس لند سیستمز شناخته می شود) در دهه 1970 برای جایگزینی با تانک های قدیمی ام60 پاتن طراحی شد و خدمت خود را در سال 1980 آغاز کرد. نخستین نمونه اولیه دارای توپ 105 میلیمتری بود و به دنبال آن 6000 تانک مجهز به زره بهبود یافته و سامانه محافظت در برابر حملات شیمیایی، بیولوژیکی، رادیولوژیکی و هسته ای (سی‌بی‌آران) تولید شد.

نوع ام1ای1 (M1A1) تانک آبرامز بین سال های 1985 تا 1992 در خط تولید قرار داشت و نوع ام1ای2 (M1A2) در سال 1986 معرفی و در سال 1992 وارد خدمت شد.

نوع ام1ای2 به یک توپ 120 میلیمتری اکس‌ام256، مسلسل کواکسیال 7.62 میلیمتری ام240، و یک مسلسل ام2 مجهز شده است. از شاخص‌ترین تغییرات بیرونی در نوع ام1ای2 می توان به جایگاه سلاح باز طراحی شده فرمانده و اضافه شدن سامانه دید حرارتی مستقل برای فرمانده اشاره کرد. اما در داخل، تانک ام1ای2 باز طراحی اساسی را برای بهره‌مندی از فناوری های جدیدتر تجربه کرد.

سابقه موفق تانک ام1 آبرامز در میدان نبرد

تانک ام1ای1 برای نخستین بار در سال 1991 و طی جنگ خلیج فارس حضور در میدان نبرد را تجربه کرد. این تانک تقریبا به مدت هفت ماه در برابر تانک های تی-55 و تی-62 ساخت شوروی در میدان نبرد حضور داشت.

تانک آبرامز عملکرد بسیار خوبی در این جنگ داشت و تنها 23 عراده از 1849 عراده تانک آبارمز آسیب دیده و حتی یک تانک نیز توسط آتش دشمن نابود نشد.

در شرایطی که تانک آبرامز طی حمله آمریکا به عراق چندین تلفات را تجربه کرد، اما به طور کلی یک ابزار حیاتی برای ارتش و سپاه تفنگداران دریایی آمریکا بود.

معرفی تانک M1A2 SEPv4

جدیدترین نسخه تانک آبرامز می تواند توانایی های ارتش آمریکا در میدان نبرد را هرچه بیشتر افزایش دهد. در اوایل سال 2021، شرکت جنرال داینامیکس لند سیستمز (General Dynamics Land Systems) قراردادی 25 میلیون دلاری را برای یکپارچه‌سازی نرم افزار آموزشی و بروزرسانی های امنیت سایبری برای جدیدترین نسخه تانک ام1 آبرامز امضا کرد.

نسخه SEPv4 یک مدل ارتقا یافته از نسخه M1A2 SEPv3 است که این نسخه نیز زیر نظارت شرکت جنرال داینامیکس لند سیستمز قرار دارد.

به گفته ارتش آمریکا، تانک M1A2 SEPv4 خدمه را قادر خواهد ساخت تا اهداف دشمن را از فواصلی دورتر نسبت به گذشته شناسایی کرده و به عنوان مرگبارترین نسخه از این تانک عمل خواهد کرد. همچنین سامانه 3GEN FLIR به عنوان یک بروزرسانی در تانک M1A2 SEPv4 بکار گرفته خواهد شد. سامانه  3GEN FLIR نسل بعدی دوربین های شناسایی، نظارت و هدف گیری محسوب می شود.

همچنین نسخه جدید تانک آبرامز به یک دوربین رنگی، فاصله یاب لیزری و یک نشانگر لیزری کراس پلتفرم برای تسهیل نبرد در چند جهت مجهز خواهد شد. همچنین، این تانک به یک پیوند داده دیجیتال برای ارتباط با گلوله چند منظوره پیشرفته قابل برنامه ریزی اکس‌ام1147 برای سلاح اصلی تانک مجهز خواهد شد.

چرا تانک ها همچنان اهمیت دارند

با توجه به استفاده گسترده از تانک های جنگی در تهاجم جاری روسیه به اوکراین، توسعه وسایل نقلیه زرهی جدیدتر و مجهزتر همچنان امری حیاتی محسوب می شود. روسیه طی حمله به اوکراین شاهد تلفات سنگین تانک های خود بوده و حتی مجبور به استفاده از تانک های قدیمی خود مربوط به دوران شوروی سابق شده است.

تانک ام1 آبرامز در حال حاضر گزینه ای برتر نسبت به بسیاری از همتایان خود محسوب می شود و نسخه جدید M1A2 SEPv4 ستون اصلی سپاه زرهی ارتش آمریکا برای سال های پیش‌رو را شکل خواهد داد.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد