گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهتسلیحات دریاییناوچه آدمیرال گورشکوف؛ ستون اصلی ناوگان نیروی دریایی روسیه

ناوچه آدمیرال گورشکوف؛ ستون اصلی ناوگان نیروی دریایی روسیه

ناوچه آدمیرال گورشکوف؛ ستون اصلی ناوگان نیروی دریایی روسیه

مجله تصویری سلاح آدمیرال گورشکوف (Admiral Gorshkov) کلاس جدیدی از ناوچه های چند منظوره روسیه است. آدمیرال گورشکوف جانشینی برای کلاس بوروستنیک (Burevestnik class) است که در کشورهای غربی به نام کلاس کریواک (Krivak class) شناخته می شود.

پروژه ناوچه کلاس آدمیرال گورشکوف در سال 2003 توسط فرماندهی نیروی دریایی روسیه تایید و ساخت و ساز آن در سال 2006 آغاز شد. این کلاس خدمت در نیروی دریایی روسیه را از سال 2018 آغاز کرده است. کلاس آدمیرال گورشکوف به نوعی قرار است ستون اصلی ناوگان آینده نیروی دریایی روسیه باشد. نسخه ای صادراتی از این ناوچه نیز برای مشتریان احتمالی معرفی شده است.

 

کلاس آدمیرال گورشکوف؛ ناوچه ای با توانایی های مختلف

آدمیرال گورشکوف نمونه کاملی از یک ناوچه چند منظوره محسوب می شود. بسیاری از ناوچه های دیگر بر وظایف خاصی مانند جنگ ضد هوایی، یا جنگ ضد زیردریایی متمرکز هستند.

اما ناوچه روسی آدمیرال گورشکوف برای ایفای نقش های مختلف مانند حملات دور برد علیه اهداف سطحی و کشتی ها، جنگ ضد زیردریایی، ماموریت اسکورت و استقرار در موقعیت های مختلف طراحی شده است. در برخی موارد، این قبیل ناوچه های چند منظوره حتی می توانند جایگزینی برای ناوشکن های بزرگ‌تر باشند.

تسلیحات و حسگرها

کلاس آدمیرال گورشکوف به بهترین تسلیحات و حسگرهایی که صنعت روسیه توانایی تولید آنها را دارد، مجهز شده است.

کلاس آدمیرال گورشکوف به یک سامانه پرتاب عمودی 16 سلولی برای ترکیبی از موشک های کروز حمله زمینی کالیبر-ان‌کی (Kalibr-NK) با برد 2500 کیلومتر، موشک های ضد کشتی پی-800 اونیکس (P-800 Oniks) با برد 300 تا 500 کیلومتر، موشک های ضد کشتی و حمله زمینی ابرصوت زیرکان (Tsyrkon) با برد حداقل 500 کیلومتر و موشک های ضد زیردریایی 91آرتی‌ئی2 (91RTE2) مجهز شده است.

یک سامانه پرتاب عمودی 32 سلولی دیگر نیز برای موشک های پدافند هوایی برد متوسط وجود دارد. این سامانه از موشک های رهگیر 9ام96ئی (9M96E) و 9ام96ئی2 (9M96E2) که در سامانه پدافند هوایی زمینی اس-400 (S-400) استفاده می شوند، بهره می برد. این موشک ها به ترتیب دارای برد 40 و 120 کیلومتر هستند.

احتمال موفقیت ادعایی آنها 90 درصد علیه هواپیما و 70 درصد علیه موشک ضد کشتی هارپون عنوان شده است. گزارش شده است که این سامانه پرتاب عمودی می تواند یک موشک کوتاه برد را نیز پرتاب کند که احتمالا نوعی از موشک 9ام100 (9M100) است.

از دیگر قابلیت های ضد زیردریایی/ضد کشتی ناوچه کلاس آدمیرال گورشکوف می توان به دو پرتابگر اژدر 330 میلیمتری برای اژدرهای پاکت-ان‌کی (Paket-NK) اشاره کرد. این اژدرها می توانند هم علیه زیردیایی های دشمن و هم اژدرهایی که به سمت ناوچه حرکت می کنند به کار گرفته شوند.

یک سلاح 130 میلیمتری ای-192ام (A-192M) نیز در ناوچه کلاس آدمیرال گورشکوف وجود دارد. این سلاح نواخت تیر 45 گلوله در دقیقه را ارائه می کند. از این سلاح می توان برای درگیر شدن با اهداف سطحی و همچنین گلوله باران خشکی استفاده کرد.

آخرین خط دفاعی ناوچه کلاس آدمیرال گورشکوف را دو سامانه دفاع نزدیک دریایی پالاش (Palash Close-In Weapon Systems) شکل می دهند. این سامانه های دفاعی به سلاح گاتلینگ 30 میلیمتری و هر کدام به هشت موشک سطح به هوای کوتاه برد مجهز هستند.

همچنین، دو مسلسل سنگین 14.5 میلیمتری مستقر روی پایه در این ناوچه وجود دارند.

ناوچه های کلاس آدمیرال گورشکوف دارای یک آشیانه هستند و می توانند تنها یک فروند بالگرد کاموف کا-27 یا یک هلیکوپتر دریایی مشابه را حمل کنند.

پیشرانه

ناوچه های کلاس آدمیرال گورشکوف از سامانه پیشران ترکیبی دیزل و گاز استفاده می کنند. دو پیشرانه دیزلی توانایی تولید 10400 شفت اسب بخار نیرو را دارند و دو توربین گازی نیز در مجموع نیروی خروجی 55000 شفت اسب بخار را ارائه می کنند. بیشینه سرعت این ناوچه ها 29.5 گره (55 کیلومتر بر ساعت) و برد حرکتی آنها 8980 کیلومتر در صورت حرکت با سرعت 14 گره (26 کیلومتر بر ساعت) عنوان شده است.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد