گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهخودروهای نظامیتانک چلنجر 2؛ دردسر جدید پوتین در جنگ با اوکراین

تانک چلنجر 2؛ دردسر جدید پوتین در جنگ با اوکراین

تانک چلنجر 2؛ دردسر جدید پوتین در جنگ با اوکراین

مجله تصویری سلاح ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا در تماسی که به تازگی با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین داشت، اعلام کرد که بریتانیا چند عراده تانک چلنجر 2 (Challenger 2) را در اختیار اوکراین قرار خواهد داد.

این خبر چند روز پس از آن منتشر شد که لهستان اعلام کرد که 14 عراده تانک لئوپارد 2 را به اوکراین ارسال خواهد کرد. آمریکا و آلمان نیز اعلام کرده اند که ده ها خودروی جنگی نفربر را در اختیار اوکراین قرار خواهند داد.

تانک چلنجر 2 یک گزینه مهم برای ارتش اوکراین خواهد بود زیرا این کشور نیاز مبرمی به سامانه های تسلیحاتی پیشرفته‌تر در مقابله با ارتش روسیه دارد.

 

آشنایی با تانک چلنجر 2

تانک چلنجر 2 محصول جدیدی نیست. عمر خدمت این تانک به 30 سال نزدیک می شود. با این وجود، چلنجر 2 پیشرفته‌ترین تانک در زرادخانه اوکراین خواهد بود.

طراحی تانک چلنجر 2 بین سال های 1986 تا 1993 صورت گرفت. این تانک بین سال های 1993 تا 2002 در خط تولید قرار داشت و از سال 1998 خدمت در ارتش بریتانیا را آغاز کرده است.

تانک چلنجر 2 دارای چهار خدمه است و سلاح اصلی آن توپ 120 میلیمتری ال30ئی4 (L30E4) است که با دو مسلسل 7.62 میلیمتری همراهی می شود. این تانک می تواند به بیشینه سرعت 59 کیلومتر بر ساعت روی جاده و 40 کیلومتر بر ساعت در مسیرهای خارج جاده دست یابد.

یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت تانک چلنجر 2 زره آن است. این تانک به زره کامپوزیتی چابهام (Chobham composite armor) مجهز است که سطح محافظتی خوبی در برابر پرتابه ها و گلوله های زره‌شکن ارائه می کند. تنها تانک های چلنجر 1، سلف چلنجر 2، و ام1 آبرامز آمریکا به زره کامپوزیتی چابهام مجهز شده اند.

قرار است 14 عراده تانک چلنجر 2 به اوکراین ارسال شوند. اگرچه تعداد کمی به نظر می رسد، اما ارسال همین تعداد کم نیز اهمیت دارد زیرا می تواند بر دیگر کشورهای اروپایی، به ویژه آلمان برای ارسال تانک به اوکراین فشار وارد کند.

در واقع، آلمان کلید آرزوهای اوکراین برای دریافت تانک را در دست دارد. آلمان به عنوان تولیدکننده تانک لئوپارد 2 باید مجوز صادرات مجدد را به هر کشوری که به دنبال ارسال این تانک به اوکراین است را بدهد.

اگرچه نه تانک چلنجر 2 و نه لئوپارد 2 یا ام1 آبرامز تغییردهنده بازی در جنگ روسیه و اوکراین نیستند، اما به طور قطع به ارتش اوکراین برای عملکرد موثرتر در میدان نبرد و همچنین نجات جان انسان ها، از آنجایی که به تسلیحات و زره بهتری مجهز هستند، کمک خواهند کرد.

در شرایطی که تانک ها به اندازه دیگر سامانه های تسلیحاتی ارسالی به اوکراین مانند سامانه راکت انداز متحرک هایمارز ام142 یا سامانه راکت انداز چندگانه ام270 تاثیرگذار نخواهند بود، اما برای آنچه اوکراین در حال برنامه‌ریزی است، ضروری هستند.

تانک؛ سلاحی مهم برای برنامه برنامه های نظامی آینده اوکراین

تقریبا 18 درصد از خاک اوکراین – از جمله شبه جزیره کریمه – هنوز زیر کنترل روسیه است.

با نزدیک شدن به فصل نبرد، ارتش اوکراین در حال برنامه‌ریزی مرحله جدیدی از ضد حملات خود است. پس از موفقیت های حاصل شده در فصل پاییز و آزادسازی صدها کیلومتر مربع از خاک اوکراین در شرق و جنوب این کشور و وارد کردن تلفات سنگین به ارتش روسیه، ارتش اوکراین برای آزادسازی مناطق بیشتری آماده می شود.

اما برای پیشبرد این برنامه، به ویژه از آنجایی که نیروهای روسیه چندین هفته برای تقویت دیوارهای دفاعی خود زمان داشته اند، اوکراین نیز به کمک نظامی از طرف غرب نیاز خواهد داشت.

ارسال تانک های پیشرفته‌تر مانند چلنجر 2، لئوپارد 2 و ام1 آبرامز می تواند به نیروهای نظامی اوکراین در جهت تحقق اهداف خود و آزادسازی خاک این کشور کمک کند.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد