گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهپرنده های نظامیشنیانگ جی-16 چینی پاسخی به اف-15 ایگل آمریکایی

شنیانگ جی-16 چینی پاسخی به اف-15 ایگل آمریکایی

شنیانگ جی-16 چینی پاسخی به اف-15 ایگل آمریکایی

مجله تصویری سلاح به واسطه تنش های فزاینده با آمریکا و متحدانش در دریاهای جنوب و شرق چین، ارتش چین جت های جنگنده چند منظوره شنیانگ جی-16 (Shenyang J-16) را در هر پنج ستاد فرماندهی مشترک (Theater commands) خود مستقر کرده است.

توسعه جنگنده جی-16 در سال 2008 آغاز شد و این هواپیما به نوعی پاسخ چین به بروزرسانی جنگنده های اف-15 ایگل (F-15 Eagle) آمریکا بود.

 

آشنایی با جت جنگنده شنیانگ جی-16

جی-16 یک جت جنگنده چند منظوره مجهز به دو پیشرانه، دارای دو خدمه و با قابلیت انجام ماموریت در شرایط مختلف آب و هوایی است. این هواپیما نسخه تکامل یافته از جت جنگنده برتری هوایی شنیانگ جی-11 است. این نسخه ای پیشرفته‌تر با توانایی حمله به اهداف زمینی است.

جی-16 از نظر قابلیت های خود چیزی شبیه به جت جنگنده اف-15ئی استرایک ایگل آمریکا است. تولید جت جنگنده جی-16 در سال 2012 آغاز شد و همچنان در خط تولید قرار دارد. این هواپیما از سال 2013 خدمت در نیروی هوایی چین را آغاز کرده است.

جت چند منظوره جی-16 محصول شرکت هواپیماسازی شنیانگ است. طراحی این هواپیما بر اساس جت جنگنده جی-11بی‌اس و سوخو-30ام‌کی‌کی صورت گرفت. این هواپیما دارای اویونیک ارتقا یافته است و از پیشرانه های چینی دبلیو‌اس-10بی استفاده می کند.

جی-16 به رادار مدرن آرایه اسکن الکترونیکی فعال (Active Electronically-Scanned Array)، سامانه جستجو و ردیابی فروسرخ و سامانه های جدید اقدامات متقابل الکترونیکی مجهز شده است.

طراحی آیرودینامیک جت جنگنده جی-16 بیشتر بر مانورپذیری تاکید دارد تا رادارگریزی. رنگ آمیزی استتار این هواپیما موجب می شود تا در آسمان و دریا به خوبی ترکیب شده و تشخیص آن با چشم غیر مسلح دشوار شود.

اگرچه جت جنگنده چنگدو جی-20 پیشرفته‌ترین جت چین محسوب می شود، اما نیروی هوایی این کشور همچنان به جی-16 نیز نیاز دارد زیرا این دو هواپیما می توانند مکمل یکدیگر باشند. جی-20 می تواند از ویژگی های رادارگریزی خود برای نابودی تاسیسات ضد هوایی نیروهای دشمن استفاده کند و در ابتدا برتری هوایی را کسب کند، اما ظرفیت حمل سلاح به اندازه جی-16 را ندارد. جنگنده جی-20 برای افزایش ویژگی رادارگریزی تسلیحات خود را در محفظه هایی درون بدنه هواپیما پنهان می کند.

جت چند منظوره جی-16 برد پروازی 3000 کیلومتر را ارائه می کند و توانایی سوختگیری در هوا را نیز دارد.

این هواپیما به یک توپ 30 میلیمتری جی‌اس‌اچ-30-1 با 150 گلوله مجهز شده است. دوازده نقطه اتصال سلاح زیر بال های این هواپیما وجود دارند و می تواند 8000 کیلوگرم مهمات از جمله موشک های هوا به هوا (8 موشک میان برد پی‌ال-12 و 4 موشک کوتاه برد پی‌ال-9)، موشک های ضد کشتی و ضد تشعشع، موشک های کروز، و بمب ها و راکت های هدایت شونده ماهواره ای و لیزری را حمل کند.

در سال 2018، یک فروند جی-16 مسلح به موشک های هوا به هوای جدیدتر پی‌ال-10 کوتاه برد و پی‌ال-15 دور برد مشاهده شد. موشک پی‌ال-15 از نوع هدایت شونده رادار فعال با بردی بیش از 150 کیلومتر و سرعت 4 ماخ (4939 کیلومتر) است.

بیشتر انواع تسلیحات هوا به سطح که در حال حاضر در اختیار نیروی هوایی چین قرار دارند نیز امکان نصب روی جت جنگنده جی-16 را دارند.

انواع

در کنار نسخه عادی، جی-16دی به عنوان یک هواپیمای جنگ الکترونیک عمل می کند. این نسخه دارای رادوم کوتاه‌تر و فاقد توپ 30 میلیمتری و سامانه جستجو و ردیابی فروسرخ است. نسخه جی-16دی نخستین پرواز خود را در 18 دسامبر 2015 انجام داد و عملکردی شبیه به ئی‌ای-18جی گرولر (EA-18G Growler) آمریکا دارد.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد