گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهخودروهای نظامیهاسکی؛ از بهترین خودروهای نظامی جهان برای تشخیص مین

هاسکی؛ از بهترین خودروهای نظامی جهان برای تشخیص مین

هاسکی؛ از بهترین خودروهای نظامی جهان برای تشخیص مین

مجله تصویری سلاح خودرو مین‌یاب هاسکی (Husky Vehicle Mounted Mine Detector)، به اختصار هاسکی ویامامدی (Husky VMMD) که قبلا به نام چابی (Chubby) شناخته می شد، یک خودرو تشخیص مین و پاکسازی مسیر است که توسط دی‌سی‌دی پروتکتد موبیلیتی (DCD Protected Mobility)، بخشی از گروه دی‌سی‌دی تولید شده است.

خودرو هاسکی وی‌ام‌ام‌دی در ابتدا برای ارتش آفریقای جنوبی در دهه 1970 تولید شد. هاسکی نه تنها می تواند مواد منفجره دفن شده فلزی و غیر فلزی را شناسایی کند، بلکه امکان سفارشی‌سازی آن برای شناسایی تهدیدات تعریف شده توسط کاربر نیز وجود دارد.

 

انواع خودرو هاسکی ویامامدی

هاسکی ام‌کی 1 (Husky MK I) در دهه 1970 برای شناسایی مین های زمینی ساخته شد. شرکت دی‌سی‌دی مدل های هاسکی ام‌کی 2 (Husky MK II) و هاسکی ام‌کی 3 (Husky MK III) را به عنوان نسخه های بروزرسانی شده مدل پایه معرفی کرد. تمام این مدل ها تک خدمه هستند.

هاسکی 2جی (Husky 2G) جدیدترین نوع این خودرو نظامی است که این مدل توسط دو خدمه شامل راننده و اپراتور حسگر اداره می شود.

جزئیات طراحی هاسکی ویامامدی

خودرو هاسکی وی‌ام‌ام‌دی دارای بدنه ای وی شکل است که محافظت بهینه در برابر انفجار را ارائه می کند. کابین این خودرو به پنجره با شیشه ضد گلوله و یک تک دریچه در بالا مجهز است.

درازا، پهنا و ارتفاع خودرو هاسکی به ترتیب برابر با 7.34 متر، 2.53 متر و 3.54 متر است. وزن عملیاتی این خودرو  8350 کیلوگرم است.

خودرو هاسکی وی‌ام‌ام‌دی برای شناسایی مین های زمینی و بمب های کنار جاده ای (IEDs) با احتمال تشخیص بالا و نرخ هشدار کاذب پایین طراحی شده است. ارتفاع حسگر نصب شده روی خودرو هاسکی به طور اتوماتیک قابل کنترل است تا برای عوارض زمین مختلف تنظیم شود. هاسکی همچنین می تواند به تریلر انفجار مین (Mine Detonation Trailer) متصل شود تا هر مین باقیمانده را منفجر کند.

حسگرهای خودرو هاسکی ویامامدی

خودرو هاسکی وی‌ام‌ام‌دی به رادار زمین‌نفوذ Visor 2500 ساخت شرکت نیتک مجهز شده است.

این خودرو از الگوریتم های تشخیص اتوماتیک برای پردازش داده های رادار زمین‌نفوذ و تشخیص مین استفاده می کند.

سامانه ناوبری خودرو شامل سامانه ان‌جی‌سی ال‌ان-270 آی‌ان‌اس (NGC LN-270 INS) ساخت شرکت نورث روپ گرومن با جی‌پی‌اس، ماژول ضد جمینگ اس‌ای‌ای‌اس‌ام (SAASM) و ماژول استارفایر دی‌جی‌پی‌اس (Starfire DGPS) می شود.

ویژگی های محافظت از خود هاسکی ویامامدی

بدنه وی شکل هاسکی وی‌ام‌ام‌دی از خود خودرو و خدمه آن در برابر انفجار محافظت می کند. بدنه این خودرو می تواند انفجارهای STANAG 4569 level 4a & 4b و همچنین انفجار بالستیک STANAG 4569 level 3 را تحمل کند. این خودرو به گونه ای طراحی شده است تا در برابر انفجار شدید مقاومت کند و می تواند طی دو ساعت پس از انفجار به شرایط عملیاتی باز گردد.

جزئیات پیشرانه هاسکی ویامامدی

خودرو هاسکی به یک پیشرانه 6.4 لیتری شش سیلندر توربو دیزل مجهز است که با یک جعبه دنده اتوماتیک پنج سرعته همراهی می شود.

این پیشرانه توانایی تولید 201 اسب بخار نیرو و 750 نیوتن‌متر گشتاور را دارد.

بیشینه سرعت خودرو برابر با 72 کیلومتر بر ساعت است و می تواند طی فقط 16 ثانیه به سرعت 50 کیلومتر بر ساعت برسد. بیشینه برد حرکتی خودرو هاسکی 400 کیلومتر است که در صورت اتصال تریلر انفجار مین به 200 کیلومتر می رسد.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد