گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهاسلحه شناسیسلاح جنگ ویتنام که بالغ بر 10000 قبضه آن به اوکراین ارسال شده است!

سلاح جنگ ویتنام که بالغ بر 10000 قبضه آن به اوکراین ارسال شده است!

سلاح جنگ ویتنام که بالغ بر 10000 قبضه آن به اوکراین ارسال شده است!

مجله تصویری سلاح برای مقابله با واحدهای زرهی روسیه، متحدان غربی کشور اوکراین سلاح های ضد تانک مختلفی را در اختیار این کشور قرار داده اند. سلاح ضد تانک سبک ام72 (M72 Light Anti-Tank Weapon) که به اختصار ام72 لاو (M72 LAW) نامیده می شود، از نمونه هایی است که در تعداد زیاد به اوکراین اهدا شده است.

ام72 لاو سلاح جدیدی نیست، اما توانایی های خود را بارها در میدان نبرد ثابت کرده است. کانادا (4500 قبضه)، نروژ (2000 قبضه) و دانمارک (2700 قبضه) از جمله کشورهایی بوده اند که این سلاح را به اوکراین اهدا کرده اند.

 

آشنایی با سلاح ام72 لاو

ام72 لاو شبیه به سلاح ضد تانک ای‌تی4 است. این یک سلاح دوش پرتاب لوله ای شکل یک بار مصرف است. با برد موثر 200 متر، ام72 لاو با خرج زره‌شکاف نیرومند خود می تواند به زره 12 اینچی نفوذ کند.

ام72 لاو نسخه ای قابل حمل و سبک از یک پرتابگر راکت 66 میلیمتری است. طول این سلاح در حالت غیرمسلح 630 میلیمتر و در حالت مسلح شده 881 میلیمتر است. سرعت دهانه ام72 لاو برابر با 145 متر بر ثانیه است.

ام72 لاو: تاریخچه سلاح

ام72 لاو از اوایل دهه 1960 به ویژه برای مقابله با تانک های سبک شوروی در اروپا خدمت خود را آغاز کرد. این سلاح در سال 1963 معرفی شد و به عنوان یک سامانه موشکی یکبار مصرف با توانایی از کار انداختن تانک با یک شلیک، در آن زمان محصولی نوآورانه محسوب می شد.

سربازان آمریکایی طی جنگ ویتنام از ام72 لاو برای نفوذ و تخریب سنگرهای دشمن استفاده می کردند. اما عملکرد نه چندان موثر در برابر تانک های ارتش ویتنام شمالی و برخی نواقص موجب شد تا بهبود عملکرد و طراحی این سلاح در دستور کار قرار بگیرد.

از آن زمان، با معرفی چندین نسخه جدید، سلاح لاو نسبت به مدل اولیه بهبودهای چشمگیری را تجربه کرده است. نسخه های ارتقا یافته ام72 لاو در میدان های نبرد از جمله در افغانستان و عراق عملکرد خوبی از خود نشان دادند.

ام72 لاو در دوران مدرن همچنان مورد توجه است

از سلاح سبک ام72 لاو نه تنها علیه تانک (با استفاده از گلوله های ضد تانک با قابلیت انفجار قوی)، بلکه علیه ساختمان ها و خودروهای زرهی سبک‌تر مانند نفربرها نیز استفاده می شود. ام72 لاو توازن خوبی بین وزن و اندازه برای اثربخشی در میدان نبرد را ارائه می کند.

ام72 گزینه خوبی برای مقابله با نیروهای دشمن در برد نزدیک تا متوسط محسوب می شود. این سلاحی با قابلیت استفاده سریع و آسان است و به عنوان گزینه ای سرکوب کننده و در عین حال، دقیق و مرگبار در نظر گرفته می شود.

استفاده از ام72 آسان است

شلیک با ام72 لاو ساده است و گزینه خوبی برای آموزش مبارزان کم تجربه اوکراینی مانند نیروهای ذخیره دفاعی محسوب می شود. آماده‌سازی این سلاح برای شلیک شامل کشیدن سوزن مسلح کردن، برداشتن درپوش عقب، گرفتن قسمت عقب سلاح و کشیدن برای باز شدن کامل لوله، قرار دادن دسته ماشه روی حالت مسلح، نشانه گیری و شلیک می شود. فشار گاز برای راکت 66 میلیمتری بقیه کار را انجام می دهد.

ام72 سبک و مرگبار است

نکته مهم درباره ام72 لاو قابل حمل بودن آن است. این سلاح ضد تانک تنها 2.5 کیلوگرم وزن دارد. سربازان می توانند آن را با یک بند روی دوش خود حمل کنند، در شرایطی که سلاح اصلیشان را نیز آماده نبرد نگه می دارند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، بارها از کشورهای غربی خواستار دریافت مهمات ضد تانک شده است، اگرچه وی سلاح های هدایت شونده مدرن مانند سامانه شلیک کن و فراموش کن جاولین را ترجیح می دهد.

اما ام72 لاو به عنوان گزینه ای ارزان‌تر، قابل حمل‌تر، و ساده برای استفاده همچنان می تواند سلاحی موثر برای مقابله با نیروهای روسیه باشد. تا زمانی که در برد مناسب استفاده شود، راکت انداز سبک ام72 لاو می تواند برای تانک ها و خودروهای زرهی دشمن مرگبار باشد.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد