گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهاسلحه شناسییکی از بهترین تفنگ های تک تیرانداز جهان به اوکراین رسید!

یکی از بهترین تفنگ های تک تیرانداز جهان به اوکراین رسید!

یکی از بهترین تفنگ های تک تیرانداز جهان به اوکراین رسید!

مجله تصویری سلاح از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، کشورهای غربی و هم‌پیمانان آنها در قالب اهدای بسته های کمک نظامی تلاش کرده اند تا پشتیبان اوکراین باشند. استونی یکی از کشورهای پشتیبان اوکراین است که به تازگی از ارسال تفنگ های تک تیرانداز و تجهیزات نیروهای ویژه به این کشور خبر داده بود.

استونی از تفنگ تک تیرانداز ساکو تی‌آرجی 42 (Sako TRG 42) استفاده می کند. این سلاح ساخت فنلاند یکی از بهترین تفنگ های تک تیرانداز جهان محسوب می شود.

استونی تاکنون معادل 427 میلیون دلار به اوکراین کمک کرده است. این شامل ارسال موشک های ضد تانک جاولین، هویتزرها، مین های ضد تانک، نارنجک انداز ضد تانک کارل گوستاو، خمپاره ها، وسایل نقلیه، تجهیزات پزشکی، تجهیزات حفاظت فردی و بسته های غذای خشک بوده است.

با ارسال ساکو تی‌آرجی 42، نیروهای نظامی اوکراین یکی از دقیق‌ترین و بهترین تفنگ های تک تیرانداز جهان را نیز در اختیار می گیرند.

 

آشنایی با تفنگ تک تیرانداز ساکو تی‌آرجی 42

ساکو تی‌آرجی 42 یک تفنگ تک تیرانداز دور برد است. این نسخه بهبود یافته از سلاح ساکو تی‌آرجی 41 است. از جمله تغییرات صورت گرفته نسبت به ساکو تی‌آرجی 41 می توان به طراحی جدید قنداق و همچنین توانایی شلیک گلوله های قوی‌تر اشاره کرد. ساکو تی‌آرجی 42 در سال 1992 به عنوان جایگزین مدل تی‌آرجی 41 وارد خط تولید شد.

ساکو تی‌آرجی 42 حداقل در 14 کشور مختلف در حال خدمت است. این سلاح بیشتر توسط واحدهای ارتش و نیروهای ویژه استفاده می شود. همچنین، برخی نیروهای مجری قانون از کاربران این سلاح هستند.

ساکو تی‌آر‌جی 42 یک سلاح دستی گلنگدنی است. از گلوله های 300 وینچستر مگنوم (7.62 در 67 میلیمتر) و 338 لاپوا مگنوم (8.6 در 70 میلیمتر) می توان برای این تفنگ تک تیرانداز استفاده کرد. در هر دو نسخه لوله سلاح 690 میلیمتر طول دارد.

خشاب گلوله 300 وینچستر مگنوم هفت تایی و خشاب گلوله 338 لاپوا مگنوم پنج تایی است.

تفنگ تک تیرانداز ساکو تی‌آرجی 42 دارای یک پایه دوربین از نوع پیکاتینی است. انواع مختلف دوربین ها از جمله دوربین های دید در شب با این سلاح قابل استفاده هستند.

همچنین، امکان استفاده از صدا خفه کن با ساکو تی‌آرجی 42 وجود دارد.

گلوله هایی که ساکو تیآرجی 42 را تغذیه می کنند

گلوله 300 وینچستر مگنوم در ابتدا به عنوان گلوله ای برای شکار طراحی شده بود. این گلوله نسبت به نوع استاندارد ناتو 308 وینچستر (7.62 در 51 میلیمتر) دارای خط سیر صاف‌تر و سرعت دهانه، مقاومت در برابر باد و برد فراصوت به میزان قابل توجهی بیشتر است. از این رو، برد موثر آن به میزان قابل توجهی بیشتر و برابر با 1100 متر است.

گلوله 338 لاپوآ مگنوم بسیار قدرتمندتر است. این گلوله به طور ویژه برای استفاده نظامی و به عنوان یک مهمات تیراندازی دور برد طراحی شده است. برد موثر 338 لاپوآ مگنوم با گلوله 50 بی‌ام‌جی (12.7 در 99 میلیمتر) قابل مقایسه است، اگرچه 338 لاپوآ مگنوم انرژی جنبشی و قدرت نفوذ کمتری دارد. برد موثر این گلوله 1500 متر است که به راحتی از نسخه 300 وینچستر مگنوم پیشی می گیرد.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد