گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهتسلیحات دریاییکرونوس؛ نخستین زیردریایی رادارگریز جهان با قابلیت چرخش 180 درجه در سرعت کامل

کرونوس؛ نخستین زیردریایی رادارگریز جهان با قابلیت چرخش 180 درجه در سرعت کامل

کرونوس؛ نخستین زیردریایی رادارگریز جهان با قابلیت چرخش 180 درجه در سرعت کامل

مجله تصویری سلاح یک شرکت اوکراینی مستقر در امارات مدعی توسعه یک زیردریایی رادارگریز به نام کرونوس (Kronos) شده است که می تواند بازی را در جنگ جاری روسیه و اوکراین تغییر دهد.

شرکت هایلند سیستمز (Highland Systems) زیردریایی بدنه هیدرودینامیک خود را اولین بار در نمایشگاه دفاع و امنیت دریایی (ناودکس) در سال 2023 معرفی کرد.

الکساندر کوزنتسوف، بنیانگذار هایلند سیستمز و طراح اصلی آن، گفت که این زیردریایی ابتدا برای دو هدف ساخته شد – حمل کارگران برای انجام تعمیرات زیر آب و تامین نیازهای سفرهای لوکس افراد فوق ثروتمند.

با این وجود، حمله روسیه به اوکراین، کوزنتسوف و تیمش را مجبور به طراحی دوباره زیردریایی برای عملیات نظامی کرد.

به گفته سازندگان، این زیردریایی دارای بدنه ای فولادی است که با مواد کامپوزیت پوشانده شده تا امکان تشخیص و شناسایی آن دشوارتر شود.

ابعاد و ویژگی ها

به گفته هایلند سیستمز، این زیردریایی می تواند به راحتی 10 مسافر را در خود جای دهد و حتی برای عملیات تجاری و نجات مناسب است.

کرونوس می تواند تا 3000 کیلوگرم وزن را در آب حمل کند و وزن آن 10000 کیلوگرم است.

این زیردریایی می تواند با بیشینه سرعت 80 کیلومتر در ساعت روی آب حرکت کند و بیشینه سرعت آن در زیر آب تا 50 کیلومتر در ساعت است. عمق کاری آن 100 متر است و می تواند به بیشینه عمق بحرانی 250 نیز برود.

زیردریایی کرونوس می تواند با سوخت دیزل یا باتری کار کند. باتری آن پس از یک بار شارژ کامل می تواند تا 18 ساعت نیروی مورد نیاز زیردریایی را تامین کند. ژنراتور می تواند امکان استفاده از زیردریایی تا 36 ساعت را ممکن کند و در حالت هیبرید در مجموع 54 ساعت زمان عملیاتی برای زیردریایی فراهم می شود.

همچنین ادعا شده است که برد عملیانی کرونوس 1000 کیلومتر است و امکان کنترل آن از راه دور وجود دارد.

با این وجود، مهم ترین ویژگی کرونوس بنابر ادعای هایلند سیستمز، توانایی چرخش آنی 180 درجه با سرعت کامل است که از این نظر اولین نمونه در جهان محسوب می شود.

به گفته شرکت سازنده، شکل سفره ماهی مانند زیردریایی کرونوس موجب می شود تا یک وسیله نقلیه پنهانکارتر و چابک تر نسبت به زیردریایی های کلاسیک باشد.

تسلیحات و تاکتیک های دیگر

بنابر ادعای هایلند سیستمز، موتور الکتریکی و پوشش جذب کننده سونار، کرونوس را به یک زیردریایی رادارگریز خطرناک تبدیل می کند.

جدا از توانایی شلیک اژدر، این زیردریایی می تواند به صورت پنهانی به کشتی های دشمن نزدیک شده و مین های مغناطیسی را متصل کند و سپس انفجار آنها از فاصله ای ایمن صورت بگیرد.

کرونوس می تواند در آب های کم عمق تا 15 متر فعالیت کند و بیشینه سرعت آن، این زیردریایی را به یک شناور ترسناک در عصر امروز تبدیل می کند.

بنابر گزارش های منتشر شده، زیردریایی کرونوس می تواند شش اژدر بلک اسکورپیون (عقرب سیاه) را حمل کند که توسط شرکت اسلحه سازی لئوناردو تولید می شود.

با این وجود، توانایی چرخش سریع و فرو رفتن مستقیم به بستر اقیانوس است که کرونوس را به گزینه ای ارزشمند که باید به آن توجه شود، تبدیل می کند. همچنین، بیشینه سرعت این زیردریایی تعقیب و غلبه بر آن توسط شناورهای دشمن را دشوار می کند.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد