گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهتسلیحات دریاییکشتی اسرارآمیز چین؛ آیا با اولین ناو پهپادبر اختصاصی جهان روبرو هستیم؟

کشتی اسرارآمیز چین؛ آیا با اولین ناو پهپادبر اختصاصی جهان روبرو هستیم؟

کشتی اسرارآمیز چین؛ آیا با اولین ناو پهپادبر اختصاصی جهان روبرو هستیم؟

مجله تصویری سلاح بر اساس گزارشی که با استناد به تصاویر ماهواره ای در وب سایت نطامی نیول نیوز (Naval News) منتشر شده است، چین شاید اولین ناو پهپادبر اختصاصی جهان را ساخته باشد. ناو هواگردبر جدید می تواند تاکیدی بر اهداف چین برای پیشبرد استفاده از پهپادها و استقرار آنها در میدان نبرد باشد.

در ویدئویی که به تازگی از اولین آزمایش دریایی سومین ناو هواپیمابر نیروی دریایی چین به نام فوجیان منتشر شد، یک کشتی جنگی غول پیکر در حال ساخت نیز دیده می شود. گمان می رود کشتی تهاجمی آبی خاکی تایپ 076 به عنوان یک ناو پهپاد و هلیکوپتربر عمل خواهد کرد.

ویژگی های کشتی جنگی جدید نیروی دریایی چین

تصاویر ماهواره ای منتشر شده از کارخانه کشتی سازی جیانگسو دایانگ مارین در یانگ تسه، حاکی از آن است که چین مخفیانه یک ناو هواگردبر جدید را برای میزبانی از وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین (پهپاد) بال ثابت ساخته است.

ویژگی های این کشتی مرموز متفاوت با ناوهای هواپیمابر معمولی آمریکایی یا چینی است. این شامل اندازه کوچک تر – حدود یک سوم درازا و نصف پهنای یک ناو هواپیمابر آمریکایی یا چینی – و آرایش عرشه مستقیم است که اجازه برخاستن و فرود همزمان هواپیماها را نخواهد داد.

این امکان برای ناو هواگردبر جدید چین وجود دارد که میزبان هواگردهای بال ثابت باشد. پهنای این ناو به اندازه ای است که میزبان هواپیماها یا پهپادهایی با طول بال حدود 20 متر باشد.

با این وجود، ارتفاع پایین عرشه پرواز نشان می دهد که فضای کافی برای آشیانه هواپیما در قسمت زیر کشتی برای پشتیبانی از سرعت بالا یا عملیات طولانی مدت پرواز وجود ندارد. این شرایط تعداد هواپیماهای قابل پشتیبانی توسط کشتی را محدود می کند، اما به عنوان یک ناو پهپادبر منطقی به نظر می رسد.

با مشاهده عکس ماهواره ای منتشر شده، خیلی سریع آشکار می شود که با نوعی ناو هواگردبر مواجه هستیم. این کشتی دارای یک باند خط کشی شده در سمت چپ و یک ساختار جزیره ای در سمت راست است. اما کشتی از جنبه های دیگر غیرعادی به نظر می رسد. بدنه کشتی به شکل یک کاتاماران گزارش شده است. کاتاماران ها اغلب در طرح های مفهومی ناو هواپیمابر به کار گرفته می شوند زیرا فضای عرشه بزرگی را فراهم می کنند، اما تا پیش از این، چنین چیزی ساخته نشده است.

هدف چین از ساخت یک ناو پهپادبر

پهپادها به بخشی کلیدی در جنگ تبدیل شده اند و نیروهای دریایی مختلف آزمایش هایی را برای استفاده از این پرنده ها در ناوهای هواپیمابر معمولی انجام داده اند. گفته می شود برخی کشورها مانند ترکیه و ایران نیز روی طرح هایی برای ساخت کشتی های اختصاصی میزبان پهپادها کار می کنند.

هنگامی که ناو هواپیمابر فوجیان کارخانه کشتی سازی جیانگنان را برای انجام اولین آزمایش دریایی خود ترک کرد، ناو پهپاد و هلیکوپتربر تایپ 076 نیز در قاب تصویر مشاهده شد. این برای نخستین بار از زمان اعلام ساخت آن در اواسط سال 2020 بود، که این کشتی در قاب تصویر قرار می گرفت. انتظار می رود این کشتی تهاجمی آبی خاکی پس از سه ناو هواپیمابر، چهارمین کشتی جنگی بزرگ نیروی دریایی چین باشد.

بنابر گزارش وب سایت نیول نیوز، دلایل اضافه شدن اولین ناو پهپادبر جهان به ناوگان دریایی چین هنوز یک راز باقی مانده است. یکی از احتمالات این است که این کشتی بخشی از یک نیروی مخالف برای آموزش باشد زیرا قبلا چندین کشتی هدف پیشرفته و دو کشتی حامل پهپاد بزرگ در کارخانه کشتی سازی جیانگسو دایانگ ساخته شده بودند.

چین برنامه گسترده ای برای شبیه سازی کشتی های نیروهای دریایی غربی در برنامه آزمایش تسلیحات خود دارد. این کشور موشک های بالستیک ضد کشتی خود را روی نمونه های اندازه کامل ناوهای هواپیمابر نیروی دریایی آمریکا آزمایش کرده است.

اما به عنوان اولین ناو پهپادبر، این نمی تواند تقلیدی از هیچ کشتی شناخته شده غربی باشد. از این رو، احتمال دیگر مواجهه با نوعی پلتفرم آزمایشی باشد که برای آزمایش و توسعه عملیات پهپادها در دریا به کار گرفته خواهد شد.

باید منتظر ماند و دید آیا این ناو پهپادبر به واقع بخشی از طرح ارتش چین است یا صرفا در جهت اهداف پژوهشی و توسعه در نظر گرفته شده است.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد