گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهخودروهای نظامیچلنجر 3؛ نخستین تانک در جهان که به برد درگیری 5000 متر دست یافته است

چلنجر 3؛ نخستین تانک در جهان که به برد درگیری 5000 متر دست یافته است

چلنجر 3؛ نخستین تانک در جهان که به برد درگیری 5000 متر دست یافته است

مجله تصویری سلاح در ماه می 2024، وزارت دفاع بریتانیا با موفقیت آزمایش های شلیک تانک چلنجر 3 را در آلمان انجام داد. نتایج این آزمایش ها توانایی های فوق العاده چلنجر 3 را برجسته کرد. محور اصلی این آزمایش ها سلاح پیشرفته 120 میلیمتری ال55ای1 (L55A1) ساخت شرکت راین متال بود که با همراهی گلوله های 120 میلیمتری جدید دی ام73 (DM73) برد درگیری تا 5000 متر را امکان پذیر می کند.

چلنجر 3؛ تانکی مجهز به سلاحی سهمگین

سلاح پیشرفته 120 میلیمتری ال55ای1 راین متال که یکی از ویژگی های کلیدی تانک چلنجر 3 است، به آن اجازه می دهد تا به دقت بی سابقه ای در بردهای طولانی دست یابد. این قابلیت چشمگیر برای هدف قرار دادن نیروهای دشمن تا فاصله 5000 متری حاصل استفاده از سلاح 120 میلیمتری ال55ای1 با مهمات دی ام73 است. این نوآوری ها تضمین کننده عملکرد و دقتی برتر هستند و کارایی رزمی تانک را به طور قابل توجهی افزایش می دهند.

چلنجر 3 یک تانک اصلی میدان نبرد پیشرفته است که توسط انگلیس برای جایگزینی چلنجر 2 طراحی و ساخته شده است. تسلیحات اصلی آن نشان دهنده ارتقاء قابل توجه نسبت به نسل قبلی خود است و جدیدترین فناوری را برای افزایش قدرت شلیک، دقت و کارایی در سناریوهای رزمی مدرن به کار گرفته است.

ال55ای1؛ سلاحی با قابلیت پشتیبانی از  گلوله های مختلف

سلاح بدون خان 120 میلیمتری ال55ای1 ساخت راین متال سلاح اصلی تانک چلنجر 3 است. این سلاح نسبت به نمونه دارای خان مورد استفاده در چلنجر 2 پیشرفت قابل توجهی داشته که نشانگر تغییر به سمت فناوری بدون خان است و با استانداردهای مهمات مدرن ناتو سازگارتر است. ال55ای1 دارای طول لوله کالیبر 55 (تقریبا 6.6 متر) است. این لوله بلندتر سرعت دهانه پرتابه ها را افزایش می دهد و به دقت و قدرت نفوذ بیشتر کمک می کند.

سلاح ال55ای1 تانک چلنجر 3 می تواند طیف گسترده ای از انواع مهمات پیشرفته را شلیک کند. از جمله این مهمات می توان به گلوله های روکش جدا شونده باله تثبیت شده ضد زره (Armor-piercing fin-stabilized discarding sabot)، گلوله های ضد تانک با قابلیت انفجار قوی (High-explosive anti-tank) و مهمات انفجاری قابل برنامه ریزی اشاره کرد. استفاده از مهمات قابل برنامه ریزی به تانک این امکان را می دهد که به طور موثر با اهداف مختلف از خودروهای زرهی سنگین تا پیاده نظام و استحکامات درگیر شود.

چلنجر 3؛ تانک اصلی میدان نبرد مجهز به پیشرفته ترین سلاح بدون خان 120 میلیمتری

افزون بر سلاح اصلی بدون خان، سامانه کنترل آتش تانک چلنجر 3 به طور قابل توجهی ارتقا یافته است. این قسمت دارای سامانه های هدف گیری و تثبیت پیشرفته است که دقت شلیک سلاح اصلی حتی هنگام حرکت تانک روی زمین ناهموار را تضمین می کند. ادغام حسگرهای مدرن و کنترل آتش کامپیوتری دستیابی به هدف گیری سریع و درگیری دقیق را امکان پذیر می کند.

سلاح 120 میلیمتری ال55ای1 که بر اساس مدل ال55 ساخته شده است، به عنوان پیشرفته ترین سلاح بدون خان در جهان شناخته می شود. از زمان معرفی خود در سال 2019، این سلاح استاندارد جدیدی را با ارائه سطوح فشار بی نظیر برای مهمات با عملکرد بالا تعیین کرده است. هنگامی ال55ای1 با مهمات پیشرفته دی ام73 همراهی می شود، قدرت آتش و مرگباری هر تانک اصلی میدان نبرد را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد. افزون بر این، ال55ای1 می تواند به یک کیت برنامه ریزی برای گلوله قابل برنامه ریزی با قابلیت انفجار قوی دی ام11 به عنوان یک ویژگی اختیاری مجهز شود.

دی ام73؛ مهماتی که انهدام هدف در برد 5000 متری را ممکن می کند

مهمات دی ام73 نشانگر نسل بعدی گلوله های انرژی جنبشی است که به یک واحد پیشران پیشرفته مجهز است. این واحد قابلیت های فشار بالای سلاح ال55ای1 را به حداکثر می رساند. این گلوله امکان افزایش دامنه درگیری موثر علیه تانک های اصلی میدان نبرد معاصر را افزایش می دهد. واحد پیشران از اولین و تنها پودر سوخت رانش مبتنی بر فناوری اس سی دی بی (SCDB) استفاده می کند که سرعت دهانه و فاصله جنگی برتر را در کل محدوده دمایی قابل تحمل ارائه می کند. افزون بر این، فناوری جدید محفظه کارتریج قابل احتراق از نابودی پودر سوخت رانش در صورت آسیب دیدن کارتریج جلوگیری می کند.

توجه به این نکته مهم است که مهمات دی ام73 به طور خاص برای استفاده با سلاح ال55ای1 طراحی شده است. مشخصات فنی این گلوله 120 میلیمتری شامل سرعت دهانه 1780 متر بر ثانیه هنگام استفاده با سلاح ال55ای1، دقت کمتر از 0.2 میلی رادیان، وزن کارتریج تقریبا 21 کیلوگرم و قابلیت های عملیاتی در محدوده دمایی منفی 46 درجه سلسیوس تا مثبت 63 درجه سلسیوس با محدودیت ایمنی تا مثبت 71 درجه سلسیوس است. دی ام73 همچنین دارای برد درگیری تا 5000 متر است که آن را به یک افزونه سهمگین برای جنگ زرهی تبدیل می کند.

چلنجر 3 در برابر دیگر تانک های اصلی میدان نبرد

در مقام مقایسه، تانک ام1ای2 آبرامز، یکی از پیشرفته ترین تانک ها در زرادخانه آمریکا، به طور معمول دارای برد درگیری موثر 4000 متر با سلاح بدون خان 120 میلیمتری ام256 خود است. این موجب می شود که چلنجر 3 از نظر برد تقریبا 1000 متر جلوتر باشد.

به طور مشابه، تانک تی-90ام روسیه مجهز به سلاح بدون خان 125 میلیمتری 2ای46ام دارای برد درگیری موثر حدود 4000 متر است. بار دیگر چلنجر 3 حدود 1000 متر با تی-90 اختلاف برد درگیری دارد و توانایی های برتر نبرد دور برد آن را برجسته می کند.

از دیگر تانک های اصلی میدان نبرد مدرن می توان به تانک آلمانی لئوپارد 2ای7 و تانک فرانسوی لکلر اشاره کرد که برد موثر آنها نزدیک به 4000 متر است. برد درگیری بیشتر چلنجر 3 موجب افزایش ویژگی مرگباری آن می شود. همچنین، این یک مزیت راهبردی در درگیری های میدان جنگ فراهم می کند زیرا امکان حمله از فاصله دورتر به اهداف را فراهم کرده و در عین حال خارج از برد موثر بسیاری از دشمنان باقی می ماند.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد