گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهخواندنی هاعجیب ترین اختراعات نظامی شوروی سابق!

عجیب ترین اختراعات نظامی شوروی سابق!

عجیب ترین اختراعات نظامی شوروی سابق!

مجله تصویری سلاح اختراعات نظامی شوروی سابق تاثیرات قابل ملاحظه‌ای بر پیشبرد فرآیند جنگ‌ها داشته است: تانک، هواپیما، و سلاح‌های ارزان که به آسانی تولید می‌شدند، طی مدت کوتاه جهان را تحت سلطه خود قرار دادند. در جریان جنگ جهانی دوم اتحاد جماهیر شوروی تواست به کمک تانک T-34، هواپیماهای جنگنده، پیاده‌ نظام‌های مسلح و سلاح‌های ارتش آلمان را شکست دهد. در اینجا لیست عجیب‌ترین اختراعات نظامی روسیه آورده شده است.

بمب تزار

1

در تاریخ 30 اکتبر 1961 شوروی قوی‌ترین و مخرب‌ترین سلاحی که تا آن روز ساخته شده بود را با نام «بمب هیدروژنی AN602» عرضه کرد که از آن با نام «بمب تزار» یاد می‌شد. بمب تزار عملکرد انفجاری بین 50 تا 60 مگاتُن داشت و قدرت آن 1500 برابر بیشتر از تمام بمب‌هایی محاسبه می‌شد که روی دو شهر هیروشیما و ناکازاکی سقوط کرد و البته، 10 برابر از تمام بمب‌های منفجر شده در جنگ جهانی دوم قوی‌تر بود.

تانک Object 279

2

مهندسان شوروی مجبور بودند خودرویی طراحی کنند که جان سرنشینان را تحت هر شرایطی نجات دهد. تلاش آنها در این زمینه با ساخت Object 279 منتهی شد. این تانک قدرتمند در برابر انفجارهای هسته‌ای هم مقاومت می‌کرد و وزن آن 60 تن بود. این تانک ظرفیت 4 سرنشین را داشت و روی هر زمینی راه می‌رفت.

تانک فوق‌سنگین T-42

3

پیش از جنگ جهانی دوم رقابت برای ساخت تانک‌های فوق پرقدرت افزایش یافت و نتیجه آن ساخت تانک فوق‌ سنگین T-24 در شوروی بود. «ادوارد گروت» که یک مهندس آلمانی بود طراحی این تانک را در سال 1930 انجام داد که وزن آن 100 تُن محاسبه می‌شد و برای آن قابلیت حمل 14 سرنشین درنظر گرفته شده بود.

سگ‌های ضدتانک

4

تعداد زیادی از کشورها حیوانات را پرورش دادند تا در میادین نبرد از آنها استفاده کنند. در زمان جنگ جهانی دوم شوروی از سگ‌ها به عنوان یک سلاح کُشنده استفاده می‌کردند و به آنها مین متصل کرده بود. این سگ‌های مسلح تعلیم دیده بودند و خود را به تانک‌های آلمانی می‌رساندند تا آنها را منفجر کنند. طبق گزارش‌های موجود، این سگ‌ها حدود 300 خودرو نظامی آلمان را نابود کردند.

تانک تزار

5

«تانک تزار» یک خودروی نظامی عجیب و غیرکاربردی بود که اگرچه در خانواده خودروهای زرهی طبقه‌بندی می‌شد، ولی شکل ظاهری شبیه سه‌چرخه‌های قدیمی داشت. چرخ جلوی این تانک بسیار بزرگ بود و قُطر آن 30 فوت محاسبه می‌شد. دو چرخ کوچک عقبی آن تعادل این تانک را برقرار می‌کردند.

بمب‌افکن هسته‌ای توپولوف Tu-95LAL

6

با بالا گرفتن رقابت نظامی میان شوروی و آمریکا، هر کدام از آنها به فکر ساخت سلاح‌های جدید افتادند. اتحاد جماهیر شوروی در خانواده هواپیماهای توپولوف، بمب‌افکن Tu-95 خود را تقویت کرد و یک دستگاه رآکتور هسته‌ای در آن کار گذاشت و البته، لایه محافظ برای سرنشینان هواپیما را هم درنظر گرفت. از این هواپیما 40 دستکاه ساخته شد.

تانک شخم‌زن

7

مهندسان در جریان جنگ سرد به دنبل روشی بودند تا بتوانند نیروهای نظامی را از مناطق خطرناک عبور دهند. نتیجه تلاش آنها ساخت یک تانک بزرگ بود که می‌توانست زمین را شخم بزند و به جلو حرکت کند. زیر این تانک چیزی شبیه به مته‌های دریل کار گذاشته شده بود که حتی می‌توانست سنگ‌ها را هم خورد کند و به جلو برود.

هواپیمای هواپیما‌بر Zveno

8

این اختراع شباهت زیادی به فیلم‌های علمی-تخلی داشت. ارتش شوروی یک هواپیمای بزرگ با نام Zveno ساخته بود که در اصل یک میزبان بزرگ برای جنگنده‌های کوچک محسوب می‌شود. در مجموع 10 دستگاه Zveno ساخته شد که معمولا به TB-3 و دیگر انواع جنگنده‌های کوچک مجهز می‌شد.

تانک پرنده آنتونوف A-40

9

این شیئ پرنده آسمانی برای حمایت از عملیات‌های هوابرد ساخته شده بود و در اصل ترکیبی از هواپیما و تانک بود. در این طرح یک دستگاه تانک به جای محل قرار گرفتن سرنشینان به هواپیما متصل شده بود و A-40 می‌توانست روی هر زمینی فرود آید. از این شیئ پرنده فقط یک دستگاه ساخته شد.

هواپیمای نامرئی Kozlov PS

10

«سرگئی کوزلوف» از پرفرسورهای سرشناس شوروی بدنه و با‌ل‌های هواپیمای Yakovlev AIR-4 را با یک لایه پارچه ویژه پوشاند و روی آن یک لایه ماده پلاستیکی شفاف کشید که با فرمول پیچیده اختراع کرده بود. او سپس ساختار مات را با ترکیبی از رنگ سفید و گَرد آلومینیوم روی بدنه هواپیما کشید و آن را نامرئی کرد. هواپیمای نامرئی Kozlov PS واقعا کار می‌کرد و لایه‌ای که روی آن کشیده شده بود، رنگ خاک و آسمان را به خود می‌گرفت و امکان مشاهده آن از روی زمین وجود نداشت.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
نظر
  • واقعا مطالب زیبا و جذابی بود بهتون تبریک میگم بخاطر این سایت خوبتون

    مارس 5, 2017