گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهتسلیحات دریایی“پروتکتور” دریانورد بی سرنشین!

“پروتکتور” دریانورد بی سرنشین!

“پروتکتور” دریانورد بی سرنشین!

مجله تصویری سلاح- پروتکتور نوعی وسیله نقلیه بدون سرنشین بوده که توسط سامانه های دفاعی پیشرفته رافائل؛ رژیم صهیونیستی طراحی و ساخته شده است. هدف اصلی از تولید این حامل سطحی آمادگی در برابر حملات تروریستی نظیر انفجار یو اس اس کول (حمله به کشتی تخریب گر یو اس اس کول نیروی دریایی آمریکا در سال 2000) بوده و نخستین  unmanned surface vehicleیا به اختصار USV محسوب می شود که خدمت عملیاتی خود را آغاز کرده است. پروتکتور در سال 2005  توسط نیروی دریایی سنگاپور در دریای ژاپن مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن نیز در ماموریت مقابله با دزدان دریایی، در خلیج عدن استقرار یافت. در سال 2012، رافائل اعلام کرد که مدلی بزرگتر از پروتکتور (11 متری) را توسعه خواهد داد که نه تنها برد وسیع تری دارد، بلکه می تواند طیف متنوعی از سلاح های موجود را نیز استفاده کند.

طراحی و توسعه

پروتکتور با الهام گیری از یک قایق بادی سخت تنه 9 متری ساخته شده و از سرعت، قابلیت اختفا و همچنین مانورپذیری بالایی برخوردار است. ساختار فوقانی این وسیله کاملا آیرودینامیک بوده و پلت فرم مدولار آن نیز حداکثر تطابق با شرایط ماموریت های متفاوت را فراهم خواهد کرد. بخش انعطاف پذیر در این طراحی، منتج به ثبات و استقامت هرچه بهتر تمام مجموعه شده است. یک موتور دیزلی وجود دارد که واترجت ها را به حرکت درآورده و حداکثر سرعت 92.6 کیلومتر بر ساعت را برای پروتکتور امکان پذیر می سازد.

 

 

لازم به ذکر است که پروتکتور مجهز به قابلیت های نظارتی، شناسایی و همچنین ردیابی کامل خواهد بود. علاوه بر موارد مذکور، می توان این وسیله بدون سرنشین را از راه دور نیز کنترل کرد که البته نیاز به یک فرمانده و همچنین اپراتور وجود خواهد داشت. بدین ترتیب پروتکتور توانایی حضور در خط اول دفاع را در اختیار دارد، آن هم در حالتی که نیروهای نظامی در فاصله ای ایمن وسیله را رهبری می کنند.

از جمله مهم ترین اپراتورهای پروتکتور می توان به رژیم صهیونیستی، سنگاپور و مکزیک اشاره کرد.

 

 

مشخصات پروتکتور

– جا به جایی: 4 تن

– طول: 9 متر

– موتور: دیزلی

– نیروی محرکه: واترجت

– سرعت: 92.6 کیلومتر برساعت

– برد: 400nm @ 30 Knots

– هزینه ساخت هر واحد: 3،175،000 دلار

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

 

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد