گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهاسلحه شناسیاستوگنا-پی؛ شکارچی تانک اوکراینی که اکنون بالگردهای روسی را هدف گیری می کند!

استوگنا-پی؛ شکارچی تانک اوکراینی که اکنون بالگردهای روسی را هدف گیری می کند!

استوگنا-پی؛ شکارچی تانک اوکراینی که اکنون بالگردهای روسی را هدف گیری می کند!

مجله تصویری سلاح استوگنا-پی (Stugna-P) یک سامانه موشکی ضد تانک ساخت اوکراین است که عملکرد موفقی در برابر زره‌پوش های ارتش روسیه داشته است. اما نیروهای نظامی اوکراین با استفاده از این سلاح ضد تانک در شکار بالگردهای روسی نیز موفق بوده اند!

 

 

ارتش اوکراین موفق شده است یک فروند بالگرد کا-52 تمساح روسیه را با استفاده از استوگنا-پی سرنگون کند. روس ها تا پیش از این با تهدید سلاح استینگر من‌پد (سامانه دفاع هوایی قابل حمل توسط انسان) برای بالگردهای خود که در ارتفاع پایین پرواز می کنند، مواجه بودند.

سرنگونی بالگرد کا-52 توسط سامانه استوگنا-پی موجب شده تا روس ها دستور تغییر تاکتیک را به بالگردهای تهاجمی خود بدهند تا خارج از برد موشک ها پرواز کرده و پس شلیک سلاح های خود، منطقه عملیات را به سرعت ترک کنند.

چه اتفاقی برای بالگرد روسی رخ داد؟

 

 

 

تصاویری که اخیرا منتشر شده است، سرنگونی بالگرد کا-52 توسط تیپ 95 حمله هوایی اوکراین را در منطقه ایزیوم نشان می دهد. اوکراینی ها از نمایشگر ویدئویی استوگنا برای مشاهده بالگرد کا-52 که در ارتفاع کم پرواز می کند، استفاده می کنند. سپس، موشک این سامانه هدف را سرنگون می کند.

سامانه ای ضد تانک ساخت اوکراین

سامانه استوگنا-پی توسط شرکت دفاعی دفتر طراحی لوچو معرفی شده است که برخی قطعات خارجی در ساخت آن استفاده شده اند. خدمه این سلاح دو تا سه نفر هستند.

استوگنا-پی نه تنها در زمینه استفاده (عملیات دستی یا حالت شلیک کن و فراموش کن) تنوع دارد، بلکه می تواند انواع مختلفی از اهداف را نابود کند. مهم‌ترین آنها تانک ها و خودروهای زرهی هستند، اما استوگنا-پی توانایی تخریب سنگرها، پناهگاه ها و ساختمان ها را نیز دارد. اکنون این سلاح ارزش خود علیه بالگردها را نیز ثابت کرده است.

قاتلی دوربرد

برد سامانه استوگنا-پی بسیار خوب است. این سلاح می تواند اهدافی در فاصله سه مایلی (5 کیلومتر) را منهدم کند. اگر اپراتور به شکار هدفی در فاصله نزدیک نیاز داشته باشد، امکان شلیک به سمت یک تانک در فاصله 328 فوت (100 متر) نیز وجود دارد. کلاهک جنگی 22 پوندی می تواند به عمق زره 800 میلیمتری یک تانک نفوذ کند. موشک می تواند به سمت هدفی ثابت یا متحرک شلیک کند.

مکانیسم شلیک امکان استفاده از پرتابه های هدایت شونده با لیزر را فراهم می کند

شلیک استوگنا-پی ساده و سرراست است. پرتابگر 71 پوندی (32 کیلوگرم) روی یک سه پایه قرار می گیرد. اپراتورها آن را استتار کرده و سپس در موقعیتی مناسب پنهان می شوند. اپراتورها از یک نمایشگر ویدئویی در دستگاهی لپ تاپ مانند که با سیم به پرتابگر متصل است و به عنوان مکانیسم هدف گیری عمل می کند، استفاده می کنند. آنها هدف را دیده و شلیک می کنند.

موشک 130 میلیمتری با جوی استیک موجود به صورت دستی، یا با هدایت لیزری خودکار به سمت هدف حرکت می کند. موشک در حالت هدایت خودکار هدف را ردیابی کرده و اصلاح مسیر را انجام می دهد.

برخی جنبه های استوگنا-پی شبیه به سلاح جاولین است

همانند سامانه ضد تانک جاولین، موشک سامانه استوگنا-پی می تواند به سمت بالا حرکت کرده و سپس روی قسمت بالایی تانک یعنی جایی که به طور معمول ضعیف‌ترین زره بکار گرفته شده است، شیرجه بزند. با توجه به مسافت، موشک استوگنا-پی می تواند 25 ثانیه طول بکشد تا به هدف اصابت کند.

 

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد