گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهعملیات ویژهماسک ؛ اقیانوس سرپوشیده نیروی دریایی آمریکا

ماسک ؛ اقیانوس سرپوشیده نیروی دریایی آمریکا

ماسک ؛ اقیانوس سرپوشیده نیروی دریایی آمریکا

مجله تصویری سلاح پیش از آن که کشتی های نیروی دریایی آمریکا با امواج واقعی در دریا و اقیانوس مواجه شوند، ایمنی و قابلیت های دریانوردی آنها در یک تاسیسات سرپوشیده عظیم آزمایش می شود.

یکی از نخستین گام ها برای ساخت یک کشتی نظامی جدید از هر نوع، بررسی کامل نقاط قوت و ضعف آن است که این کار در استخر مانور و دریامانی نیروی دریایی آمریکا (Navy’s Maneuvering and Seakeeping Basin) یا به اختصار ماسک (MASK) انجام می شود. این یکی از پیشرفته ترین تاسیسات آزمایش های دریایی در نوع خود است که در مرکز جنگ های سطحی نیروی دریایی در کاردراک قرار دارد.

 

 

استخر مانور و دریامانی نیروی دریایی آمریکا (ماسک)

این تاسیسات سرپوشیده که در سال 1962 ساخته و در سال 2013 بازسازی شد، دارای استخری با 110 متر طول و 73 متر پهنا است که بیش از 12 میلیون گالن آب را در خود جای داده است. انواع مختلف شناورهای نظامی و غیر نظامی شامل کشتی ها، زیردریایی ها، و وسایل نقلیه خودران ابتدا در این تاسیسات از نظر قابلیت های خود برای حضور در دریا آزمایش می شوند.

ماسک می تواند تقریبا هر شرایط دریایی در سراسر اقیانوس های جهان را شبیه سازی کند. این تاسیسات امکان آزمایش مدل های اندازه کوچک از کشتی های نیروی دریایی آمریکا برای سناریوهای مختلف شرایط محیطی که قرار است در آینده به عنوان یک کشتی اندازه کامل با آنها مواجه شوند را فراهم می کند.

استخر این تاسیسات 6 متر عمق دارد و در امتداد آن مجموعه ای از پاروهای بلند قرار دارند که با حرکت خود می توانند تقریبا هر نوع موجی که یک کشتی در اقیانوس می تواند با آن مواجه شود را ایجاد کنند. موتورهای الکتریکی و یک تسمه تایم پاروهای تولید موج را به حرکت در می آورند. مدل های کشتی مورد استفاده به طور معمول اندازه ای بین 3 تا 9 متر دارند.

این پاروها با 1.8 متر بلندی و حدود 92 سانتیمتر پهنا می توانند امواج را از زوایایی مختلف در امتداد استخر ایجاد کرده و امواج نامنظم بلند و کوتاه را شبیه سازی کنند. امواج را می توان به دلخواه در هر جهتی پخش کرد. همچنین، امکان بازسازی گرداب توسط پاروها وجود دارد.

کنترل کامپیوتری دقیق تاسیسات ماسک امکان طراحی شرایط دریایی خاص و برنامه ریزی کامپیوتر برای ایجاد آن را فراهم می کند. اپراتورها می توانند یک مدل مجازی سه بعدی از انواع امواج مورد نظر خود را حتی پیش از آزمایش واقعی بررسی کنند.

تکرارپذیری عامل کلیدی برای آزمایش دقیق است. از آنجایی که تاسیسات ماسک اجازه انجام چند باره آزمایشی مشابه تحت شرایط یکسان را فراهم می کند، آزمایش کنندگان می توانند داده های بیشتری را جمع آوری کرده و از درستی نتایج اطمینان حاصل کنند.

استخر موج دارای دو مبدل نیرو است که آنچه در مخزن حین ایجاد موج در هر لحظه رخ می دهد را پیگیری می کنند. این بازخورد به کامپیوتر به معنای کنترل دقیق امواج توسط سامانه و توقف آن در زمان دلخواه است. ارتفاع امواج می تواند تا حدود 92 سانتیمتر برای یک موج بزرگ واحد یا تا 30 سانتیمتر برای استخری پر از موج باشد.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد