گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهاسلحه شناسیدراگون فایر؛ آیا این سلاح لیزری به شکار پهپادهای روسیه در آسمان اوکراین می رود؟

دراگون فایر؛ آیا این سلاح لیزری به شکار پهپادهای روسیه در آسمان اوکراین می رود؟

دراگون فایر؛ آیا این سلاح لیزری به شکار پهپادهای روسیه در آسمان اوکراین می رود؟

مجله تصویری سلاح بریتانیا می تواند اولین کشوری در جهان نام بگیرد که از سلاح لیزری در یک جنگ واقعی استفاده می کند. آنها قصد دارند نمونه اولیه یک جنگ افزار انرژی هدایت شده لیزری (Laser-Directed Energy Weapon) یا به اختصار ال دی ئی دبلیو (LDEW) به نام “دراگون فایر” (DragonFire) را برای سرنگونی پهپادهای روسیه در اوکراین مستقر کنند.

دراگون فایر یک لیزر نظامی بسیار قدرتمند بریتانیایی است که می تواند تهدیدات هوایی را سرنگون کند. این جنگ افزار در حال حاضر روند توسعه خود را دنبال می کند. در ژانویه 2024، ارتش بریتانیا نخستین آزمایش موفقیت آمیز این سلاح را انجام داد که طی آن سلاح لیزری با موفقیت اهداف هوایی را سرنگون کرد.

پیش از این، ارتش بریتانیا انتظار داشت که دراگون فایر تا سال 2032 در دسترس باشد. با این وجود، گرنت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا به تازگی اعلاک کرد که این جنگ افزار احتمالا تا سال 2027 آماده استفاده خواهد بود.

دراگون فایر چه توانایی هایی دارد؟

دراگون فایر نخستین جنگ افزار انرژی هدایت شده لیزری نیست. آمریکا سال هاست که در حال توسعه و آزمایش سلاح های لیزری است. اما تا به امروز، چنین سلاحی هرگز خارج از آزمایش های نظامی استفاده نشده است.

چنین جنگ افزارهایی پرتویی قوی از نور را با سرعتی فوق العاده زیاد به سمت اهداف خود روانه می کنند. این پرتو می تواند هدف را شکافته و بسوزاند تا در نهایت به چندین تکه تقسیم شود.

دراگون فایر نه تنها قدرتمند است، بلکه در زمینه اصابت به اهداف نیز بسیار دقیق است. به عنوان نمونه، این جنگ افزار می تواند سکه یک پوندی را از فاصله یک کیلومتری از بین ببرد. افزون بر این، دراگون فایر می تواند اهداف هوایی را سریع تر و با هزینه بسیار کمتر از موشک ها سرنگون کند.

به عنوان نمونه، در شرایطی که یک موشک می تواند بین چند هزار تا چند میلیون دلار قیمت داشته باشد، یک شلیک لیزری دراگون فایر هزینه ای کمتر از 13 دلار خواهد داشت.

به گفته وزارت دفاع بریتانیا، این بدان معناست که استفاده از جنگ افزار لیزری برای 10 ثانیه به اندازه یک ساعت استفاده از هیتر توسط یک خانواده هزینه در پی خواهد داشت.

جنگ جاری در اوکراین نشان داده است که پهپادهای ارزان قیمت می توانند علیه اهداف با ارزش بالا مانند خودروهای زرهی گران قیمت به کار گرفته شده و آنها را خنثی کنند. این مساله غرب را بر آن داشته تا در صورت وقوع درگیری گسترده تر در آینده نزدیک، به دنبال گزینه هایی مقرون به صرفه تر باشد.

همه این عوامل دراگون فایر را به نامزدی ایده آل برای سرنگونی پهپادهای روسی حاضر در آسمان اوکراین تبدیل می کند. با این وجود، پرسش اساسی این است که…

آیا اوکراین می تواند تا سال 2027 منتظر بماند؟

تا فوریه 2024، نزدیک به 20 درصد از خاک اوکراین زیر کنترل روسیه قرار گرفته است. اوکراین با کمبود سرباز و تسلیحات مواجه است. برخی کارشناسان از جمله کهنه سربازان و تحلیلگران نظامی هشدار می دهند که این کشور ممکن است در سال 2024 یا اوایل 2025 در جنگ شکست بخورد.

اما امکان تغییر این شرایط در صورتی که اوکراین کمک به موقع از کشورهای دیگر دریافت کند، وجود دارد. به گفته نیک رینولدز و جک واتلینگ، دو تحلیلگر نظامی در موسسه خدمات متحد پادشاهی، اگر شرکای اوکراین به ارائه مهمات و پشتیبانی آموزشی کافی برای کند کردن حملات روسیه در سال 2024 ادامه دهند، احتمال این که روسیه در سال 2025 دستاوردهای مهمی داشته باشد، کاهش می یابد. اگر این کشور چشم اندازی برای کسب دستاوردهای مهم در سال 2025 نداشته باشد، تلاش خواهد کرد تا اوکراین را در سال 2026 وادار به تسلیم کند.

در حال حاضر، نیروهای روسیه به طور مداوم به نیروگاه های اوکراین آسیب می رسانند. اینها حملات تصادفی نیستند، بلکه راهبردی به خوبی برنامه ریزی شده است. اگر روسیه شبکه برق را نابود کند، اوکراین در آینده قدرت استفاده از جنگ افزارهایی مانند دراگون فایر را نخواهد داشت.

در حال حاضر، به نظر نمی رسد اوکراین با توجه به نیازهای مبرم خود در موقعیتی قرار داشته باشد که بتواند صبر پیشه کند.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد