گروه مجلات آنلاین عصر ایران
خانهپرنده های نظامیآیا روس ها با “ربات قاتل” به دنبال ولادیمیر زلنسکی هستند؟!

آیا روس ها با “ربات قاتل” به دنبال ولادیمیر زلنسکی هستند؟!

آیا روس ها با “ربات قاتل” به دنبال ولادیمیر زلنسکی هستند؟!

مجله تصویری سلاح اوکراین به واسطه دریافت پهپادهای انتحاری از کشورهایی مانند آمریکا و لهستان خبرساز شده است. در همین حال، روس ها نیز دارای پهپادهای پرسه‌زن خود هستند که می توانند از آنها علیه نیروهای نظامی اوکراین یا حتی ترور شخصیت های سیاسی مهم این کشور از جمله رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی استفاده کنند.

 

پهپاد انتحاری  KUB-BLA یکی از گزینه هایی است که در اختیار نیروهای نظامی روسیه قرار دارد و دارای مزیت هایی در زمینه برد پرواز و قدرت آتش است که می تواند آن را به نیرویی کارآمد در میدان نبرد تبدیل کند.

ویژگی های مرگبار

پهپاد انتحاری KUB-BLA دارای برد پروازی 24 مایل (39 کیلومتر) با سرعت 80 مایل بر ساعت (129 کیلومتر بر ساعت) و مجهز به یک کلاهک جنگی 2.2 پوندی (1 کیلوگرم) است که هدف خود را با پخش گوی های فلزی از بین می برد. پهپاد KUB-BLA حدود سه فوت (91 سانتیمتر) طول دارد و می تواند برای 30 دقیقه در هوا پرواز کند. این پهپاد می تواند در نقش ابزاری برای جمع آوری اطلاعات و شناسایی نیز عمل کند.

آیا می تواند به اهداف دولتی حمله کند؟

در ماه مارس، روس ها از پهپاد KUB-BLA در محله ای در کی‌یف نزدیک به ساختمان های دولتی استفاده کردند. این موضوع ناظران نظامی را به این فکر انداخت که آیا این پهپاد برای ترور هدفمند شخصیت های سیاسی و سیاستگذاران – به ویژه اعضای ارشد وزارت دفاع اوکراین و ستاد کل ارتش این کشور بکار گرفته شده است؟

روس ها قبلا از این پهپاد در شهر ادلب استفاده کرده بودند، از این رو، توانایی آن برای حمله به افراد خاص ثابت شده است. با عقب نشینی ارتش روسیه از اطراف کی‌یف، تهدید برای دولت مرکزی کاهش یافت، اما هنوز مقامات دولتی محلی در منطقه دونباس حضور دارند که ممکن است در معرض خطر حمله یک پهپاد KUB-BLA باشند.

آیا می تواند تهدیدی جدی باشد؟

پهپاد KUB-BLA توسط شرکت زالا ارو (ZALA Aero)، زیرمجموعه از شرکت اسلحه‌سازی کلاشنیکف، تولید شده است. گفته می شود این پهپاد عملکردی دقیق دارد و می تواند به صورت گروهی نیز استفاده شود. این پهپاد در نمایشگاه هوایی IDEX 2019  در ابوظبی، امارات در معرض دید عموم قرار گرفت.

به گفته زاخاری کالنبورن، پژوهشگر متخصص در زمینه پهپادها، ویژگی های پهپاد KUB-BLA باید جدی گرفته شود. مفهوم ربات قاتل – جایی که هوش مصنوعی با سلاح ها ترکیب شده است – دیگر چیزی مربوط به داستان های علمی تخیلی نیست و از آن استفاده می شود.

این نوع خودمختاری ترسناک است. روزی خواهد رسید که پهپادهایی مانند KUB-BLA می توانند فقط یک عکس از قربانی احتمالی را دریافت کرده و ردیابی هدف با استفاده از نرم افزار تشخیص چهره و هوش مصنوعی صورت بگیرد تا زمانی که ضربه مرگبار به آن وارد شود.

استفاده راحت

استفاده از پهپاد KUB-BLA ساده است. یک پرتابگر منجنیقی این پهپاد را به سمت آسمان پرتاب می کند. این پهپاد انتحاری بی صدا پرواز می کند که آن را هرچه بیشتر مرگبار می سازد. طراحی پهپاد ساده است و پروانه پهپاد در قسمت عقب آن قرار گرفته است. پهپاد KUB-BLA به آرامی پرواز می کند و سپس در چند ثانیه می تواند با کمک مکانیزم هدف گیری که توسط یک سامانه ماهواره ای ناوبری جهانی هدایت می شود به سرعت و با دقت به سمت هدف خود شیرجه بزند.

نه چندان خوب برای اهداف متحرک

یکی از معایب پهپاد KUB-BLA این است که سامانه هدف گیری آن استفاده علیه اهداف متحرک را دشوار می کند، اما در مورد اهداف ثابت مانند افرادی که در یک خودرو پارک شده حضور دارند یا در دفتر کار خود پشت میز نشسته اند، می تواند به طور موثر عمل کند.

این پهپادهای انتحاری می توانند برای چهره های شناخته شده سیاسی و نظامی اوکراین نگران کننده باشند. احتمالا پهپاد KUB-BLA با گذشت زمان تکامل می یابد تا از ابزارهای خودمختارتری مانند هوش مصنوعی برای حمله به هدف خود استفاده کنند.

اشتراک گذاری با :
امتیاز به این نوشته
بدون نظر

متاسفانه فرم اظهار نظر در حال حاضر بسته می باشد